logo
logo
logo
logo

Jakie jedzenie dla ludzi niebojących się wyzwań?
Opublikowano: 13 września 2016

plakat_072

Rynek potrzebuje dzisiaj nowych sposobów zabezpieczenia żywności na długie okresy. Takie walory mają produkty uzyskiwane dzięki liofilizacji (odgazowaniu, inaczej sublimacji) wody.

Ich atutem jest łatwość transportowania i długi termin przydatności do spożycia, nawet do 24 miesięcy i więcej, przy niewymagających warunkach przechowywania, co dla prepersów, żołnierzy czy innych grup przygotowujących się do wypraw ekstremalnych ma szczególnie istotne znaczenie.

 Od dań instant

Dzięki liofilizacji pozostają zachowane smak, aromat i ponad 90 proc. naturalnych wartości. Za jej pomocą można przetworzyć w zasadzie każdy rodzaj żywności: warzywa, owoce, mięso, grzyby oraz zioła. Technologia ta jest również stosowana w medycynie, np. przy produkcji szczepionek. – Osobiście znam tę technologię od 1976 r. i już wtedy miałem zamysł produkcji tego rodzaju żywności, ale wówczas społeczeństwo nie było na to przygotowane – mówi prezes Eleny, Franciszek Siegień.

– Pierwsze partie naszych produktów, czyli dania instant, były produkowane na potrzeby przemysłu spożywczego. Technologowie żywności w dużych koncernach uczyli się od nas, czym są liofilizaty. Z czasem wyszliśmy z ofertą do innych środowisk, m.in. do wojska, pasjonatów sportów ekstremalnych. Początkowo racje żywnościowe były niezwykle drogie. Postęp technologiczny pozwolił obniżyć cenę i wyjść z ofertą do zwykłych ludzi. Jako jedyna firma w Polsce mamy nadzór weterynaryjny nad przetwórstwem wyrobów mięsa i mleczarskich oraz pełne doświadczenie w produkcji żywności liofilizowanej, dodatków do żywności produktów tradycyjnych i bio – przyznaje Siegień.

Trendy na rynku

Wiele osób organizując swój wolny czas, inwestuje w sport, grupa ta jest zainteresowana zdrowymi produktami i firma Elena wychodzi im naprzeciw, tworząc zdrowe dodatki do jogurtów, płatków, koktajli oraz suplementy diety na bazie produktów naturalnych (proszki z owoców liofilizowanych i warzyw). Przykładem jest podróżnik Bartek Czarciński – członek Stowarzyszenia „Polacy dookoła świata”. Gorąco zachęcamy do wejścia na stronę: polacydookolaswiata.pl, gdzie można zapoznać się z przykładami korzystania z naszej oferty w jego działalności.

Kolejną ciekawą grupą ludzi są prepersi, którzy przygotowują się na wystąpienie sytuacji ekstremalnych takich jak wojna czy kataklizm. Ruch ten dotarł już do Polski. Są oni przygotowani na konieczność szybkiej ucieczki z domu, gromadzą zapasy żywności. Osoby te propagują ekologiczne rozwiązania dla gospodarstwa domowego i nie tylko, są aktywni fizycznie, inspirują do zgłębiania wiedzy z różnych dziedzin nauki itd. Jak twierdzą każdy właściwy krok zwiększa szanse na przetrwanie. Czerpią dużo z natury, tak jak i my.

Eksport i kraj

Około 50 proc. produkcji jest kierowane na eksport, a druga połowa trafia na rynek krajowy. Głównym filarem są warzywa i owoce. W kilku procentach działalności stanowią suplementy, a dokładnie liofilizowany kolagen. To ważny segment, zwłaszcza że społeczeństwo jest dziś skazane na jednokierunkowe odżywianie, w którym brakuje budulca. Stąd pojawiają siębóle kości i stawów obserwowane w coraz młodszym wieku. Białko kolagenowe, które proponujemy, może temu zaradzić, a kolejny produkt dostępny dla konsumenta, czyli chipsy naturalne, uzupełniają dietę o jedną z pięciu porcji owoców i warzyw.

Mocno inwestujemy w jakość i różnego rodzaju certyfikaty. Równie poważnie firma podchodzi do badań. Współpracujemy z wieloma instytutami, które specjalizują się w różnych dziedzinach żywieniowych typu: laboratoria i uczelnie.

www.elena.pl

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.