O tym, że podczas spawania należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i odpowiednią ochronę przed szkodliwym dymem, silnym światłem i gorącymi iskrami nie trzeba z pewnością nikogo przekonywać. Jak wybrać maskę spawalniczą, która spełni swoje zadanie, a dodatkowo będzie wygodna?
Osoby, które mają większe doświadczenie w pracy z urządzeniami spawalniczymi zazwyczaj wiedzą też na jakie maski spawalnicze zwracać uwagę podczas poszukiwań. A do wyboru zasadniczo są dwa rodzaje – pasywne i aktywne. Pierwsze z wymienionych mają wstawioną szybkę z barwionego szkła, które nie zmienia stopnia zaciemnienia. Podczas pracy należy więc przed spawaniem nasunąć przyłbice na twarz i zdjąć ją po jej zakończeniu.
Drugi rodzaj, a więc maski nazywane też samościemniającymi, mają wmontowaną szybkę, która pod wpływem intensywnego światła się zaciemnia. W praktyce oznacza to więc, że podczas spawania nie musimy nasuwać przyłbicy, ani też jej podnosić, jeśli wyłączymy łuk spawalniczy – przedmiot, nad którym pracujemy, będzie dobrze widoczny przez cały czas. To drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że w trakcie spawania mamy wolne obie ręce.
Oferowane obecnie przez producentów maski spawalnicze charakteryzują się najwyższej jakości materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale to oczywiście nie jest ich jedyną zaletą. Każdy spawacz podczas pracy – nawet tej długotrwałej – musi mieć na głowie cały czas maskę, dlatego podczas poszukiwania przyłbicy warto zwrócić uwagę, czy jest ona lekka. Komfort pracy zapewni model o niewielkiej wadze, np. maska spawalnicza Stamos Germany Firestarter 500 ważąca tylko 0,5kg.
Duże znaczenie ma również czas reakcji na światło – im jest on krótszy, tym lepiej dla naszych oczu. Nowoczesne przyłbice samościemniające mają też regulowany stopień czułości. Dzięki temu możemy dostosować parametry maski do panujących w otoczeniu warunków.
Przykładowo jeśli szybka zaciemnia się pod wpływem światła padającego z sąsiadującego z naszym stanowiska pracy, możemy zmniejszyć stopień czułości. Istotna jest również funkcja opóźnienia, którą należy ustawić w zależności od rodzaju metalu czy wykonywanej pracy – przy spawaniu punktowym lepszy będzie niski czas opóźnienia (aby spawacz mógł przejść do kolejnego etapu pracy), zaś w przypadku styczności z materiałem, który może żarzyć się nawet po wyłączeniu łuku spawalniczego, korzystniej jest wydłużyć czas opóźnienia.
Maska spawalnicza to niezbędny element pracy każdego spawacza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli samościemniających, które z pewnością będą najwygodniejszym rozwiązaniem zarówno w przypadku osób początkujących, jak i tych nieco bardziej doświadczonych. Niektóre maski wyróżniają się ciekawymi wzorami, jak np. maska spawalnicza Welbach Pokerface. Jednak ostateczny wybór powinien być podyktowany przede wszystkim względami bezpieczeństwa i użyteczności: przyłbica musi zapewniać ochronę podczas prowadzonych prac i być wygodnie osadzona na głowie.
Dodaj komentarz