logo
logo
logo
logo
Manometr ciśnieniowy

Manometr ciśnieniowy do wody – co to? Jaki najlepszy?
Opublikowano: 8 maja 2021

Sprawdzanie poprawności działania własnej instalacji wodnej jest wskazane z różnych powodów, między innymi określenia konieczności wykonania napraw czy skorzystania z urządzeń, takich jak systemy filtracyjne. Jednym z podstawowych parametrów wody w instalacji jest jej ciśnienie. W tym celu świetnie sprawdzi się manometr ciśnieniowy. Co to, jaka jest jego zasada działania i jaki wybrać do swojego domu?

Co to jest manometr?

Manometr jest urządzeniem, które służy do mierzenia ciśnienia, w tym przypadku przepływającej wody. Akcesoria tego rodzaju stosuje się także w przypadku badania przepływu np. gazów lub innych cieczy. Jego rola jest bardzo ważna, ponieważ pozwala określić poprawność działania instalacji lub sprawdzić, czy ciśnienie wody dochodzącej do domu jest właściwe.

Manometr ciśnieniowy – zasada działania

Istnieje kilka rodzajów manometrów ciśnieniowych. Zasada działania jest inna dla każdego z nich. Najpopularniejsze mechanizmy opierają swoje funkcjonowanie na tak zwanej rurce Bourdona. Wspomniana rurka posiada owalny przekrój i pod wpływem przepływającej substancji przechyla się. Wykonując ruch, porusza koło zębate, które z kolei wpływa na wskazówkę znajdującą się na tarczy z opisanymi wartościami, najczęściej wyrażanymi w barach, ale też psi (pound per square inch – funt na cal kwadratowy). Przed drganiami wskazówki zabezpiecza zwykle olej. Popularność tych urządzeń jest związana z prostą zasadą działania oraz niskim kosztem produkcji.

Często stosuje się także manometry ciśnieniowe membranowe. Jak wskazuje nazwa, znajdują się w nich membrany. Są zaciśnięte między dwoma kołnierzami. Napierające na nie ciśnienie prowadzi do odkształcenia, które wpływa na wskazówkę pokazującą wynik. Dość podobnie działają manometry puszkowe, jednak są wykorzystywane wyłącznie w przypadku pomiaru ciśnienia gazu.

Manometr ciśnieniowy do wody – do czego służy i dlaczego?

Wyjaśniliśmy już, że manometr jest używany do pomiaru ciśnienia, jednak dlaczego go używać? Może się okazać, że woda dochodząca do obiektu posiada znaczne skoki ciśnienia. Powoduje to wzrost prawdopodobieństwa uszkodzenia różnych urządzeń do uzdatniania wody w budynku, takich jak na przykład zmiękczacze czy odżelaziacze oraz systemy odwróconej osmozy.

Za pomocą manometru można także sprawdzić, czy wspomniane urządzenia nie ograniczają zbyt bardzo przepływu wody. Jeżeli ciśnienie znacznie spadło (i wyniki nie zgadzają się z parametrami określonymi przez producenta), to jest to wskazówką do wykonania naprawy lub wymiany danego modelu.

Manometr może się również przydać, jeśli podejrzewa się, że ciśnienie w instalacji jest cały czas zbyt niskie (lub za wysokie). Standardowo powinna być to wartość oscylująca w granicach 2-6 barów. Jeśli jednak jest ona niższa, powinno się zgłosić do hydraulika lub firmy wodociągowej. Przypominamy, że dolna granica (2 bary) może być dla niektórych osób niewystarczająca, dlatego w tym przypadku także warto skontaktować się ze specjalistami. Z kolei kiedy ciśnienie jest za wysokie, to zaleca się skorzystanie z tzw. reduktorów, które ograniczają przepływ do wybranej wartości. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie wody, czyli również wydatki, a także zmniejszyć eksploatację instalacji.

Jaki manometr ciśnieniowy najlepszy?

Nie wiesz, jaki manometr do wody kupić? Przede wszystkim należy wybierać modele z odpowiednim przyłączem, najczęściej jest to ¼’’. Warto zwracać uwagę na to, czy przyłącze znajduje się w zestawie produktu. Ważnym parametrem jest też maksymalna wartość (np. 15 barów, 30 barów). Co prawda w domowych zastosowaniach wyższe wyniki nie będą miały miejsca, ale manometry stosuje się przecież także w przemyśle etc.

Jeżeli potrzebujesz dobrego manometru do wody, to na stronie sklep.osmoza.pl znajdziesz wiele urządzeń wysokiej jakości, które wyróżniają się dokładnością wyników oraz niezawodnością. Sklep oferuje także skuteczne rozwiązania w zakresie normalizacji ciśnienia w instalacji czy filtracji wody.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.