Wapń, potas, witamina D – to tylko początek listy. Sprawdź czego tak naprawdę potrzebuje Twój organizm i jak uzupełnić elektrolity oraz minerały właściwą dietą.
To niezwykle ważny pierwiastek, który ma wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego i mięśniowego. Bierze między innymi udział w procesie regulowania ciśnienia krwi i wspomaga pracę serca. Możesz go łatwo tracić, intensywnie trenując lub nawadniając się w niewłaściwy sposób.
Jak zapewnić sobie prawidłowy poziom potasu: Jedz produkty bogate w ten składnik, jak suszone morele, daktyle, awokado, banany, jarmuż czy pietruszkę. Po treningu czy w trakcie upałów najlepiej jego poziom podniosą elektrolity do picia.
Jego głównym źródłem jest sól, która wcale nie jest taka zła, jak do niedawna się o niej mówiło. Sód jest niezwykle istotny z punktu widzenia Twojego organizmu, bo bierze udział w jego nawodnieniu.
Jak zapewnić sobie prawidłowy poziom sodu: Poza solą, podniosą jego poziom elektrolity do picia lub napoje izotoniczne. Znajduje się też w niektórych wodach wysokomineralizowanych.
Pomaga zachować właściwą pracę układu nerwowego oraz mięśni. Jego obniżone stężenie w organizmie może skutkować tym, że Twoje treningi przynoszą gorsze rezultaty, ponieważ mięśnie szybciej się męczą. Do tego obniżony poziom magnezu sprzyja uczuciu zmęczenia i braku energii.
Jak zapewnić sobie prawidłowy poziom magnezu: Bardzo dobrym źródłem magnezu jest kasza gryczana, szpinak, pestki dyni, pszenica oraz soja. Znajduje się też oczywiście w czekoladzie, z którą najczęściej jest kojarzony, ale głównie gorzkiej i to nie w tak imponującej ilości, jak we wspomnianych wcześniej składnikach. Magnez szybko ucieka podczas treningu, dlatego warto uzupełnić go też poprzez nawodnienie. Czym nawodnić organizm najlepiej? Woda mineralną, kokosową albo gazowaną, ale nie źródlaną.
Bierze udział w przewodzeniu impulsów między komórkami nerwowymi. Ma też wpływ na procesy krzepnięcia krwi, funkcjonowanie enzymów trawiennych i utrzymanie wysokiego poziomu energii.
Jak zapewnić sobie prawidłowy poziom wapnia: Najbogatszym źródłem wapnia w diecie jest nabiał. W całkiem sporych ilościach znajduje się też w rukoli, jarmużu, gotowanym szpinaku czy liściach pietruszki. Trzeba jednak zjeść ich dużą ilość, aby naprawdę istotnie podnieść jego poziom. Jeśli nie jesz produktów pochodzenia zwierzęcego, to pewnie zastanawiasz się teraz, jak uzupełnić elektrolity, w tym wapń? Najlepiej robią to napoje izotoniczne lub rozpuszczalne elektrolity do picia.
Jest niezbędna w budowaniu odporności, a u dzieci wspomaga prawidłowy rozwój kości. Jej niski poziom w organizmie może sprzyjać też brakom energii. Prawie 90 procent ludzi w Polsce ma niski poziom witaminy D, bo jest syntezowana w skórze pod wpływem promieni UV, których jesienią i zimą jest niewystarczająca ilość.
Jak zapewnić sobie prawidłowy poziom witaminy D: Umożliwiają to jedynie suplementy diety, które najlepiej przyjmować nieprzerwanie między październikiem a majem.
Bibliografia:
Dodaj komentarz