• Menu

  Kalkulator OC – jakie informacje musimy podać?

  Bardzo szybka podwyżka cen obowiązkowych polis OC dla kierowców (lata 2016 – 2017), skutkowała widocznym wzrostem zainteresowania internetowymi kalkulatorami składek.

  Duże zainteresowanie wspomnianymi kalkulatorami jest nadal widoczne, bo wielu Polaków płaci za OC ponad dwa razy więcej niż trzy – cztery lata wcześniej. Mimo rosnącej popularności kalkulatorów OC, spora grupa kierowców nie korzystało jeszcze z takiego narzędzia. Postanowiliśmy zatem wytłumaczyć działanie kalkulatora OC na przykładzie internetowej porównywarki ubezpieczeń.

  Porównywarka OC uwzględnia kilku ubezpieczycieli …

  Narzędzie informatyczne zwane kalkulatorem OC można znaleźć zarówno w porównywarkach internetowych, jak i na stronach www towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulatory udostępniane przez ubezpieczycieli mają prostsze zasady działania. Uwzględniają one bowiem sposób obliczania składki OC tylko przez jeden zakład ubezpieczeń.

  W przypadku porównywarki ubezpieczeniowej, kalkulator OC jest bardziej skomplikowanym narzędziem. Taki „porównywarkowy” kalkulator służy do sprawdzania składki proponowanej przez kilku ubezpieczycieli. Właśnie dlatego konieczne jest uwzględnienie różnych wzorów do obliczania składek OC oraz informacji, których wymagają od klientów tylko wybrane zakłady ubezpieczeń.

  Dobry kalkulator udostępniany przez porównywarkę online, nie potrzebuje zbyt wielu informacji od internauty i liczy składkę OC tak samo szybko, jak kalkulatory proponowane przez ubezpieczycieli. Różnica polega na tym, że w ramach wyników z porównywarki można sprawdzić kilka konkurencyjnych ofert.

  Historia ubezpieczenia najbardziej wpływa na składkę

  Zakłady ubezpieczeniowe zawsze pytają kierowcę kupującego OC o pewien zakres standardowych informacji. To właśnie takie dane najbardziej wpływają na składkę OC (wyliczaną np. w kalkulatorze internetowym). Kierowca zawsze podaje dane dotyczące użytkowanego auta (m.in. markę, model, moc silnika, datę pierwszej rejestracji oraz aktualny przebieg).

  Zakup OC na pewno nie będzie możliwy bez informacji na temat doświadczenia kierowcy „za kółkiem” oraz historii spowodowanych szkód. Przebieg historii ubezpieczenia ma kluczowy wpływ na składkę OC. Chodzi o to, kiedy kierowca spowodował ostatnią szkodę komunikacyjną (wypadek lub stłuczkę). Jeżeli „najnowsza” szkoda miała miejsce więcej niż 5 lat – 7 lat temu, to ubezpieczyciele często nie zwrócą na nią uwagi.

  O wiele większy problem stanowią niedawne szkody. Analizy przeprowadzone przez serwis Porowneo.pl wskazują, że obowiązkowa polisa OC kierowcy, który spowodował wypadek kilka miesięcy wcześniej, może być droższa nawet o 100% – 150% (względem oferty dla tego samego właściciela auta z brakiem szkód przez ostatnie 5 lat).

  Przykładowe kalkulacje niestety sugerują, że nawet kierowca o dużym doświadczeniu nie może liczyć na pobłażliwość ubezpieczyciela po niedawnym spowodowaniu szkody. Składka OC dla takiego kierującego procentowo wzrośnie mniej więcej tak samo, jak w przypadku klienta z niewielkim doświadczeniem na drodze.

  Ubezpieczyciel może sprawdzić dane z kalkulatora OC

  Zakłady ubezpieczeń sprzedające polisy komunikacyjne, nie są w stanie sprawdzić wszystkich informacji podawanych przez kierowców. Dotyczy to zarówno sprzedaży ubezpieczeń poprzez kalkulatory OC, jak i tradycyjnych metod dystrybucji obowiązkowych polis (np. przy pomocy sieci agentów). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciele dzięki ewidencji prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) weryfikują historię ubezpieczeń danego kierowcy.

  Dane UFG pozwalają na szybkie i łatwe zidentyfikowanie nieprawidłowości w informacjach podanych przez klienta. Warto dodać, że algorytmy wbudowane w kalkulatory OC często uniemożliwiają popełnienie błędów wynikających z nieuwagi (przykłady: wpisanie złego numeru PESEL albo zbyt wczesnej daty uzyskania prawa jazdy).

  Zakładom ubezpieczeń trudniej jest sprawdzić wiele innych danych, które kierowca podał w kalkulatorze składki OC (np. przebieg samochodu). Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel na wskutek wypadku będzie miał dostęp do informacji świadczących o wcześniejszym oszustwie kierowcy. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń nie może wypowiedzieć obowiązkowej ochrony. Ubezpieczyciel zyskuje jednak uprawnienie do odpowiedniego podwyższenia składki OC (na podstawie prawidłowych danych) i obciążenia kierowcy dopłatą.

  Dzięki porównywaniu składek oszczędzimy np. 50% – 100%

  Większość polskich kierowców korzystających z kalkulatorów OC, wybiera możliwość wykonania obliczeń na stronach porównywarek ubezpieczeniowych. Taka sytuacja potwierdza, że klienci ubezpieczycieli są świadomi sytuacji panującej na rynku obowiązkowych polis OC.

  Mowa o bardzo dużym zróżnicowaniu składek. Wspomniane zróżnicowanie po części wynika z polityki zakładów ubezpieczeń, które niechętnie chronią pewne osoby (np. młodych kierowców). Ze względu na obowiązkowy charakter ubezpieczeń OC, nie można odmówić kierowcy zakupu takiej polisy. Ubezpieczyciel ma jednak możliwość zastosowania wysokiej (zaporowej) składki za ochronę.

  Trudno się dziwić, że kierowcy chcą porównywać przynajmniej kilka ofert w kalkulatorze OC, skoro różnice cenowe pomiędzy „najdroższym” oraz „najtańszym” zakładem ubezpieczeń zwykle są dwukrotne. W przypadku młodych kierowców albo osób z niedawną szkodą na koncie, takie różnice wysokości składki bywają nawet trzykrotne lub czterokrotne. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie opisywana sytuacja może się znacząco zmienić.

  Zapraszamy do kalkulatora oc dostępnego pod adresem: https://porowneo.pl/ubezpieczenia/samochodu

  11 odpowiedzi na “Kalkulator OC – jakie informacje musimy podać?”

  1. Mateusz pisze:

   Jak tak patrzę na ten kalkulator OC z ostatniego zdania to całkiem ciekawy jest

  2. Ja pisze:

   Lepiej skorzystać z takiego kalkulatora niż przepłacać nie wiadomo ile za ubezpieczenie. To straszne że nawet drobna stluczka może tak zwiększyć cenę ubezpieczenia oc

  3. AdamS. pisze:

   Kurcze! Nie byłem świadomy, że aż tyle można zaoszczędzić. 100%? Szok :O

  4. kalinkazalasa pisze:

   Przetestowałam ten ostatni kalkulator. Bardzo przystępnie przygotowany. Ma w swojej bazie dużo ofert, co znacząco ułatwia korzystanie i wybór ostatecznej oferty.

  5. Paweł N. pisze:

   Dzięki Porówneo.pl znalazłem o kilak set złotych tańsze ubezpieczenie swojego auta a ponoć już taniej nie można było znaleźć, tak zawsze mi mówiono, a jednak da się!

  6. Patrycja Kujawska pisze:

   Jak najbardziej się zgadzam z moimi przedmówcami, dzięki Porówneo.pl można znaleźć o wiele tańsze ubezpieczenie niż te, które oferują agenci.

  7. paladyn1 pisze:

   Mnie zaczął interesować tego typu kalkulator, bo agencja ubezpieczeniowa, w której mam OC już ponad 20 lat nie daje żadnej zniżki ani nic kompletnie za to że jestem stałym klientem. Dzięki kalumniatorowi wiem że znajdę o wiele tańsze ubezpieczenie niż dotychczas.

  8. Kaska67 pisze:

   Ja właśnie już jakiś czas korzystam z porównywarki wymienionej w artykule i jestem zadowolona. Liczyłam ile zaoszczędziłam i wyszła to kwota na dobre wakacje, więc uważam, że warto korzystać i pokazywać znajomym taki kalkulator.

  9. Michał pisze:

   Porowneo? Nigdy o nich nie słyszałem. Z chęcią sprawdzę. Akurat w tym miesiącu muszę wykupić OC. Jak się da zaoszczędzić to super!

  10. pieter pisze:

   Ktoś tu wcześniej napisał, że w jednej agencji siedzi 20 lat – to nieźle musieli Cię naciągać, skoro zero zniżki i nie porównywałeś nigdzie oferty. Masa ludzi tak robi, dlatego warto na około mówić, że jest coś takiego jak porównywarki. Ja uczulam moją rodzinę i znajomych.

  11. adam88 pisze:

   Kiedyś jak nie było porównywarek to była masakra. Teraz to jest Ameryka. Wchodzę i gotowe dane dostaje.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane