• Menu

  Koła pasowe – kiedy należy je wymienić?

  Koła pasoweJak wszystkie elementy maszyn, koła pasowe mają swoją określoną trwałość. Jakie są główne przyczyny uszkodzeń kół? Dlaczego regularne sprawdzanie ich stanu jest ważne? I kiedy należy wymienić wadliwe koło pasowe?

  Koła pasowe – co musisz o nich wiedzieć?

  Ponieważ koło pasowe to element, który zużywa się w czasie eksploatacji, niezbędne jest regularne przeprowadzanie kontroli celem sprawdzenia jego stanu. Jest to o tyle ważne, że zużyte koło pasowe może spowodować uszkodzenie pasa.

  Jak powstają uszkodzenia kół pasowych?

  Zasadniczo koła pasowe to elementy zużywające się podczas eksploatacji maszyn. Warto pamiętać, że maszyny produkcyjne pracują bardzo intensywnie, bywa nawet, że całą dobę. W związku z tym o zużycie koła nie jest trudno. Bywa jednak, że koło zostaje uszkodzone mechanicznie. W jaki sposób?

  Do powstania mechanicznego uszkodzenia koła pasowego dochodzi najczęściej wówczas, gdy montażem tego elementu zajmuje się osoba, która nie ma do tego uprawnień lub nie posiada wystarczającej wiedzy. Dopuszczenie do naprawy lub wymiany zużytych części pracownika, który nie ma doświadczenia, jest duży błędem – w ten sposób zakład produkcyjny może mieć nawet kilkudniowy przestój.

  Uszkodzenie koła pasowego może być wynikiem prawidłowego – co prawda – montażu, lecz złego napięcia pasa. To poważny błąd, który może przyczynić się do tego, że maszyna odmówi posłuszeństwa.

  Kiedy wymienić koło pasowe?

  Koła pasowe to elementy, których stan powinien być regularnie kontrolowany. Jeżeli kontrola została przeprowadzona, ale pracownicy skarżą się na większy niż zwykle poziom hałasu, to oznacza zużycie koła pasowego.

  Jeżeli specjalista dokonujący przeglądu maszyn stwierdzi, że koło pasowe zużyło się, konieczne jest przystąpienie do wymiany. Firmy korzystające z usług zewnętrznych podmiotów specjalizujących się w przeglądach i naprawach maszyn nie muszą w firmowym magazynie posiadać kół pasowych. Te, które dbają o posiadane maszyny we własnym zakresie, powinny mieć na stanie co najmniej kilka kół pasowych.

  Potrzebujesz kół pasowych? Firma Wilhelm Herm. Müller posiada je w stałej sprzedaży. Skontaktuj się z jej przedstawicielami, aby je zamówić – nie pozwól, aby Twój zakład produkcyjny poniósł straty przez uszkodzone koła pasowe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane