• Menu

  Kraków gotowy na rozwój technologii kosmicznych

  Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Prezes i Wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciech Przybylski i Małgorzata Popławska, Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa podpisali dziś list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie utworzenia inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej i wspólnego działania w obrębie rozwoju technologii kosmicznych.

  List intencyjny wraz z prezentacją wspólnych możliwości zostanie złożony do POLSY (Polskiej Agencji Kosmicznej) w poniedziałek, 7 listopada. Następnie POLSA rozpocznie rozmowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), których, mamy nadzieję, owocem będzie uruchomienie przez ESĘ konkursu na tworzenie inkubatorów. Będzie to zapewne pierwsza połowa 2017 roku, a rozstrzygnięcie konkursu to koniec 2017 lub nawet początek 2018.

  Trzeba też pamiętać, że wraz z Krakowem i województwem małopolskim taką deklarację składa też Gdańsk i województwo pomorskie. Tak duże grono podmiotów przyczyni się, w przypadku rozstrzygnięcia konkursu na naszą korzyść, do rozłożenia kosztów (wkładu finansowego).

  Wszelkie kwestie dotyczące funkcjonowania inkubatora, podziału obowiązków pomiędzy Sygnatariuszami listu oraz sposoby finansowania zostaną uregulowane w drodze odrębnych umów i porozumień.

  Ulokowanie inkubatora technologii kosmicznych w województwie małopolskim uzupełni modelowy program wspierania przedsiębiorstw, budujących fundamenty swojego biznesu w oparciu o techniki satelitarne, pozwoli na transfer technologii przy wsparciu ekspertów i ułatwi eksport rodzimych rozwiązań na rynki zagraniczne. Ponadto takie działania wpisują się w Strategię Rozwoju Krakowa, zgodnie z którą nasze miasto dąży do bycia inteligentną i nowoczesną metropolią, stwarzającą sprzyjające warunki do lokowania instytucji  o międzynarodowym znaczeniu, efektywnie wykorzystującą swoje zasoby i potencjał intelektualny.

  Lokowanie tego rodzaju instytucji jak inkubator przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej nie tylko wspiera lokalnych przedsiębiorców i startupy, ale wpływa też na pozycjonowanie Krakowa jako istotnego i przyjaznego ośrodka gospodarczego i naukowego w sferze inteligentnych technologii w wymiarze globalnym.

  Podpisanie listu na chwilę obecną wyraża gotowość Krakowa do przyjęcia na rynek nowych rozwiązań i nowych technologii, co jest zgodne z planami rozwojowymi miasta, które właśnie z tym wiąże swoją przyszłość. Do tego przyczynia się już istniejące zaplecze naukowe i technologiczne. Możliwa będzie też współpraca, wymiana doświadczeń i wiedzy trzech dużych ośrodków Kraków, Gdańsk i Warszawa (nie konkurowanie).

  Źródło: Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane