logo
logo
logo
logo
Jaki filtr do basenu

Jaki filtr do basenu wybrać?
Opublikowano: 29 marca 2023

Zamontowałeś basen i teraz możesz cieszyć się pływaniem. Ale żeby to trwało dłużej, basen powinien być regularnie czyszczony. W przeciwnym razie zamiast pływać i odpoczywać, otrzymasz brudny basen z wodą nie nadającą się do kąpieli. Dlatego tak ważny jest montaż filtra wkładowego, okrzemkowego lub piaskowego. Za pomocą pompy woda dostaje się do filtra, gdzie jest również oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych.

Filtry do basenu istnieją trzech rodzajów:

  • filtry wkładowe;
  • filtry okrzemkowe;
  • filtry piaskowe.

Filtr wkładowy do basenu

Filtr wkładowy składa się z wymiennych wkładów. Jest odpowiedni, jeśli posiadasz mały basen stelażowy i planujesz często zmieniać wodę. Filtry wkładowe są łatwe w użyciu i wychwytują zanieczyszczenia o wielkości nawet 10 mikronów. Materiałem eksploatacyjnym w tego typu filtrach są wkłady. Należy je regularnie myć w celu usunięcia zabrudzeń i co kilka tygodni wymieniać na nowe.

Jaki filtr do basenu

Filtr wkładowy do basenu

Filtr okrzemkowy do basenu

Filtr okrzemkowy  to zbiornik ze specjalną ziemią okrzemkową. Ten rodzaj filtra charakteryzuje się najwyższym stopniem oczyszczania – do 1 mikrona, a także zmniejsza zużycie chemicznych środków dezynfekujących o 70%. Dodatkowo po oczyszczeniu w filtrze okrzemkowym woda nasycana jest dobroczynnymi dla człowieka właściwościami. Wadą filtrów okrzemkowych jest ich wysoka cena.

Jaki filtr do basenu

Filtr okrzemkowy do basenu

Filtr piaskowy do basenu

Filtr piaskowy to zbiornik z piaskiem szklanym lub kwarcowym. Filtr wychwytuje zanieczyszczenia do 20 mikronów i jest najpopularniejszym spośród wszystkich rodzajów filtrów. Filtr piaskowy ma następujące zalety:

  • przystępna cena;
  • ekonomiczność;
  • łatwość obsługi i konserwacji.

Piasek wymieniany jest co kilka lat w zależności od warunków eksploatacji basenu. Tryb pracy filtra jest regulowany zaworem płukania wstecznego. Filtry piaskowe mają wbudowany manometr do kontroli ciśnienia wewnątrz zbiornika. Jeśli ciśnienie przekroczy ustawioną wartość, zawór należy przełączyć w tryb płukania wstecznego. Zmniejsza to ciśnienie i oczyszcza piasek z zanieczyszczeń.

Na przykład do basenu ogrodowego o pojemności do 56 m³ idealny jest filtr piaskowy Hayward PowerLine D611 o wydajności 14 m³/h. Do filtru może być stosowany piasek kwarcowy lub szklany. Główne zalety filtra:

  • Trwałość, właściwości antykorozyjne, ochrona przed promieniowaniem UV dzięki obudowie z polipropylenu.
  • Wygodne użytkowanie: dzięki sześciopozycyjnemu zaworowi można łatwo przełączać tryby pracy sprzętu.
  • Gwarancja: 5 lat.

Jaki filtr do basenu

Zalecenia dotyczące wyboru filtra do basenu

Wybierając filtr, należy wziąć pod uwagę jego wydajność, pojemność basenu i czas, w ciągu którego filtr będzie działał.

Filtr współdziała z pompą (https://aquamonkey.pl/pompy.html), dlatego też należy uwzględnić i dobrać odpowiednią moc pompy.

Pamiętaj, że w ciągu dnia woda w całości powinna być oczyszczana 2,5 razy. Przykładowo, jeśli posiadasz basen o pojemności 30 m³, a filtracja jest włączona przez 10 godzin dziennie, w tym czasie powinno zostać oczyszczonych 75 m³ wody. Wybierz więc filtr o minimalnej wydajności 7,5 m³/h.

Pamiętaj, że wykończenie i wyposażenie basenu niszczeją pod wpływem brudnej wody. Istnieje zatem ryzyko, że nieckę trzeba będzie naprawić, a sprzęt stanie się bezużyteczny. Zamontuj filtr, a przedłużysz żywotność swojego basenu i będziesz cieszyć się bezpiecznym pływaniem w czystej wodzie.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

konserwacja zmywarki

Wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji...

Zmywarka to urządzenie, które stało...
usługi ślusarskie

Na czym polegają usługi ślusarskie?...

Wielu z nas usługi w wykonaniu ślusarza mogą kojarzyć się z za...
awaryjne otwieranie auta

W jakich sytuacjach potrzebne jest awaryjne o...

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, to być może nie raz przyt...
Ojcowizna

OJCOWIZNA, CZYLI SPADEK, SCHEDA, SUKCESJA....

Ojcowizna to ziemia odziedziczona po ojcu najczęściej przez na...