logo
logo
logo
logo

Które państwa mają najsilniejsze gospodarki i z czego to wynika?
Opublikowano: 30 lipca 2019

Potęga gospodarcza to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na możliwości państwa, jego znaczenie na arenie międzynarodowej oraz stopień dobrobytu obywateli. Lista najsilniejszych gospodarek świata wbrew pozorom od lat nie ulega jednak dużym zmianom. Jak wygląda?

najsilniejsze gospodarki

Oczywiste jest to, że im większa i silniejsza gospodarka, tym jednocześnie potężniejsze całe państwo. Od dziesięcioleci najsilniejszą gospodarką świata są Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu znajdują się Chiny, które przez ostatni czas rozwijają się bardzo dynamicznie. Podium najsilniejszych światowych gospodarek zamyka Japonia.

10 najsilniejszych gospodarek świata

Stopień wielkości gospodarek państwowych oblicza się za pomocą różnych metod. Najczęściej używanym wskaźnikiem jest poziom PKB, czyli produktu krajowego brutto (ang. gross domestic product; GDP). Do największych dostawców informacji o wielkości gospodarek należy Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Narodowy i CIA World Factbook. Bez względu jednak na to, który wskaźnik zostanie użyty, od dziesięcioleci pozycja lidera w zakresie jak najsilniejszej gospodarki światowej nie uległa zmianie.

Na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z wynikiem prawie 20 bilionów dolarów amerykańskich PKB. To najsilniejsza gospodarka, która jednocześnie jest „motorem napędowym” finansów całego świata, m.in. przez posiadanie największej na świecie giełdy towarów (NASDAQ) i papierów wartościowych (NYSE), w której znajdują się spółki o największym poziomie kapitalizacji w skali całego globu (np. Google, Amazon, Facebook, Tesla).

Drugie miejsce należy do Państwa Środka, czyli Chińskiej Republiki Ludowej, która m.in. wraz z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku odnotowują dynamiczny wzrost rozwoju. Wartość PKB gospodarki Chin wynosi niecałe 13 bilionów dolarów amerykańskich. Podium zamyka gospodarka Japonii. Przeskok między dwoma liderami jest jednak dostrzegalny, gdyż PKB Japonii wynosi „zaledwie” niecałe 5 bilionów dolarów. Na następnych miejscach znajdują się, kolejno, gospodarki Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Francji, Brazylii, Włoch i Kanady.

Czy pozycja lidera ulegnie zmianie?

Stopień rozwoju gospodarczego państw zależy od tysięcy różnych czynników. Ze względu na to, że ekonomia jest bardzo płynną dziedziną, dominacja gospodarcza USA nie może być traktowana jako aksjomat. Obecnie zauważalna jest silna rywalizacja gospodarcza pomiędzy pozycją lidera, Stanami Zjednoczonymi a Chinami, której jednym z wyrazów jest m.in. tzw. wojna celna obydwu tych państw.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Rozwiązanie spółki cywilnej

Jak adwokat może pomóc w rozwiązaniu spółki c...

Rozwiązanie spółki cywilnej może wydawać się skomplikowanym procesem,...
szkolenie e-commerce

Jak wybrać najlepsze szkolenie e-commerce...

Szkolenie e-commerce to doskonała inwestycja w swój rozwój zaw...
inflacja

Inflacja a Chaos Społeczny – Jakie Są Przyczy...

Inflacja oznacza proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospod...
Chiński program kosmiczny

Chiński program kosmiczny to inspiracja do św...

Chińska sonda kosmiczna Chang’e-6 powróciła właśnie na Ziemię, kończąc...