Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy – Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący (PIWet-PIB – KNOW) w Puławach jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowych w zakresie nauk weterynaryjnych w Unii Europejskiej i jedyną placówką naukową tego typu w Polsce.
Do podstawowych obszarów aktywności Instytutu należy: działalność laboratoriów referencyjnych, realizacja zadań w ramach Programu Wieloletniego Krajowego, Naukowego Ośrodka Wiodącego, badania w obrębie programów ramowych Unii Europejskiej, projekty w ramach umów międzynarodowych, projekty badawcze Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań iRozwoju oraz działalność statutowa i usługowa.
Badania są realizowane w nowoczesnych laboratoriach o klasie bezpieczeństwa CL2, CL3 i CL3 plus, w których zlokalizowano również Krajowe Laboratoria Referencyjne dla 135 kierunków badań.
W latach 2014-2018 w Instytucie jest realizowany Program Wieloletni „Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego”, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności i niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt oraz chorób odzwierzęcych w Polsce.
PIWet-PIB uzyskał finansowanie na realizację projektu w ramach programu Horyzont 2020 jako koordynator. Projekt ten ma na celu podniesienie rangi naukowej Instytutu w dziedzinie bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego oraz diagnostyki i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, poprzez ścisłą współpracę z dwoma wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie (Federal Institute for Risk Assessment (BFR) z Niemiec i Technical University of Denmark (DTU) z Danii.
Młodzi naukowcy mają szansę rozwoju także dzięki udziałowi Instytutu w konsorcjum naukowym „Zdrowe Zwierzę – Bezpieczna Żywność”, które uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Liderem konsorcjum jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Główne cele badawcze konsorcjum są bezpośrednio oparte na priorytetach Krajowego Programu Badań i dotyczą ochrony bioróżnorodności w zrównoważonej produkcji rolniczej oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywności.
Instytut stale współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE), Organizacją do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO), a pracownicy naukowi biorą aktywny udział w międzynarodowych programach badawczych.
W ramach 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej w Instytucie zrealizowano 9 projektów badawczych. Obecnie realizowanych jest także 5 zadań w obrębie 7 Programu Ramowego oraz programu Horyzont 2020.
W ramach działającego w Instytucie Weterynaryjnego Centrum Kształcenia Podyplomowego, tylko w ciągu 10 ostatnich lat przeszkolono ponad 25 tysięcy lekarzy weterynarii, w ramach siedemnastu różnych specjalizacji. Bardzo ważną formą upowszechniania najnowszych osiągnięć nauk weterynaryjnych na świecie oraz wyników badań prowadzonych w Instytucie, których głównymi odbiorcami są administracja weterynaryjna, placówki diagnostyczno-usługowe oraz praktykujący lekarze weterynarii, są nie tylko szkolenia podyplomowe i specjalizacyjne, ale także organizowane przez Instytut konferencje naukowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W latach 1971-2014 Instytut zorganizował ponad 550 takich konferencji.
www.piwet.pulawy.pl
Tagi: badania w obrębie programów ramowych Unii Europejskiej, CL2, CL3, CL3 plus, działalność laboratoriów referencyjnych, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), instytut badawczy, nauka, Naukowy Ośrodek Wiodący, Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy – Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący (PIWet-PIB – KNOW) w Puławach, projekty badawcze Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, projekty w ramach umów międzynarodowych, realizacja zadań w ramach Programu Wieloletniego Krajowego, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), weterynaria, Weterynaryjne Centrum Kształcenia Podyplomowego
Dodaj komentarz