Wakacje to czas, kiedy kradzieże telefonu zdarzają się częściej. Może jest to kwestią tego, że w okresie urlopowym nie skupiamy się tak bardzo na pilnowaniu swoich rzeczy, zajęci oglądaniem cudownych widoków i architektonicznych perełek. A może tego, że częściej bywamy w zatłoczonych atrakcjach turystycznych, gdzie nie trudno o zamieszanie, a okazja czyni złodzieja. Co zrobić, jeśli nagle w czasie wyjazdu odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu? Jak ochronić nasze dane?
Kradzież telefonu to oczywista strata nie tylko ze względu na wartość modelu. Chociaż smartfony potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych, o wiele bardziej dotkliwe mogą okazać się straty z tytułu utraty danych. W końcu telefon to mała skrzynka sterująca naszym wszechświatem – przechowujemy tam prywatne zdjęcia i informacje o sobie. Mamy tam także dane nasze i naszych bliskich, a co gorsza – dostępy i hasła do aplikacji bankowych, kont i oczywiście możliwość autoryzacji transakcji finansowych.
Dlatego w przypadku kradzieży telefonu należy jak najszybciej zablokować dostęp do danych. Pomocna w tym może okazać się ochrona antykradzieżowa. Co to jest? To blokada dostępu do danych, którą oferują dostawcy telefonii komórkowej. Obejmuje ona telefony na abonament – wybierając usługę, masz możliwość wykupienia także pakietu bezpieczeństwa. To ochrona danych przed kradzieżą, a także możliwość lokalizacji skradzionego telefonu. Telefony na abonament mogą być także chronione kontrolą rodzicielską.
Jeśli zaginął ci telefon, możesz zablokować jego numer IMEI. To unikalny dla każdej karty SIM numer, który możesz znaleźć na paragonie lub fakturze albo po prostu na umowie kupna karty w salonie operatora. Jest to unikalny numer, po którego zablokowaniu złodziej nie może połączyć się z żadną siecią.
Takie zabezpieczenie ma na celu przede wszystkim ochronę twoich finansów. Nie ma obaw, że po kradzieży telefonu dostaniesz rachunek na niebotyczną kwotę, którą potem przyjdzie ci zapłacić. Nie musisz się również martwić, że twój numer telefonu posłuży do wykonania nielegalnych operacji lub zostanie wplątany w jakąś sprawę kryminalną. Dlatego opcja zablokowania numeru IMEI obejmuje nie tylko telefony na abonament, lecz także telefony na kartę. Aby zablokować ten numer, należy zgłosić sprawę zaginięcia czy kradzieży telefonu na policję. Po otrzymaniu zaświadczenia o zgłoszeniu, numer można zablokować u operatora.
Tagi: kradzież telefonu, Ochrona Danych, Porady, utrata telefonu
Dodaj komentarz