logo
logo
logo
logo
Korekcja uszu

Na czym polega i jak wygląda zabieg korekcji uszu?
Opublikowano: 25 stycznia 2021

Korekcja uszu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Odstające małżowiny uszne, mimo iż nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, bywają częstą przyczyną kompleksów. Dobrze przeprowadzony zabieg, potrafi znacznie poprawić wygląd całej twarzy i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz komfort psychiczny pacjenta.

Korekcja uszu

Na czym polega i jak wygląda zabieg korekcji uszu?

Zabieg korekcji uszu najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym. Preparat znieczulający podaje się pacjentowi w okolicę zauszną, dzięki czemu dalszy etap zabiegu przebiega całkowicie bezboleśnie. Następnie chirurg nacina skórę za małżowiną uszną i wycina fragment naskórka. W kolejnym etapie lekarz wykonuje odpowiednie modelowanie chrząstki, umieszczając w niej rozpuszczalne szwy.

Na samym końcu, następuje zszycie naciętej skóry za uchem. Najczęściej, w zależności od decyzji chirurga, wykorzystuje się do tego szwy nierozpuszczalne. Czas wykonywania operacji jest uzależniony od stopnia nasilenia wady rozwojowej uszu, jednak najczęściej nie trwa on dłużej niż 90 minut. Zabieg analogicznie wykonuje się na drugiej małżowinie, choć korekcja uszu może zostać przeprowadzona tylko po jednej stronie głowy. Ściągnięcie nierozpuszczalnych szwów następuje zazwyczaj w 14 dobie po zabiegu.

Jak wygląda okres pooperacyjny wykonanej korekcji uszu?

Choć sam zabieg plastyki uszu nie wiąże się bólem, może on nastąpić w momencie wchłaniania się substancji znieczulającej. Pojawia się wtedy obrzęk i tkliwość na dotyk oraz zasinienia.

Opuchlizna najczęściej ustępuje w 7 – 14 dobie po wykonanym zabiegu. Przez pierwsze 3-4 dni pooperacyjne należy nosić specjalny opatrunek założony przez chirurga. W późniejszym etapie, na czas zalecony przez lekarza, konieczne jest zakładanie opaski uciskowej na noc, która zapobiegnie urazom mechanicznym małżowiny usznej.

W pierwszych sześciu miesiącach należy również zrezygnować z uprawiania sportów kontaktowych, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Czas, po jakim można powrócić do pracy i codziennych obowiązków, zazwyczaj wynosi 2 lub 3 dni. Natomiast ostateczny efekt zabiegu widoczny jest po około miesiącu.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu korekty uszu?

Korekcja uszu jest zabiegiem, przed którym należy wykonać podstawową morfologię, OB oraz czynniki krzepnięcia krwi. Pozwoli to na wykluczenie schorzeń w układzie krwionośnym, które mogłyby predysponować do wystąpienia krwotoku w czasie operacji. Zabieg może być przeprowadzony u każdej zdrowej osoby, która jest niezadowolona z wyglądu i kształtu swoich uszu. Jednak w przypadku dzieci poniżej 7 roku życia, nie zaleca się wykonywania takiej korekty, ze względu na niedostateczne uformowanie małżowin usznych.

Dodatkowo czynnikami dyskwalifikującymi do przeprowadzenia zabiegu są m.in.: choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi, infekcji wirusowe i bakteryjne (szczególnie stany zapalne uszu), opryszczka, stosowanie implantów słuchowych, antybiotykoterapia oraz ciąża i karmienie piersią.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień – jak dzi...

Przebarwienia skóry mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na wyg...
Sztuczna inteligencja w radiologii

Sztuczna inteligencja w radiologii – Doskonal...

Dziedzina ochrony zdrowia przechodzi etap głębokiej transformacji, co...