• Menu

  Montaż kontraktowy na zlecenie mocno rozwinął produkcję w Polsce

  Montaż kontraktowyUsługi EMS, czyli Electronic Manufacturing Services, to coraz mocniej rozwijający się rynek usług w Polsce. Sektory te oferują już nie tylko sam montaż podzespołów na płytkach drukowanych, ale i całościowe podejście do klienta – wdrażają odpowiednią technologię, dokumentację, przygotowują produkcję technicznie, zakupują podzespoły, obwody, a także testują gotowe produkty i półprodukty. Coraz częściej firmy i biura projektowe odwracają się od rynków azjatyckich na korzyść krajowych usługodawców.

  Czym jest EMS?

  Elektroniczne usługi produkcyjne prowadzone są przez świetnie wyposażone firmy, które same wytwarzają urządzenia elektroniczne lub podzespoły, a ponadto oferują też, na zasadzie outsourcingu, możliwość wykonywania części wyrobów dla firm zewnętrznych. Przedsiębiorstwo nie musi utrzymywać własnej linii produkcyjnej, którą, ze względu na stale rozwijający się rynek technologii, musiałby często modyfikować. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla obydwu stron, szczególnie w przypadku, gdy dotyczy krótkich i średnich serii produkcyjnych – te wymagają bowiem wykorzystania specjalistycznych i drogich urządzeń. Firma korzysta z usług innej, zewnętrznej, która posiada odpowiednią linię produkcyjną oraz ma doświadczenie i odpowiednie warunki, by szybko wprowadzić do produkcji nadesłany projekt. Więcej o usługach i ofertach montażu kontraktowego znaleźć można w artykule: „Jak wyglądają usługi w zakresie montażu SMT i mechaniki precyzyjnej w Polsce?”.

  Rynek montażu kontraktowego w Polsce

  Już ponad sto krajowych firm zajmuje się usługami EMS, nieustannie rozwijając się i produkując elektronikę na zlecenie. Zgodnie z różnymi badaniami rynku, przeprowadzonymi w 2016 roku, ponad 80% z nich oceniało dobrze lub bardzo dobrze pobyt na usługi tego typu w Polsce. Montaż kontraktowy nie dotyczy wyłącznie dużych zleceniodawców – często jest jedynym ratunkiem wypuszczenia na rynek produktu przez małe, początkujące firmy, która dysponują doskonałym projektem, ale nie mają najmniejszej nawet możliwości samodzielnej jego produkcji.

  Dla nich współpraca z zewnętrznym wykonawcą, który nie tylko zajmie się montażem, ale też dokona zakupu odpowiednich podzespołów oraz zapewni pakowanie i magazynowanie wraz z obsługą logistyczną dla całego produktu, jest często jedyną szansą na zaistnienie na rynku elektroniki. Polscy wykonawcy znani są z doskonałej jakości produkcji oraz obsługi niszowych i wymagających rynków.

  Nie tylko montaż

  Konkurencja na rynku EMS jest duża, co wymaga od zleceniobiorców dostosowania oferty do wymagań rynku i klienta. Najczęściej, oprócz montażu THT czy powierzchniowego SMT firmy proponują wykonanie projektów układów elektronicznych. Posiadając własną produkcję i dział projektowy, zakłady te dysponują doświadczoną kadrą, która doskonale odnajdzie się w ramach pomysłu nakreślonego przez klienta i opracuje szczegółowe założenia projektowe, wyceni go oraz zaprojektuje i skompletuje odpowiednie podzespoły.

  Ponadto, na życzenie klienta programiści stworzą oprogramowanie układów cyfrowych na dowolną platformę w najpopularniejszych językach programowania. Istnieje też możliwość badania kompatybilności elektromagnetycznej, która określi zdolność urządzeń elektronicznych do poprawnej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym. Badania takie odbywają się w specjalnych symulatorach wyładowań elektrostatycznych wraz z niezbędnymi akcesoriami. Testowane w ten sposób produkty otrzymują legalizację, bez której ich sprzedaż na terenie Polski i Unii Europejskiej byłaby niemożliwa.

  Montaż kontraktowy

  Produkcja elektroniki na zlecenie staje się naszą krajową specjalnością. Coraz więcej firm posiadających specjalistyczne linie produkcyjne na własne potrzeby, oferuje montaż kontraktowy. Posiadamy znakomite zakłady oraz inżynierów i projektantów, a przy tym oferujemy niższe koszty pracy niż Zachód czy Skandynawia. Opinia o polskich usługodawców EMS jest bardzo dobra – docenia się ich dbałość o jakość oraz rzetelność w wykonywaniu zleceń. Niebagatelne znaczenie ma też położenie Polski, będącej łącznikiem pomiędzy Azją a Europą. Ogół tych czynników powoduje, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla wielu firm, a co za tym idzie – przewidywania dla rozwoju tej branży w kraju są bardzo korzystne.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane