logo
logo
logo
logo
Ekogroszek

Jakość i parametry ekogroszku – czym różnią się tanie i drogie ekogroszki?
Opublikowano: 27 października 2020

Stoisz przed zakupem opału? Zastanawiasz się, jakie znaczenie mają poszczególne parametry ekogroszku? W tym artykule dowiesz się, co wpływa na jakość ekogroszku oraz czy tani ekogroszek to dobry wybór.

Parametry ekogroszku, na które musisz zwrócić uwagę

Ekogroszek to paliwo powstające z wyselekcjonowanych brył węgla kamiennego i brunatnego, które muszą spełniać szereg wymogów i norm, by przejść proces obróbki, prowadzący do powstania ekogroszku. Istnieje wiele parametrów, które opisują to paliwo. Kluczowe z nich, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi kaloryczność, wilgotność, spiekalność, zawartość siarki czy popiołu, a także sposób przechowywania (luzem lub workowany).

  • Kaloryczność opisuje ilość ciepła wydzielaną podczas spalania jednostki paliwa. Im ekogroszek jest bardziej kaloryczny, tym mniejsza jego ilość wystarczy do ogrzania domu. Optymalna kaloryczność to 24 MJ/kg lub więcej – pozwoli ona na zakup mniejszej ilości opału, który efektywnie będzie ogrzewać gospodarstwo. Wybieraj zatem ekogroszek o wysokiej kaloryczności, który zapewni dużą ilość energii grzewczej.
  • Wilgotność to kolejny kluczowy wskaźnik, na który musisz zwrócić uwagę. Wybieraj ekogroszek o niskiej wilgotności, który uchroni Cię przed rdzewieniem podajnika pieca czy emisją szkodliwych związków siarki do atmosfery. Dodatkowo, mokry ekogroszek jest zdecydowanie mniej efektywny – część energii zużywana jest na odparowanie wody, a nie na ogrzewanie domu. Pamiętaj o wyborze ekogroszku o niskiej wilgotności, do 12%.
  • Spiekalność – ekogroszek bez spieków to kolejny element, który powinien znaleźć się na Twojej liście kluczowych parametrów. Paliwo, które nie będzie się zbrylać, zaoszczędzi wiele Twojego czasu, który musiałbyś poświęcić na kontrolowanie pracy pieca z kotłem retortowym. Należy wybrać ekogroszek o niskiej spiekalności, w przedziale od 0 do 20, oznaczanym przez liczbę Rogi.
  • Popiół – zawartość popiołu w ekogroszku również powinna być jak najniższa, jeśli nie chcesz nieustannie usuwać go z pieca. Zapopielone ekogroszki utrudniają obsługę kotła i przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza, ponieważ emitują cząstki stałe do atmosfery. Wybieraj zatem ekogroszki o niskiej zawartości popiołu, nieprzekraczającej 10%.
  • Opakowanie bywa pomijaną kwestią, jednak istotnie wpływa na jakość ekogroszku. Opał składowany na zewnątrz, narażony na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz i śnieg będzie znacznie mniej efektywny – jego wilgotność wzrasta, a kaloryczność maleje. Zwróć uwagę na sposób przechowywania i opakowanie, które powinno być polipropylenowe, zachowując właściwości ekogroszku.

Tani ekogroszek – czy warto?

Naturalnym jest, że wybierając opał, szukamy możliwe ekonomicznego rozwiązania. Często jednak kierowanie się jedynie niską ceną, nie kończy się najlepiej, prowadząc do kosztownych napraw pieca. Jak widzisz, ekogroszek musi spełniać wiele parametrów, by efektywnie ogrzewać dom i być rentownym paliwem. Jeśli postawisz na wysoką kaloryczność, niską wilgotność, polipropylenowe opakowanie i nieznaczną zawartość popiołu, możesz być pewien, że ta inwestycja się zwróci i będziesz mógł nazwać swój ekogroszek tanim. Wszystko za sprawą tego, że ekogroszek o dobrych parametrach posłuży Ci dłużej – będziesz mógł zakupić mniejszą ilość opału, która efektywnie ogrzeje gospodarstwo. Tani ekogroszek często nie ma optymalnych właściwości, przez co właściciele gospodarstw domowych są zmuszeni zakupić go więcej, by ogrzać dom. Generuje to większe koszty i w rezultacie palenie ekogroszkiem przestaje być niedrogie. Dodatkowo, tani ekogroszek, który jest wilgotny lub posiada spieki, może wyrządzić znaczne szkody w piecu z kotłem retortowym. Wpłynie również negatywnie na środowisko, doprowadzając do emisji szkodliwych związków siarki powstałych w kontakcie z mokrym opałem. Warto kierować się zatem dobrym stosunkiem jakości do ceny i wnikliwie sprawdzać parametry opału, ponieważ taki zakup faktycznie okaże się opłacalny.

Jakość ekogroszku jest kluczowa

Nie zważaj na podejrzanie niskie ceny ekogroszku, które niestety mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Chcąc wybrać produkt ekonomiczny, który efektywnie ogrzeje dom, bez szkód dla Twojego pieca i środowiska, sprawdź dokładnie jego kluczowe parametry, nie zapominając o opakowaniu. Ekogroszki pakowane, znacznie ułatwią Ci weryfikację poziomu kaloryczności, wilgotności czy zawartości siarki, które są opisane na worku. Łatwo sprawdzisz także ilość sprzedawanego opału, o czym niekiedy ciężko być przekonanym, kupując opał składowany luzem. Jeśli masz wątpliwości, możesz zacząć od niedrogich ekogroszków, które posiadają dobry stosunek jakości do ceny, zachowując kluczowe parametry. Hurtownia Najlepszyekogroszek.pl to producent, który stawia na ekogroszek dobrej jakości w rozsądnych cenach. Sprawdź, jak opisuje kaloryczność ekogroszku oraz jakie produkty oferuje – https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/ekogroszek-wysokokaloryczny-a-niskokaloryczny-co-wybrac.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...