logo
logo
logo
logo
Ubezpieczenie OC

Jakie ryzyka obejmuje ubezpieczenie autocasco?
Opublikowano: 4 czerwca 2019

Ochrona ubezpieczeniowa zapewniana przez ubezpieczenie autocasco może obejmować wiele różnych ryzyk, ale tak naprawdę jego zakres uzależniony jest od ustaleń pomiędzy zakładem ubezpieczeń a klientem, który chce kupić polisę. W przypadku tego ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają narzucone, jaki zakres ochrony muszą zapewniać klientom. Zasady działania polisy znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli w dokumencie, z którego treścią każdy zainteresowany polisą powinien się zapoznać. Jakie ryzyka może obejmować AC?

Zakres ubezpieczenia autocasco

Nie można powiedzieć, że autocasco obejmuje zawsze dane ryzyka – zakres polisy może być w każdym przypadku inny. Inaczej wygląda to przy ubezpieczeniu OC, gdzie zakres ten jest określony ustawowo i zakłady ubezpieczeń muszą zapewniać właśnie taką, a nie inną ochronę ubezpieczeniową. W Polsce z autocasco korzysta co czwarty posiadacz pojazdu, ale nie należy zapominać, że takie ubezpieczenie nie jest też dostępne w przypadku każdego samochodu. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają maksymalny wiek samochodu do 10 czy 15 lat, ale są i wyjątki, takie jak w Allianz, gdzie auto może mieć nawet 18 lat.

Ubezpieczenie autocasco może obejmować następujące ryzyka:

  • Zniszczenie pojazdu w wyniku aktu wandalizmu – czyli w efekcie umyślnego działania osób trzecich. Nie ma tutaj znaczenia, czy sprawcę udało się ustalić. Przykładowe szkody, które może pokrywać polisa, to porysowanie drzwi samochodowych czy maski pojazdu, do czego bardzo często dochodzi na niestrzeżonych parkingach.
  • Zderzenie z dzikim zwierzęciem – w przypadku dużych zwierząt może zakończyć się to tragicznie. Według danych Głównej Komendy Policji w 2017 roku odnotowano ponad 24 tysiące takich zdarzeń. Wprawdzie tego rodzaju przypadkach odpowiedzialności można dochodzić np. od zarządcy drogi, ale ustalenie, kto jest winny, wcale nie jest takie proste i zależy od wielu czynników związanych z tym, gdzie np. doszło do zdarzenia.
  • Uszkodzenie pojazdu przez jego prowadzącego – jeśli posiadacz pojazdu spowoduje kolizję czy np. uszkodzi pojazd podczas parkowania, to również może liczyć na wypłatę odszkodowania z AC. Dotyczy to również szkód spowodowanych kontaktem z innym uczestnikiem ruchu drogowego.
  • Zniszczenia w wyniku działań sił natury – ubezpieczenie może swoim zakresem obejmować szkody spowodowane przez powódź, opady gradu, trąby powietrzne czy trzęsienie ziemi. Przykładowa szkoda, za którą można otrzymać wypłatę odszkodowania z AC, to zniszczenie karoserii samochodowej przez opady gradu czy zalanie pojazdu w wyniku powodzi.
  • Pożar i eksplozja – pożary samochodów, do których w 2018 roku straż pożarna wyjeżdżała 9 tysięcy razy, doprowadzają do tego, że auto w ciągu kilku chwil jest doszczętnie zniszczone. I takie ryzyko może obejmować ubezpieczenie AC. W grę może wchodzić zarówno pożar spowodowany przez samozapłon, jak i zajęcie się ogniem z pojazdu stojącego obok. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, podobnie zresztą jak w przypadku innych ryzyk.
  • Kradzież pojazdu – choć może się wydawać, że ochrona ubezpieczeniowa w przypadku takiego ryzyka jest potrzebna przede wszystkim właścicielom nowych, drogich samochodów, to statystyki pokazują coś zupełnie innego. Według danych Instytutu Samar za 2017 rok zdecydowanie najczęściej kradziono pojazdy mające od 6 do 10 lat – stanowiły one aż 34 proc. wszystkich skradzionych pojazdów. Co więcej – na drugim miejscu pod tym względem są samochody mające od 11 od 15 lat, z wynikiem 20 proc., a dopiero na trzeciej pozycji – mające od 1 roku do 5 lat, z wynikiem 18 proc. Tak więc nawet w przypadku kilkunastoletnich pojazdów istnieje ryzyko ich kradzieży.

Zakres ubezpieczenia AC

Powyższe ryzyka mogą być objęte ubezpieczeniem AC, ale nie muszą. Zakres polisy i wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego muszą się znaleźć w OWU i to właśnie ten dokument należy dokładnie sprawdzić, przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Michał pisze:

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Morze Czerwone

Morze Czerwone – refleksje po zaatakowa...

Pływający pod grecką banderą tankowiec Sounion przewożący 150...
niszczarki HSM

Niszczarki HSM – niezawodne rozwiązanie do oc...

W dzisiejszych czasach ochrona danych jest jednym z najważniejszych as...
Przemoc wobec polityków

Seria napadów na polityków w Europie i USA...

Niedawny zamach na premiera Słowacji Roberta Fico może być sku...