logo
logo
logo
logo
najczęstsze awarie maszyn rolniczych

Każda maszyna kiedyś się psuje – co wtedy?
Opublikowano: 22 listopada 2018

Żaden produkt nie będzie służył nam wiecznie. Doskonale pamiętamy o tym, by wymienić na nowszy model telefon, komputer, telewizor czy samochód, jednak nie należy zapominać również o większych maszynach potrzebnych bezpośrednio do pracy: traktory rolnicze czy kombajny zbożowe, które służą nam regularnie, często przez wiele lat, mają prawo się zepsuć.

Nie zawsze ma to związek ze sposobem dbania o nasze maszyny – owszem, jeśli robimy to odpowiednio, możemy opóźnić ten proces, jednak wielu awariom zwyczajnie nie jesteśmy w stanie zapobiec. Jeśli maszyna się zepsuje, trzeba działać szybko. Jak dowiedzieć się, czy warto naprawić maszynę?

najczęstsze awarie maszyn rolniczych

Zdecydować się na zamiennik, czy oryginalną część? I wreszcie – które hurtownie rolnicze usatysfakcjonują nas w pełni jako klienta? Pytania te mnożą się i spędzają sen z powiek – my jednak znamy odpowiedzi.

Jakie są najczęstsze awarie maszyn rolniczych?

Maszyny rolnicze to takie sprzęty, od których zawsze wymaga się niezawodności i w pełni efektywnej pracy. Być może jest to poniekąd spowodowane ich rozmiarami – wydaje się, że tak wielkie, potężne urządzenia nie mają prawa ulegać jakimkolwiek awariom. Rzeczywiście, cechują się one dużą solidnością i nieczęsto się psują, jednak fizycznie niemożliwa jest eliminacja wszelkich awarii – zwłaszcza u schyłku sezonu, po tygodniach codziennej, ciężkiej pracy. Nie sposób ocenić, które maszyny rolnicze są najbardziej awaryjne. Ryzyko usterki istnieje w każdym przypadku, kwestią sporną pozostaje pytanie – jak często?

Na wydajność maszyny w dużej mierze wpływa szybkość zużywania się poszczególnych elementów, co z kolei wiąże się z tarciem oraz korozją. Szykując się do zakupu sprzętu i monitorując rynek, często natykamy się na solenne obietnice producentów, że ich produkty mogą służyć nam nawet przez 20 lat. Musimy jednak brać pod uwagę fakt, iż im bardziej nowatorską i skomplikowaną pod względem budowy maszynę wybierzemy, tym większa jest szansa awarii poszczególnych elementów urządzenia. Jednymi z najczęściej psujących się maszyn są ciągniki rolnicze. Nic dziwnego – są one bardzo uniwersalne, więc pracują dużo, ciężko i w różnych warunkach pogodowych oraz terenowych.

Niełatwo dbać o ciągnik, który jest potrzebny rolnikowi praktycznie non stop; odbija się to właśnie na maszynie i jej ogólnej kondycji. W przypadku ciągnika, jak i kombajnu oraz innych dużych maszyn, awarie są determinowane przede wszystkim częstymi zanieczyszczeniami mechanicznymi, tj. zabrudzeniem błotem, glebą czy kurzem. Elementy mające z nimi styczność mogą stać się podatne na korozję, która następnie osłabia komponenty i znacznie obniża ich wytrzymałość. Jedną z maszyn o najbardziej złożonej i skomplikowanej budowie jest kombajn.

najczęstsze awarie maszyn rolniczych

Tarcie, jakie ustawicznie towarzyszy tamtejszym podzespołom, sprawia, iż podczas wielogodzinnej pracy maszyna staje się bardziej podatna na uszkodzenia niż zwykle. Awariom często podlegają również opryskiwacze, które przechowują w zbiornikach pozostałości cieczy roboczej, przez co uszkodzeniu ulegają elementy pompy lub zbiornika – dzieje się to przede wszystkim zimą, kiedy tego typu płyny po prostu zamarzają. Zamarzaniu ulegają także ciecze w chłodnicach i zbiornikach paliwa, co prowadzi do trwałego uszkodzenia podzespołu.

