• Menu

  Który test na koronawirusa SARS-CoV-2 lepiej wykrywa COVID-19?

  Pandemia wkroczyła do naszego kraju już ponad rok temu. Zmieniła Twoje życie w mniejszym lub większym stopniu. Nawet jeśli udało Ci się przejść ją w miarę bezboleśnie, być może i Ty masz już wrażenie, że gubisz się w sytuacji. Obostrzenia pojawiają się i znikają. Maseczki raz trzeba nosić, raz nie. A testy? Testy to czarna magia, bo nie wiadomo już, którym ufać.

  Wbrew pozorom sprawa nie jest skomplikowana. Trzeba tylko wiedzieć, w jakiej sytuacji przyda się konkretny rodzaj testu na koronawirusa. Niech chociaż to będzie proste, skoro mamy już tak dość chaosu.

  test na koronawirusa

  Wyraźne objawy COVID-19? Natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

  Gorączka, suchy kaszel, zmęczenie lub utrata smaku czy węchu powinny Cię skłonić do skontaktowania się ze służbami medycznymi. Wybierz teleporadę, by nie narażać siebie i innych podczas wychodzenia z domu. Jeśli masz duszności i poważne problemy z oddychaniem, koniecznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że podejrzewasz COVID-19. Zakażenie koronawirusem może postępować bardzo szybko, dlatego nie zgaduj. Diagnostykę zostaw wykwalifikowanym specjalistom.

  Jak wykonać test na koronawirusa SARS-CoV-2 po kontakcie z chorym?

  Chorobę COVID-19 można przechodzić bezobjawowo. Jeśli jednak wiesz, że w ciągu ostatnich dni doszło do kontaktu z osobą zakażoną, przeprowadzenie testu nakazuje sam zdrowy rozsądek. Być może faktycznie nastąpiła infekcja i spotykając się z ludźmi, narażasz ich zdrowie i życie. Najprostszym sposobem na przekonanie się, czy tak jest, są kasetkowe testy antygenowe. Można dzięki nim uniknąć wizyty w punkcie pobrań.

  Test genetyczny RT-PCR warto zrobić na zalecenie lekarza.

  Na wynik testu molekularnego (genetycznego) poczekasz co najmniej dobę. Test taki jest darmowy, tylko gdy masz skierowanie. Wykonywanie go na własną rękę w laboratorium będzie Cię kosztować nawet kilkaset złotych.

  Testy genetyczne wykrywają koronawirus z niemal stuprocentową pewnością. Mogą jednak pokazywać pozytywny wynik nawet po 6 tygodniach od zakażenia, gdy już nie zarażasz. Cząsteczka RNA wirusa SARS-CoV-2 może bowiem przebywać w organizmie nawet tak długo. Dlatego jeśli nie masz skierowania na badania laboratoryjne, wybierz inne metody.

  Lekkie objawy? Jaki rodzaj testu na koronawirusa można wykonać w domu?

  Twój stan nie jest krytyczny, a jednak kilka objawów skłania Cię do zrobienia testu? W domu wykonasz bez najmniejszych trudności test antygenowy. Minister Zdrowia udzielił antygenowym testom swojej rekomendacji. Od 30 października 2020 r. stanowią one taką samą podstawę diagnostyczną, jak testy genetyczne – ale tylko przy występujących objawach.

  Testy antygenowe ze śliny przydają się dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

  Kasetkowe, antygenowe testy na koronawirusa wymagały długo pobrania wymazu z nosogardzieli, co znamy z testów molekularnych. Takie badanie trudno jest wykonać dzieciom, a także pacjentom, którzy bardzo źle reagują na wszelki dyskomfort. Obecnie można wykryć antygeny wirusa SARS-CoV-2 również w ślinie.  Jest to spore ułatwienie, z którego chętnie korzysta wiele osób.

  Serologiczne badanie na koronawirusa może pokazać przebytą infekcję.

  Antygenowe i genetyczne testy na koronawirusa wykonuje się najdalej kilka dni po potencjalnym zakażeniu lub wystąpieniu pierwszych objawów. Co jednak zrobić, gdy chcesz sprawdzić, czy do kontaktu z patogenem nie doszło w przeszłości? W tym celu stosuje się testy serologiczne. Dodatni wynik testu przy przeciwciałach IgG oznacza, że zakażenie faktycznie miało miejsce jakiś czas temu.

  Jeśli test serologiczny wykaże obecność przeciwciał IgM, warto udać się na dobrowolną kwarantannę. Lekarz z pewnością zleci wówczas wykonanie testów antygenowych lub genetycznych, ponieważ może to świadczyć o aktywnej chorobie.

  Testy serologiczne i antygenowe do zrobienia w domu znajdziesz w sklepie Testnakoronawirus.pl. Wszystkie testy kupione w tym miejscu mają wysoką czułość i swoistość kliniczną, co oznacza, że prawidłowo wskazują osoby zdrowe i chore.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane