logo
logo
logo
logo
pszenica

Ceny pszenicy najwyższe od lat! Znamy powód
Opublikowano: 25 lutego 2021

Ubiegły tydzień przyniósł nam rekordowe ceny pszenicy. Tona tego zboża kosztowała nieco ponad 240 euro. Ponadto w dalszym ciągu rosną ceny kukurydzy, rzepaku, a także soi. Tak dużych kwot nie widzieliśmy od wielu lat.

pszenica

Ceny pszenicy wysokie nie tylko w Europie

Jak to zwykle bywa, duże znaczenie odegrała pogoda. W Europie pojawiła się zima z prawdziwego zdarzenia, co zazwyczaj pokrywa się ze wzrostem cen. Z podobną sytuacją borykali się Amerykanie. Zdaniem tamtejszych rolników zimowy okres sprawił, że wiele roślin zostało zniszczonych. Popyt na zboża jest bardzo duży, podaż natomiast jest ograniczona. Stąd też takie ceny pszenicy.

Kolejnym powodem są problemy logistyczne dotyczące transportu. Od roku łańcuchy dostaw zakłóca pandemia. W przypadku Stanów Zjednoczonych pojawił się dodatkowy problem, ponownie związany z niespodziewanymi mrozami. Duże rzeki zamarzły, przez co pojawiły się spore kłopoty z transportem wodnym. Ponadto doszło także do braków prądu, co przełożyło się na problemy dotyczące przechowywania ziarna.

Ceny pszenicy wzrosły również w Rosji, gdzie do mroźnego klimatu rolnicy zdążyli się już przyzwyczaić. W zeszłym tygodniu Rosjanie sprzedawali swoje zboże za 283 dolary za tonę. W przeciągu zaledwie kilku dni ceny podskoczyły o około pięciu dolarów. Podobną tendencję wzrostową możemy zaobserwować na pozostałych rynkach.

Ceny pszenicy – producenci nie mają powodów do narzekań

Obecna sytuacja sprzyja producentom zbóż. Ceny w skupach nieustannie trzymają się na wysokim poziomie. W przypadku polskich rolników możemy mówić o nawet 25% wzroście cen w stosunku do ubiegłego roku.

W dobrej cenie jest nie tylko pszenica, ale również kukurydza czy rzepak.

Czynnikiem napędzającym wzrosty cen jest wysoki popyt eksportowy. Co prawda unijny eksport pszenicy na rynki trzecie w okresie lipiec – styczeń 2020 (tygodniowe dane KE) zmalał o 16,8% r/r, co warunkowane było mniejszą podażą zbóż w UE, głównie we Francji i Rumunii, jednak wysyłki z Polski w analogicznym okresie zwiększyły się aż o 42% r/r. Dodatkowo dynamika cen w drugiej połowie stycznia przyspieszyła w reakcji na postanowienie wprowadzenia w Rosji podatku eksportowego na pszenicę od 1 marca 2021 w wysokości 50 EUR/t (wcześniej zadecydowano o wprowadzeniu podatku na pszenicę w wysokości 25 EUR/t od połowy lutego br.). Dodatkowo zasugerowano, że podatki te mogą zostać przedłużone na następny sezon, co przełożyło się na wzrost zainteresowania zakupem pszenicy – mówi Mariusz Dziwulski z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.

Najprawdopodobniej obecna sytuacja utrzyma się w najbliższym czasie.

Ceny pszenicy nie odstraszają Chin

Pomimo wysokich cen Chiny w dalszym ciągu importują do swojego kraju duże ilości pszenicy oraz innych zbóż czy kukurydzy. Tamtejszy rząd w ubiegłym roku postanowił zwiększyć zapasy żywności na wypadek ewentualnego kryzysu.

Duże zakupy dokonywane przez chińskie władze sprawiają, że ceny pszenicy mogą trzymać się na stabilnym poziomie. Producenci mają bowiem duży rynek zbytu, który jest skłonny zaakceptować obecne stawki. Zdaniem Komisji Europejskiej obecne ceny mogą nawet wzrosnąć, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę stałe stawki rynkowe kontraktów terminowych.

O chińskim imporcie wiele mówiło się już w listopadzie ubiegłego roku. Prognozowano wówczas, że kraj ten może stać się drugim (zaraz po Unii Europejskiej) największym importerem niektórych zbóż oraz kukurydzy na świecie.

Jeśli przyjrzymy się importowi kukurydzy, liczby mogą szokować. W sezonie 2019/2020 Chiny zakupiły milionów ton kukurydzy. Prognozy na ten sezon to już 22 miliony ton. Wynika to z chęci azjatyckiego mocarstwa do odbudowy potencjału swojej trzody chlewnej. Kraj ten został mocno dotknięty wirusem świńskiej grypy, teraz natomiast stara się doprowadzić do szybkiego rozrostu zwierząt hodowlanych.

Producenci zbóż mogą więc spać spokojnie. Ceny pszenicy oraz innych ziaren będą utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Adam Dworzański

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

inflacja

Polskę czeka jedna z najwyższych inflacji na...

Jak wynika z danych Santander Consumer Banku,...
oszczędzanie

Polacy oszczędzają, ale do obiegu trafia mnie...

Narodowy Bank Polski podzielił się informacjami dotyczącymi podaży pie...
cukier

W sklepach cukru brak! – zamiast paniki...

W ostatnich dniach najbardziej pożądanym produktem spożywczym jest cuk...
czyszczenie opryskiwaczy

Czyszczenie opryskiwaczy...

Środki ochrony roślin są stosowane w celu polepszenia wzrostu roślin,...