Kiedy opłaca się naprawić maszynę rolniczą?

Maszyny są po to, by pracować – często praktycznie bez przerwy. Nie da się więc w pełni wyeliminować ryzyka awarii i uszkodzeń. Dziś nawet najmniejsze gospodarstwa posiadają podstawowe maszyny (przede wszystkim ciągniki rolnicze, ale także traktory rolnicze oraz kombajny zbożowe i inne). Nie każdy rolnik może pozwolić sobie na zakup nowego pojazdu prosto ze sklepu, gdy stary ulegnie uszkodzeniu. Czy warto inwestować w naprawę?

najczęstsze awarie maszyn rolniczych

Nowe maszyny są objęte kilkuletnią gwarancją, dzięki czemu nie poniesiemy kosztów za ich naprawę – pod warunkiem, iż będzie ona konieczna w czasie trwania gwarancji. Istnieje również wiele hurtowni i sklepów, które oferują części do maszyn rolniczych. Większość awarii można naprawić za pomocą zamiennych części, co z pewnością jest tańszą opcją niż kupno kolejnej maszyny – nawet używanej. Zazwyczaj koszty naprawy nie są wysokie, ponieważ warsztaty doskonale zdają sobie sprawę z oczekiwań klienta oraz jego możliwościach finansowych. Wiele hurtowni sprzedaje maszyny na części, dzięki czemu z łatwością możemy odnaleźć to, czego nam potrzeba.

Zamiennik czy oryginalna część – co wybrać?

Nabycie niektórych części do maszyn rolniczych wiąże się ze sporymi kosztami, co często skutkuje rezygnacją z zakupu. Mimo iż wiemy, że dany element powinien zostać wymieniony, eksploatujemy go do końca, w konsekwencji czego uszkodzeniu mogą ulegać kolejne podzespoły. Nie jest to więc najlepsze wyjście, dlatego dobrze zawczasu zorientować się w sytuacji na rynku. Być może lepszym wyborem okaże się zamiennik, zazwyczaj nieco tańszy? Wielu rolników coraz częściej inwestuje w droższy, markowy sprzęt. W przypadku awarii pojawia się jednak problem, ponieważ samodzielna naprawa jest trudna i należy zgłosić się do fachowca.

Często użytkownicy decydują się na zakup używanych części, co jest tańszą opcją – ale nie zawsze lepszą. Nie wiemy bowiem, jak użytkowana była część u poprzedniego właściciela i czy jest ona w pełni sprawna. Mamy jednak pewność, że przez nieokreślony czas była ona użytkowana, a więc jej wydajność może nie spełnić naszych oczekiwań. Lepszym rozwiązaniem jest zakup zamiennika. Zamiennik może wprawdzie wymagać częstszej wymiany, ale koszty i tak będą znacznie niższe.

Zamienniki do traktora, kombajnu lub maszyn uprawnych – gdzie je kupić?

Istnieje wiele sklepów rolniczych, w których możemy kupić części do kombajnu, części do ciągnika i wszelkich innych maszyn. Jednym z wiodących i najlepszych sklepów, w których możemy szukać takich części, Rolmar (https://rolmar.pl/). Bogata oferta sklepu rolniczego pozwala nam znaleźć dokładnie to, czego szukamy: części do kombajnu, części do ciągnika (np. Ursus C-360). Sklep ten współpracuje z najlepszymi producentami – znajdziemy w nim między innymi części do Ursusa czy popularnego kombajnu Bizon.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Szyba do wózka widłowego

Jak wybrać odpowiednią szybę do wózka widłowe...

Wózki widłowe to niezastąpione pojazdy w magazynach, centrach logistyc...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Zakup ciągnika rolniczego

Zakup ciągnika rolniczego – na to zwróć...

Decyzja o zakupie ciągnika rolniczego to nie tylko znaczący krok dla r...
zrównoważone rolnictwo

Zrównoważone rolnictwo a wykorzystanie kombaj...

Zrównoważone rolnictwo staje się coraz bardziej potrzebne w obliczu wy...