• Menu

  Kiedy warto założyć smoking – zasady męskiej stylizacji

  Smoking tuż obok fraka jest najbardziej eleganckim i zarazem formalnym strojem. Ze względu na to, że nosi się go tylko na wyjątkowe okazje, jest mniej popularny niż garnitur. Tym samym pojawia się więcej wątpliwości co do tego, jak skomponować zestawienie z frakiem.

  Black tie jak inaczej nazywa się smoking, jest symbolem wieczornych formalnych wyjść. Nosi się go po godzinie 18.00 na szczególne okazje. W zależności od tego, czy mamy smoking formalny, czy półformalny, sprawdzi się w innych okolicznościach.

  skoking

  Kiedy nosimy smoking?

  Przede wszystkim wtedy, kiedy dostaniemy oficjalne zaproszenie, na którym widnieje informacja o tym, że obowiązkowym strojem jest black tie. Jest to równoznaczne, z tym że wszyscy uczestniczący w wydarzeniu mężczyźni będą w smokingach.

  Oprócz tego możemy się tak ubrać na inne okazje, ale nigdy w dzień. Dotyczy to tylko tych wyjść, które rozpoczynają się po godzinie 18.00. Smoking nie będzie zatem propozycją na odbywające się w dzień wesele, ale już na wieczorny bankiet lub bal jak najbardziej. Smoking dobrze wygląda, kiedy nasza partnerka będzie miała na sobie sukienkę wieczorową lub koktajlową.

  Zakładamy smoking – o czym trzeba pamiętać?

  Na smoking składa się kilka elementów. Pierwszym z nich jest marynarka zapinana na jeden albo sześć guzików. Na klapach marynarek znajduje się połyskujący jedwab, ale można znaleźć też modele, w których klapy są z tego samego materiału, co reszta marynarki. Bardziej oficjalny i elegancki jest wariant z jedwabiem. W części marynarek znajduje się brustasza, a to oznacza, że obowiązkowo musi się w niej pojawić wystająca na 1 cm złożona poszetka. Pamiętajmy, że do smokingu są także klasyczne spodnie.

  Do smokingu nigdy nie zakładamy paska. Spodnie podtrzymują białe lub czarne szelki. Aby zakryć koszulę i dodać formalnego charakteru nosi się także specjalny pas smokingowy. Zamiast pasa można założyć kamizelkę. Zakładamy białą elegancką koszulę z guzikami pod gładką plisą. Powinna mieć kołnierzyk wingtip i pojedyncze lub podwójne mankiety. Buty czarne, skórzane i proste. Na szyi musi się znaleźć elegancka mucha.

  Nie zapominajmy również o dodatkach. Ważna jest wspomniana już poszetka, ale oprócz tego sięgnijmy po spinki do mankietów. Klasy dodamy sobie, kiedy na naszym nadgarstku pojawi się zegarek. Jednak musi być minimalistyczny — posiadać delikatną tarczę i skórzany pasek. Zegarek powinien stylistycznie pasować do spinek mankietów.

  Jakich błędów unikać?

  Smoking zawsze musi być w zgodzie z powyższymi zasadami. Wszystkie odstępstwa byłyby nietaktem i zostalibyśmy źle odebrani. Ma być elegancko i klasycznie. Absolutnie nie wolno nam do takiej stylizacji założyć krawata, zawsze na szyi ma być mucha. Następnym błędem jest sięgnięcie po koszulę w innym kolorze niż biel. Do garnituru można nosić błękit, czy róż, ale przy smokingu jest to niedopuszczalne. Tak samo nie wolno nam nosić błyszczących kamizelek, czy brązowych butów. Klasyczna kamizelka i czarne oxfordy. Błędem jest także noszenie smokingu w ciągu dnia.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane