• Menu

  Które kwiaty są łatwe w uprawie w przydomowym ogrodzie?

  Posiadanie przydomowego ogrodu to przywilej tych, którzy są posiadaczami domów prywatnych. Jednak piękny, zadbany ogród, zasługujący na podziw naszych gości czy sąsiadów wymaga z reguły sporo pracy oraz oddania. Chcąc uzyskać wyjątkowy efekt, przy mniejszym nakładzie pracy, warto postawić na takie kwiaty ogrodowe i tak skomponować rabaty kwiatowe, które będą stosunkowo łatwe w uprawie.

  Warunki panujące w ogrodzie

  Wybierając rośliny oraz kwiaty ogrodowe, zawsze należy mieć na uwadze warunki naturalne, jakie w nim panują tzn.  rodzaj gleby, ukształtowanie podłoża, nasłonecznienie. Dopiero potem można wybrać odpowiednie rośliny i zaplanować ich rozmieszczenie. Jeśli dobór roślin będzie niewłaściwy, to szybko zmarnieją i przestaną cieszyć oczy.

  Można marzyć o obficie kwitnących, kolorowych kwiatach czy pnących roślinach, jednak kiedy nasz ogród nie oferuje odpowiednich warunków to nic z tego. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć zakup.

  Kompozycje- rabaty kwiatowe

  Wybierając kwiaty ogrodowe i komponując z nich rabaty kwiatowe, warto pamiętać o umiarze, jeśli chodzi o nagromadzenie zbyt wielu kolorów czy odmian, ponieważ wprowadzi to wrażenie przypadkowo dobranych roślin, a nawet chaosu. Aby ogród odpowiadał nowoczesnym trendom lepiej będzie tak dobierać rośliny, by tworzyły kompozycję monochromatyczną.

  Kwiaty łatwe w uprawie, lubiące słońce – mieczyki wielkokwiatowe

  Pośród kwiatów łatwych w uprawie oraz pielęgnacji nie można pominąć  mieczyków wielkokwiatowych.

  Mieczyki wielkokwiatowe to rośliny bulwiaste, osiągające do 1,5 metra wysokości, pochodzące z Afryki, dlatego ich cebule w polskim klimacie nie są w stanie zimować w ziemi. Sadzi się je wiosną, w miejscu dostatecznie nasłonecznionym, dość żyznej glebie, najlepiej glinasto- piaszczystej, bo tylko wtedy wytworzą dorodne kwiatostany. Są niezwykle dekoracyjne i wykorzystuje się je bardzo często w bogatych bukietach zdobiących restauracje, kościoły itp. Więcej na ten temat uprawy: https://fajnyogrod.pl/porady/mieczyki-sadzenie-uprawa-pielegnacja-_rosliny-ogrodowe/

  Kwiaty łatwe w uprawie, w półcienistych miejscach

  Konwalia to roślina z rodziny bylinowatych, nadająca się najlepiej na półcieniste rabaty kwiatowe, z powodu swojego naturalnego, leśnego pochodzenia. Sadzona wiosną konwalia w pierwszej kolejności rozwija rozbudowany system korzeniowy, a dopiero w potem cześć nadziemną. Najlepsza będzie dla niej gleba przepuszczalna wodę –  typowo próchnicza. Na uprawę konwalii świetnie nadają się miejsca przy płotach lub parkanach.

  Dalie to kolejne kwiaty, jakie lubią półcień i glebę przepuszczalną. Nazywane są kwiatami póżnego lata i wczesnej jesieni, ze względu na swój okres kwitnienia. Znane jest ich aż 2000 odmian, z powodu łatwości krzyżownia. Średnica kwiatów niektórych odmian sięga nawet do 30 cm. Ich bulwy należy koniecznie wykopać na zimę, by móc je zasadzić na kolejny sezon.

  Decydują się z koeli na Nasturcje, warto wiedzieć, że dzielą się na dwie grupy: ogrodowe oraz pnące. Obie odmiany lubią gleby gliniasto-piaszczyste, półcieniste lub słoneczne stanowiska.  Nasturcja pnąca najczęściej spotykana jest na pokryciach altan, ogrodzeń lub  pergoli. Ciekawostką jest, że nasturcja posiada jadalne kwiaty, które wykorzystuje się w nowoczesnej kuchni. Intensywna barwa kwiatów Nasturcji oraz wyjątkowo długi okres kwitnienia powoduje, że jest to jedna najpopularniejszych roślin w ogrodach.

  Jedna odpowiedź do “Które kwiaty są łatwe w uprawie w przydomowym ogrodzie?”

  1. róża pisze:

   Pelargonie, piwonie, hortensje bukietowe są bardzo proste w uprawie. Dla mnie najbardziej wymagające są róże.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane