logo
logo
logo
logo

Pronar – jedna firma, wiele możliwości
Opublikowano: 9 kwietnia 2016

Inwestycje w nowe technologie, bardzo szeroka oferta produktowa oraz dbałość o poziom jakości wyrobów i obsługi klientów spowodowały, że Pronar stał się jedną z największych i najszybciej rozwijających się polskich firm. A jego logo jest rozpoznawalne nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Działająca od 1988 roku firma Pronar drogę do gospodarczej czołówki regionu utorowała sobie m.in. przez handel nawozami i produktami rolno-spożywczymi,a z czasem traktorami. W 1991 roku powstał pierwszy zakład  produkcyjny ciągników, które systematycznie reprezentowały coraz wyższy poziom technologiczny. Po kilku latach asortyment rozszerzył się o maszyny rolnicze, koła tarczowe stosowane w technice rolniczej i samochodowej oraz wyroby z zakresu pneumatyki i hydrauliki, a także profile stalowe. Dziś sukces firmy opiera się na kilku filarach: nowoczesnych fabrykach ciągników, maszyn rolniczych i komunalnych zlokalizowanych w Narwi, Narewce, Siemiatyczach i Strabli, Hajnówce, sieci stacji benzynowych oraz sprzedaży stali i materiałów hutniczych. – Stół, który stoi na czterech nogach, jest stabilniejszy niż ten na jednej czy dwóch. Podobnie firma, która nie ogranicza się do jednego rodzaju działalności, jest bardziej odporna na wstrząsy, a wiadomo, że w biznesie są lata tłuste i chude – tłumaczy swoją koncepcję zróżnicowanej działalności prowadzonej w ramach jednej spółki Sergiusz Martyniuk.

Co wyróżnia spółkę Pronar, która od lat zajmuje szczytowe miejsca w rankingach biznesowych i zdobywa liczne nagrody? Przede wszystkim dynamiczny, kilkunastoprocentowy wzrost przychodów oraz zatrudnienia. – Stawiamy zarówno na rozwój technologiczny, jak i na zwiększanie umiejętności pracowników – podkreśla prezes Pronaru. W fabryce zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób, w tym wielu inżynierów, konstruktorów i technologów. Pronar jest nie tylko jednym z wiodących podmiotów Podlasia, lecz także uznanym producentem na rynku międzynarodowym. Wystarczy wspomnieć, że według rankingu niemieckiej instytucji KBA, przyczepy Pronar należą do czołówki pięciu producentów najczęściej rejestrowanych przyczep rolniczych w Niemczech. Oferta firmy, spełniająca europejskie standardy i wymogi jakościowe potwierdzone stosownymi certyfikatami, cieszy się dużą popularnością wśród rolników w Polsce, a także poza granicami. – Nie mamy już z kim konkurować w kraju. Chcemy, by nasze maszyny podbiły świat – mówi o planach ekspansji prezes Martyniuk. Wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze, bowiem oferta Pronaru wzbudza duże zainteresowanie wśród odbiorców, jak również kontrahentów na świecie. Współpracę z firmą nawiązuje wiele renomowanych koncernów globalnych. Przykładem może być ostatni kontrakt z Mercedesem, zgodnie z którym spółka przygotowała m.in. wielofunkcyjną naczepę pojazdu oraz część osprzętu do najnowszego modelu Unimoga.

Lider nie tylko w produkcji rolniczej

Uznaniem cieszą się choćby felgi (koła tarczowe) w swoich ciężkich odmianach stosowane do maszyn budowlanych, przemysłowych, leśnych i wojskowych wykonywane w unikalnej technologii obróbki na zimno, które oprócz firmy Pronar wytwarzane są jedynie w trzech innych zakładach na świecie. Wysoka i potwierdzona certyfikatami jakość produkowanych felg zainteresowała największych światowych producentów opon, m.in. kojarzonego z segmentem opon klasy premium Michelina. Globalny producent zdecydował się na ścisłą współpracę z Pronarem jako partnerem strategicznym spółki. Na dowód stosowania najwyższych standardów Pronar otrzymał również prestiżowy certyfikat za wysoką jakość w zakresie kompletacji kół. Audyt przeprowadzony przez szwajcarską firmę SGS na zlecenie Michelina pokazał, iż wdrożone procedury w spółce Pronar spełniają najwyższe światowe normy jakości, tym samym pozwalają konkurować z najlepszymi w branży.

Najlepsza jakość

Na przestrzeni lat Pronar zapracował na cenioną, pozytywnie postrzeganą markę i opinię solidnego producenta. Maszyny z Narwi trafiają do krajów Europy, byłego Związku Radzieckiego, ale znajdują też odbiorców w Afryce, Azji, obu Amerykach i Australii. Małe przedsiębiorstwo z Podlasia przeszło długą drogę, by dziś przodować w zakresie sprzedaży przyczep, osiągając wynik około 8 tys. rocznie, a tym samym zostawiając konkurencję daleko w tyle.
Kluczem jest przystępna cena wyrobów, które reprezentują wysoki poziom techniczny, a zarazem wspomniane duże zróżnicowanie asortymentu, obejmującego ponad 120 modeli w grupie przyczep rolniczych i specjalistycznych, m.in. przyczepy burtowe i skorupowe o ładowności od 2 do ponad 30 ton, przyczepy jedno-, dwu- i trzyosiowe, na zawieszeniu tandem lub tridem, przy czym każda z nich może występować w wielu wersjach – w zależności od potrzeb
klienta. Na ofertę podlaskiego lidera składają się także wozy przeładowcze, przyczepy z systemem przesuwnej przedniej ściany, przyczepy do przewozu zwierząt, drewna, zielonej masy silosowej i ziemniaków, przyczepy hakowe, budowlane, samozbierające, rozrzutniki obornika, maszyny do zbioru zielonki i zadawania pasz, przyczepy specjalistyczne z możliwością agregacji z ciągnikami lub samochodami ciężarowymi.

Pronar to nie tylko maszyny dla rolników, ale również sprzęt komunalny do letniego i zimowego utrzymania dróg, a także nowoczesne urządzenia, które podbijają rynek recyklingowy w Europie. Wśród tych ostatnich dostępne są nowoczesne mobilne przesiewacze bębnowe, a to jedynie początek bogatej oferty Pronaru, z której korzystają gospodarstwa rolnicze, leśnictwa, firmy budowlane, transportowe i komunalne.

Pronar to innowacje 

Obecnie kierunek produkcji wyznacza dbałość o środowisko naturalne. Dlatego coraz częściej powstają modele maszyn do prac z różnego rodzaju materiałami naturalnymi (ziemia, drewno itd.), do produkowania kompostu, rekultywacji terenów, ograniczenia ilości odpadów. Można więc śmiało powiedzieć, że Pronar pomaga nie tylko rolnikom, ale i innym użytkownikom maszyn być bardziej proekologicznymi w swojej działalności. Dotychczas pomysły na kolejne inwestycje okazują się trafione. Dotyczy to nie tylko sfery produkcyjnej. W 2012 roku Pronar rozpoczął budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Narwi, w którym od ubiegłego roku prowadzone są prace nad nowymi
konstrukcjami, testy wytrzymałościowe maszyn, drobiazgowa kontrola ich jakości. Ta potężna inwestycja stanowi kolejny dowód, że firma stawia na ciągły postęp i innowacyjność. Integracja w jednym miejscu kompleksowych
usług badawczo-wdrożeniowych oraz zastosowanie nowatorskich technik pozwalają znacząco skrócić czas i zmniejszyć koszty uruchomienia i wdrożenia nowego produktu (wyrobu). Dodatkowym atutem CBR są najwyższej klasy specjaliści, których pracę wspomagają nowoczesne urządzenia technologiczne, m.in. wycinarki laserowe i drukarki 3D oraz centra obróbcze do dużych gabarytów. Stanowiska badawcze, pomiarowe oraz obliczeniowe Metody  Elementów Skończonych umożliwiają realizację badania, a następnie precyzyjne cyfrowe modelowanie wytrzymałości konstrukcji, dynamiki, kinematyki i statyki maszyn, oddziaływania elektrostatycznego, magnetostatycznego i elektromagnetycznego, jak również uzyskiwanie rozkładów odkształceń, naprężeń, przemieszczeń i przepływów cieczy w nowo projektowanych wyrobach.

Pronar to inwestycje

Kolejne inwestycje to kwestia czasu. – Od lat stosuję zasadę, aby zachowywać się odwrotnie niż rynek. Wtedy, kiedy inni kupują, należy sprzedawać, a kiedy wstrzymują inwestycje, należy inwestować. Dlatego Pronar za kilka miesięcy ukończy budowę fabryki osi w Hajnówce oraz rozbudowę fabryki przyczep wielkogabarytowych w Narewce. Także w tym roku zakończymy rozbudowę fabryki maszyn komunalnych w Siemiatyczach. Te wszystkie inwestycje oznaczają znaczny wzrost produkcji, który pozwoli nam w bieżącym roku konkurować z największymi światowymi graczami w produkcji maszyn rolniczych i komunalnych, kół tarczowych, osi i wyrobów hydraulicznych.
Liczne osiągnięcia i imponujące wyniki nie wpłynęły na postawę zarządu firmy. Pronar wciąż wciela w życie praktyki odpowiedzialnego biznesu, dbając o lokalną społeczność i ekologię. Jednocześnie konsekwentnie planuje rozszerzenie działalności, kolejne inwestycje i dalszą ekspansję na nowe rynki zbytu.

www.pronar.pl

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • TristianPod pisze:

    Naprawdę osiągnięcia firmy robią duże wrażenie, zwłaszcza działalność pozarolnicza, aż muszę wykonać bardziej szczegółowe rozeznanie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

felgi do BMW

Czy wiesz, jak dobrać idealne felgi do swojeg...

W poszukiwaniu idealnych felg do Twojego BMW? Wybór odpowiedni...
maszyny budowlane

Na jakie maszyny budowlane warto zwrócić uwag...

Sprzedaż maszyn budowlanych zainteresuje przede wszystkim te osoby, kt...
Wynajem żurawi mobilnych

Wynajem żurawi mobilnych – nowoczesne rozwia...

Bez dwóch zdań, dźwigi to niezastąpione rozwiązanie w zakresie pr...

 Mi A3 – telefon z Androidem One...

Xiaomi prezentuje nowy telefon z serii Android One – Mi A3. Przedsprze...