logo
logo
logo
logo
Lokata na nowe środki

Lokaty na nowe środki: jak działają i co je charakteryzuje?
Opublikowano: 23 maja 2024

Lokata na nowe środki to jeden z najbezpieczniejszych i najpewniejszych sposobów pomnażania kapitału. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce i czym różni się od tradycyjnej lokaty. Podpowiemy także, ile można na niej zarobić i jak wybrać tę, która okaże się strzałem w 10!

Od kilkunastu miesięcy stopy procentowe utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach. Efektem takiego stanu rzeczy są nie tylko wysokie raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale również historycznie wysokie oprocentowanie lokat. Jeśli od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem założenia depozytu, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić.

Czym jest lokata terminowa

Lokata terminowa jest rodzajem umowy między deponentem a instytucją finansową (np. bankiem czy spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową). Zgodnie z jej zapisami deponent przekazuje instytucji finansowej określoną kwotę na określony czas. W zamian za możliwość korzystania z pozyskanego kapitału, po zakończeniu umowy instytucja finansowa wypłaca odsetki z lokat. To właśnie one stanowią zysk deponenta. Lokata terminowa może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Szczególnym rodzajem lokaty terminowej jest lokata na nowe środki.

Lokata na nowe środki – co to jest?

Lokata na nowe środki to lokata oszczędnościowa, na której można umieścić wyłącznie nowe środki finansowe. Definicja nowych środków nie jest jednak jednoznacznie określona prawem, a każda instytucja finansowa przyjmuje własną.

Przykład.

Zgodnie z definicją przyjętą przez Kasę Stefczyka oferującą Lokatę na nowe środki i e-Lokatę na nowe środki, nowe środki to nadwyżka pomiędzy saldem wszystkich środków zgromadzonych na wszystkich rachunkach w kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca a saldem tych rachunków w dniu zakładania lokaty. Jeśli 10 sierpnia na rachunkach w Kasie zgromadziłeś 4000 zł, a 1 września – 10 000 tys., na lokacie na nowe środki możesz umieścić różnicę, czyli 6000 zł.

Ile można zarobić na lokacie na nowe środki?

Oprocentowanie lokaty oszczędnościowej zależy od konkretnej instytucji finansowej i długości trwania lokaty. Pamiętaj także, że podawana w folderach reklamowych i na stronach internetowych wartość dotyczy oprocentowania lokaty w skali roku (a nie w czasie trwania umowy). Jak obliczyć odsetki z lokaty, która trwa krócej niż rok?

Aby wyliczyć odsetki z lokaty, posłuż się następującym wzorem: zysk = zgromadzona na lokacie kwota x wartość oprocentowania w skali roku x okres trwania lokaty wyrażony w dniach/365.

Więc jeśli chcesz umieścić na 6-miesięcznej lokacie, oprocentowanej na poziomie 6,5% w skali roku kwotę 10 000 zł, zarobisz 327,67 (10 000 x 0,065 x 184/365). Pamiętać jednak należy, że od tej kwoty należy jeszcze odjąć tzw. podatek Belki 19%, więc ostatecznie zarobisz poniżej 300zł na tym przykładzie.

Choć nie jest to imponująca kwota, pamiętaj, że gdybyś gromadził pieniądze na nieoprocentowanym rachunku bankowym, nie tylko nie zarobiłybyś ani złotówki, ale także – z powodu wysokiej inflacji – straciły na wartości.

Jak wybrać najlepszą lokatę na nowe środki?

Zastanawiasz się, jak zarabiać na lokatach, aby zyski były jak najwyższe? Kluczem do sukcesu jest porównanie dostępnych na rynku propozycji i wybór tej, która najlepiej spełni Twoje potrzeby. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

  1. Oprocentowanie lokaty. Oprocentowanie lokaty ma bezpośredni wpływ na wartość zysku. Im wyższe, tym więcej zarobisz na lokacie, deponując środki o tym samym okresie. Analizując wysokość oprocentowania, sprawdź, jakie oprocentowanie obowiązuje dla poszczególnych okresów lokacyjnych i kwot. Często zdarza się bowiem, że 3-miesięczna lokata na nowe środki jest oprocentowania w inny sposób niż ta na 6 czy 12 miesięcy.
  2. Okres trwania umowy. Nie wszyscy wiedzą, że zgromadzone na lokacie pieniądze pozostają zamrożone przez cały jej okres. Choć wcześniejsza wypłata jest możliwa, wiąże się z reguły z utratą wszystkich lub większości wypracowanych zysków. Zanim wybierzesz lokatę na nowe środki, zastanów się, na jak długo jesteś w stanie powierzyć instytucji finansowej swoje oszczędności.
  3. Możliwość założenia lokaty bankowej przez internet. Jeśli chcesz założyć lokatę wygodnie, z dowolnego miejsca, niezależnie od godzin pracy instytucji finansowej, znajdź taką, którą z powodzeniem założysz online – bez wychodzenia z domu.

Lokaty przeznaczone na nowe środki to najlepszy sposób na wygenerowanie bezpiecznych i pewnych zysków. Dzięki lokacie Twoje pieniądze będą same na siebie pracować – nawet wtedy, kiedy śpisz, oglądasz ulubiony serial i spacerujesz z psem.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/ranking-lokat-na-nowe-srodki-6742843600422529a.html

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.