Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa to prężnie działający podmiot gospodarczy zarządzający zasobami mieszkaniowymi, zlokalizowanymi na znacznej części obszaru Katowic.
Od lat wielkość zarządzanych zasobów przesądza o tym, iż Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa stanowi największą spółdzielnię w województwie śląskim. Zalicza się też do grona największych spółdzielni mieszkaniowych w kraju. Aktualnie w swej administracji posiada 349 wielorodzinnych budynków mieszkalnych obejmujących prawie 20 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1 mln metrów kwadratowych, a nadto lokale użytkowe, obiekty infrastruktury technicznej i społecznej, które powstawały sukcesywnie przez ponad 60 lat funkcjonowania.
Znajdujące się obecnie w zarządzie KSM budynki są zróżnicowane zarówno pod względem wieku, wielkości, technologii budowy, wyposażenia itd. Najstarsze zostały oddane do eksploatacji już w 1958 r., zaś większość powstawała w latach 70. i 80. XX wieku, czyli w okresie intensywnego rozwoju budownictwa wielkopłytowego.
Budynki zarządzane przez KSM są, co oczywiste – zróżnicowane także pod względem ich wysokości.
Spółdzielnia zrealizowała też w formie spółdzielczej budownictwo jednorodzinne. Wszystkie domki (na przestrzeni lat prawie 500) były sukcesywnie przewłaszczane na rzecz ich użytkowników.
Technologie budowy budynków – od tradycyjnej (murowanej z cegły), poprzez systemy „wielkiego bloku” – np. Domino, Fadom, „ślizg”, „szkieletowa” (czyli konstrukcja stalowa z wypełnieniem), „wielka płyta”, po powrót do metod murowanych – sprawiły, że ich eksploatacja wymaga sporych profesjonalnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy technicznej.
Zróżnicowanie budynków KSM – pod względem wysokości, a także ich niejednorodność w zastosowanych technologiach wykonawczych, wyposażeniu, okresie użytkowania – implikowało racjonalizację gospodarki remontowej i modernizacyjnej oraz konieczność opracowania dla całości zasobów długofalowej polityki remontowej.
Działania polegające na kompleksowym ociepleniu ścian, dachów, stropów piwnic, cokołów i ścian piwnic do fundamentów oraz wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w częściach wspólnych budynków – sukcesywnie prowadziły do zmniejszania zarówno zapotrzebowania, jak i zużycia ciepła. Miało to znaczący wpływ na wysokość opłat wnoszonych przez użytkowników lokali.
Niebagatelnym problemem, z jakim KSM musiała się uporać, była potrzeba likwidacji okładzin ścian elewacji wykonanych z płyt azbestowo-cementowych, poprawa efektywności energetycznej poprzez kompleksową wymianę oświetlenia budynków oraz wymiana starych napędów dźwigów osobowych. W roku 2014 KSM przystąpiła do wymiany źródeł światła oraz opraw oświetleniowych w budynkach. Zastosowano technologie energooszczędne. W miarę możliwości finansowych poczyniono też starania w celu przystosowania budynków i terenów zewnętrznych dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Podjęcie takich kroków niewątpliwie poprawi komfort zamieszkiwania wszystkich lokatorów, a także będzie sprzyjać tworzeniu więzi społecznych i sąsiedzkich.
Gospodarczy i ludzki potencjał Spółdzielni, doświadczenie oraz umiejętne zarządzanie stanowią czynniki sprzyjające permanentnemu rozwojowi organizacji. Jako jedna z nielicznych konsekwentnie buduje nowe mieszkania.
W 2017 roku Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zakończyła budowę czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Domeyki, z 20 mieszkaniami o powierzchni lokali od ok. 40m² do 114 m². Inwestycję wykonano w technologii tradycyjnej, wyposażono w windy, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę z własną kotłownią gazową. Mieszkania, zrealizowane w bardzo dobrym standardzie, są już udostępnione w tzw. stanie deweloperskim (na życzenie klienta mogą być wykończone „pod klucz”).
Obecnie w ofercie Spółdzielni są jeszcze do nabycia nowe lokale w eleganckim, pięknie położonym zespole mieszkalnym przy ul. Pułaskiego, nieopodal 400-hektarowego Katowickiego Parku Leśnego, w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów. Osiedle trzypiętrowych budynków z windami i podziemnymi garażami to najatrakcyjniejsze miejsce w centrum Katowic, a zarazem w środku 4-milionowej aglomeracji.
Tagi: Budownictwo, Dolina Trzech Stawów, Ekolaury, katowice, Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, KSM
Dodaj komentarz