• Menu

  Monitor interaktywny czy tablica – co wybrać?

  Monitor interaktywny lub tablica z projektorem to jedne z najpopularniejszych sprzętów multimedialnych pojawiających się w polskich szkołach. Na rynku dostępnych jest dużo więcej urządzeń, ale to właśnie tablica i monitor – dzięki swojej wielofunkcyjności – są jednymi z najczęściej wybieranych. Aplikacja m.in. do programu Aktywna Tablica zakłada możliwość wyboru między tablicą i monitorem interaktywnym, pytamy więc, które z tych urządzeń jest lepszym wyborem.

  Monitor interaktywny

  Monitor interaktywny

  Coraz mniejsza różnica cenowa

  Monitory interaktywne jeszcze do niedawna były o wiele droższe niż tablice interaktywne w zestawie z projektorem. Obecnie różnica między oboma urządzeniami nadal jest zauważalna (jest to około 3000-4000 zł), natomiast z roku na rok monitory stają się coraz tańsze, a porównanie kosztów ich eksploatacji przez 10 lat z kosztami generowanymi przez tablicę interaktywną pozwala zauważyć, że koszty obu urządzeń ostatecznie są porównywalne. Koszty utrzymania tablicy przez 10 lat to bowiem około 5000 zł (zakup lampy z jej wymianą raz na 3 lata), w przypadku monitora interaktywnego takich dodatkowych kosztów nie ma. Cena zakupu przestaje więc być podstawowym kryterium wyboru między tablicą a projektorem.

  Monitor interaktywny – komfort pracy

  Monitory interaktywne w porównaniu z tablicami zapewniają zdecydowanie wyższy komfort pracy. W trakcie zajęć nie pojawia się bowiem problem cienia rzucanego na tablicę, jeśli osoba znajdzie się w polu projektora. Nie trzeba czekać aż urządzenie się uruchomi, jest ono właściwie natychmiast gotowe do pracy. Cechuje się ono wysoką rozdzielczością (najczęściej jest to już ultra HD 4K). Gwarantuje to wysoką szczegółowość obrazu i odwzorowanie detali. Monitory interaktywne mają matryce analogiczne do tych wykorzystywanych w telewizorach LCD (a czasami nawet większą), dzięki czemu nawet przy mocnym oświetleniu zachowują pełną czytelność obrazu.

  Monitor to właściwie urządzenie typu all-in-one:

  • pozwala na projekcję video,
  • pełni funkcję interaktywnej cyfrowej tablicy,
  • umożliwia surfowanie w internecie,
  • wykorzystywane jest do pracy z grami edukacyjnymi.

  Ogromnym plusem urządzenia są niskie (a właściwie zerowe) koszty eksploatacji i utrzymania. Nie ma potrzeby wymiany często zużywających się elementów. Nie trzeba kupować dodatkowych filtrów i lamp. To wszystko wpływa na komfort codziennej pracy. Jedynym minusem monitorów w porównaniu z tablicami jest nich nieco mniejsza przekątna obrazu (najczęściej 65 cali), w przypadku dużych grup monitor może okazać się zbyt mały, natomiast w grupie do 20 osób sprawdza się on idealnie.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane