logo
logo
logo
logo
Polski Ład

Jakie zmiany w podatkach wprowadza Polski Ład?
Opublikowano: 26 sierpnia 2021

Nowy Polski Ład to szeroko zakrojony program reform społeczno-gospodarczych, który został ogłoszony 15 maja 2021 roku. Jego ważnym elementem są planowane zmiany w kwestii podatków. Największa rewolucja ma dotyczyć kwoty wolnej od podatku, progów podatkowych oraz ryczałtu.

Nowy Polski Ład a kwota wolna od podatku

Celem Nowego Polskiego Ładu jest poprawa poziomu i jakości życia wszystkich Polaków. Aby zrealizować tę obietnicę, ogłoszono plan reform systemu podatkowego. Mimo pozytywnych zapowiedzi ze strony rządu niektórzy przedsiębiorcy obawiają się, że proponowane modyfikacje mogą uderzyć w prowadzoną przez nich działalność. Kwestia tego, kto zyska, a kto straci na zmianach, nie jest jednak jednoznaczna. Aby dowiedzieć się, jak rządowy program wpłynie na zarobki danej firmy, warto wykorzystać kalkulator Polskiego Ładu – narzędzie tego typu prezentuje konkretne wyliczenia.

Mimo wielu niepewności niektóre zmiany podatkowe będą korzystne dla wszystkich. Niewątpliwie należy do nich zwiększenie kwoty wolnej od podatku. W przypadku większości osób jej wysokość była stała od 2009 roku i wynosiła nieco ponad 3000 zł. W 2020 roku podwyższono ją do 8000 zł, jednak z takiego rozwiązania mogły skorzystać jedynie wybrane osoby. Zgodnie z założeniami Nowego Polskiego Ładu już w 2022 roku kwota wolna od podatku ma jednak wynieść aż 30000 zł. To ogromny wzrost, który oznacza realne oszczędności dla wielu Polaków.

Warto przy tym podkreślić, że zmiana ta nie dotyczy studentów do 26. roku życia – ta grupa wciąż pozostaje zwolniona z konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Zgodnie z Nowym Polskim Ładem udogodnienie w postaci zerowego PIT-u mają zyskać również emeryci. Zwolnienie z podatku dochodowego ma dotyczyć emerytur w wysokości do 2500 zł brutto.

W przypadku przedsiębiorców na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku zyskają jedynie te firmy, które są opodatkowane według skali podatkowej. Planowana zmiana nie wpłynie na sytuację rozliczających się liniowo, ryczałtowo lub kartą podatkową.

Jak zmienią się progi podatkowe?

Kolejną ważną reformą dotyczącą rozliczania się na zasadach ogólnych jest zwiększenie drugiego progu podatkowego. W 2021 roku przedsiębiorcy zarabiający do 85528 zł rocznie są obłożeni podatkiem w wysokości 17%. Drugi próg rozpoczyna się powyżej tej kwoty i oznacza konieczność odprowadzania 32%. Zgodnie z zapowiedziami od 2022 roku ma się to zmienić. Od tej pory wyższa stawka podatku będzie musiała zostać uiszczona dopiero w przypadku dochodów, które przekraczają 120000 zł.

Podobnie jak w kwestii zwiększenia kwoty wolnej od podatku, reforma ta nie dotyczy przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na podatek liniowy. W ich przypadku obowiązująca obecnie stawka zostanie utrzymana i wciąż będzie wynosić 19%.

Co z ryczałtem?

Nowy Polski Ład zakłada także zmniejszenie składek ryczałtowych. Przykładowo, w przypadku podatników, którzy płacą obecnie 17% ryczałtu, zmniejszy się on do 14%, a osoby odprowadzające 15% od tej pory będzie obowiązywała stawka 12%. Mimo to według reform na niekorzyść dla przedsiębiorców zmieni się kwestia związana z ryczałtową składką zdrowotną – jej wysokość ma wzrosnąć. Rozmowy na ten temat wciąż jednak trwają.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

inflacja

Polskę czeka jedna z najwyższych inflacji na...

Jak wynika z danych Santander Consumer Banku,...
oszczędzanie

Polacy oszczędzają, ale do obiegu trafia mnie...

Narodowy Bank Polski podzielił się informacjami dotyczącymi podaży pie...
licencja transportowa

Czy można pożyczyć licencję transportową?...

Legalne wykonywanie usług przewoźnika drogowego wymaga szeregu...

Jak odebrać dodatkową kasę za szkodę OC/AC?...

Miałeś szkodę na pojeździe? Jeśli od dnia jej powstania nie minęły jes...