• Menu

  Jaki aparat ortodontyczny dla dorosłej osoby? Aparaty stałe i ruchome

  Na leczenie ortodontycznie ortodontyczne decyduje się obecnie coraz więcej dorosłych. Na jaki rodzaj aparatu ortodontycznego warto się wtedy zdecydować? Oto przegląd popularnych i polecanych aparatów na zęby dla dorosłych.

  aparat ortodontyczny

  Ortodoncja dla dorosłych

  Bardzo często prostowanie zębów u ortodonty kojarzy się tylko z dziećmi i młodzieżą. Jednak wiek nie jest przeciwwskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego. Dzisiaj na takie leczenie decydują się także osoby dojrzałe, które chcą w końcu pozbyć się wad oraz kompleksów związanych ze swoim uśmiechem. Często leczenie to jest także wskazane, ponieważ może ono w ten sposób wyeliminować ryzyko innych dolegliwości stomatologicznych, stawowych. Wobec tego jest to nie tylko kwestia estetyki – równo ułożone w łukach zęby to także zdrowie, między innymi zapobiega pojawieniu się poważnej próchnicy, chorobom przyzębia jak paradontoza. Dzisiaj w niemalże każdym gabinecie ortodontycznym z jego usług mogą skorzystać także osoby dorosłe. Gdy potrzebny jest sprawdzony gabinet, którego specjalizacją jest ortodoncja Bytom – https://www.stomatologiamotyl.pl/ortodoncja/ jest jedną z lokalizacji, gdzie można skorzystać z takiej pomocy.

  Aparaty ortodontyczne – rodzaje

  W ortodoncji stosowane są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne. Są one dzielone na dwie główne kategorie, czyli na aparaty ruchome, inaczej wyjmowane, a także na aparaty stałe, które mocowane są do zębów. Osoby dorosłe mogą korzystać z każdego z tych typów aparatów, jednak warto wskazać, że pod uwagę należy wziąć wtedy wskazania ortodonty. Niektóre wady można leczyć jedynie za pomocą aparatów stałych, które dają specjaliście większe możliwości w prawidłowym kierunkowaniu zębów.

  Ruchome aparaty ortodontyczne

  Obecnie osoby dorosłe najczęściej decydują się na aparaty nakładkowe, które mają postać przezroczystych nakładek umieszczanych na zębach. W trakcie leczenia stosuje się wiele nakładek, które różnią się pomiędzy sobą niewielkimi detalami, aby pomagać wtedy w umieszczeniu zębów we właściwych pozycjach. Leczenie aparatem nakładkowym jest jednak dość kosztowne – jest to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

  Stałe aparaty ortodontyczne

  W tym przypadku aparat jest umieszczany na zębach na stałe. Takie aparaty można podzielić na kilka kategorii:

  • aparaty metalowe – najtańsze aparaty ortodontyczne
  • aparaty porcelanowe – ich zamki mają kolor szkliwa zębów, są mniej widoczne
  • aparaty kryształowe – zamki są przezroczyste, także są mało widoczne na zębach
  • aparaty lingwalne – zamki umieszczane są od tylnej strony zębów, są dość kosztowne

  Najlepiej zatem udać się na wizytę konsultacyjna u ortodonty, aby uzyskać wszystkie potrzebne informacje i wybrać najlepszy aparat do korekcji wady.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane