logo
logo
logo
logo
Malowanie linii

Malowanie linii i pasów – bezpieczeństwo w magazynie i na parkingu
Opublikowano: 12 września 2021

Oznakowanie poziome to oznaczenia znajdujące się na podłożu, przekazujące użytkownikom powierzchni informacje o sposobie komunikacji. W magazynach wyznaczają one strefy i drogi dla wózków widłowych, na parkingach rozdzielają pasy ruchu i miejsca postojowe. Są więc bardzo istotne dla bezpieczeństwa! W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego oznakowanie poziome musi być wykonane poprawnie.

Malowanie linii w magazynie – oznaczanie magazynów a BHP

Zakłady pracy, w których mieszczą się przestrzenie magazynowe, muszą spełniać wiele wymagań narzucanych przez prawo. Przepisy BHP regulują kwestię oznakowania poziomego w magazynach, dlatego każdy przedsiębiorca dysponujący takim obiektem musi się o nie zatroszczyć. Niestety, bardzo często dochodzi do zaniedbań związanych z wykonaniem zaledwie podstawowego oznakowania lub stworzeniem go nieprawidłowo, przez co w praktyce oznaczenia nie ułatwiają poruszania się po obiekcie i nie zapobiegają wypadkom – a przecież to jest ich zadaniem.

Prawidłowe oznakowanie poziome może skutecznie rozłożyć natężenie ruchu w magazynie, tym samym nie doprowadzając do powstawania tzw. wąskich gardeł. Dzięki temu ograniczone zostaje ryzyko powstania korków czy kolizji. Oznaczanie magazynów często rozdziela także ruch pieszych i pojazdów, co także zwiększa bezpieczeństwo.

Malowanie linii w magazynie ułatwia także składowanie towarów w określonych i przeznaczonych do tego miejscach, dzięki czemu nie powstają nieplanowane zatory komunikacyjne.

Oznaczanie magazynów – przemyślane i profesjonalne w każdym calu

Malowanie linii w magazynie wymaga indywidualnego projektu, wyznaczenia stref bardziej niebezpiecznych i dobrego zaplanowania kierunków ruchu i głównych, jak i pobocznych ciągów komunikacyjnych. Od strony technicznej natomiast ważne jest, by stosować farby trwałe i kontrastujące z podłożem, a więc widoczne z większej odległości. Dzięki temu oznakowanie poziome będzie przez długi czas spełniało swoje zadanie.

Malowanie pasów parkingowych

Malowanie linii na parkingach jest równie istotne. Oczywiście, podstawowe oznaczenia wyznaczają określone miejsca parkingowe, które optymalizują liczbę samochodów na danym terenie, aby kierowcy mogli zaparkować bezpiecznie i wygodnie. Większe parkingi, zarówno naziemne, jak i podziemne, powinny także posiadać dobrze zorganizowany ruch. Częstym zabiegiem jest nieprowadzenie wyjazdu najkrótszą drogą, ale rozłożenie natężenia ruchu na dostatecznie długim odcinku drogi – dzięki temu nie powstają korki. Jeśli kierowcy mają problem z przestrzeganiem zasad panujących na parkingu, można do podłoża przytwierdzić słupki lub barierki.

Malowanie pasów na parkingach może być cienko- i grubowarstwowe. Pierwszy rodzaj jest polecany dla podłoża innego niż bitumiczne, ale też w przypadku planowanych zmian w organizacji ruchu, ponieważ łatwiej go usunąć. Linie naniesione metodą grubowarstwową są za to bardziej wytrzymałe.

Przy tworzeniu oznakowania poziomego na parkingach trzeba także często oznaczyć przestrzeń dla pieszych, co również zwiększa płynność ruchu. Nie można także zapominać o miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych, które powinny znaleźć się w strategicznych miejscach, czyli np. w pobliżu wejścia do sklepu, jeśli to do niego przylega parking. Przeznaczona na każde takie miejsce przestrzeń musi być także większa i odpowiednio oznaczona. Przyjęło się, że podłoże jest malowane na niebiesko i ma białą grafikę przedstawiającą postać na wózku.

Profesjonalne malowanie linii

Jeśli chcesz zadbać o właściwe oznakowanie poziome w swoim magazynie lub na parkingu, za który odpowiadasz, pamiętaj żeby korzystać z usług sprawdzonych firm. Plany oznaczeń zawsze muszą zgadzać się przepisami BHP i być tworzone w celu zoptymalizowania ruchu i bezpieczeństwa w danej przestrzeni. Wchodząc na stronę oznakowanie-poziome.pl, możesz znaleźć więcej informacji i skontaktować się z doświadczonymi specjalistami, którzy od lat wykonują oznakowanie poziome za pomocą sprawdzonych technik i trwałych farb.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Polcom

Zarządzanie Infrastrukturą IT przez Polcom: G...

W dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, zarządzanie infrastruk...
obowiązkowa służba wojskowa

Niemcy zamierzają przywrócić obowiązkową służ...

Jak podaje na swoim portalu niemiecka telewizja Deutsche Welle, niemie...
odbojniki

Dlaczego odbojniki to niezastąpiony element w...

Dobrze dobrane odbojniki i bariery przemysłowe to podstawa systemu bie...
koleinomierz

Jak wybrać niezawodny koleinomierz?...

Koleiny to niezwykle popularny i uciążliwy problem polskich kierowców....