logo
logo
logo
logo
ciśnienie w kompresorze

Jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze?
Opublikowano: 28 marca 2021

Kompresor to jeden z kilku rodzajów sprężarek. Jego funkcją jest wytwarzanie gazu pod wysokim ciśnieniem, czyli sprężonego powietrza. To właśnie ciśnienie kompresora jest parametrem, który ma najważniejsze znaczenie w doborze odpowiedniego urządzenia do jego przeznaczenia oraz określa wydajność efektywną sprzętu. W artykule wyjaśniamy, jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze.

Parametry kompresora

Oprócz zastosowań, do jakich są przeznaczone konkretne rodzaje kompresorów, ważnymi aspektami są także ich parametry. Poza ciśnieniem, które zostanie bardziej szczegółowo omówione w kolejnych sekcjach artykułu, efektywne działanie kompresora można ocenić na podstawie wydajności efektywnej. Można ją zdefiniować jako ilość sprężonego powietrza (w litrach), jaką kompresor produkuje w ciągu minuty. Kupujący powinien pamiętać, że wydajność efektywna jest ważniejszym wskaźnikiem niż wydajność ssawna, która dotyczy ilości zasysanego powietrza.

Drugi istotny parametr to pojemność zbiornika sprężonego powietrza i zależy od przeznaczenia kompresora. Pompowanie opon samochodowych i rowerowych można wykonać praktycznie przy każdej pojemności, ale prace związane np. z lakierowaniem wymagają już zbiornika o pojemności przekraczającej 50 m. Najefektywniej będzie działał bardzo duży zbiornik nawet o 500 ml pojemności.

Zwiększanie ciśnienia w kompresorze – kiedy jest konieczne?

Istnieje kilka rodzajów kompresorów, które różnią się między sobą m.in. możliwościami w zakresie zwiększania ciśnienia. W zależności od tego, do czego będzie używany kompresor, potrzebne będą inne parametry urządzenia. Do prawidłowego działania znacznej części narzędzi i sprzętów zasilanych sprężonych powietrzem wymagane jest konkretne ciśnienie, które odpowiada za ich efektywną pracę. Jeśli ciśnienie będzie zbyt niskie, narzędzie będzie działać nieprawidłowo i praca nie będzie wydajna.

Najpopularniejszym zakresem ciśnienia sprężonego powietrza wymaganego w urządzeniach i narzędziach, wykorzystywanych np. w warsztatach usługowych jest 6-10 barów. Nie oznacza to jednak, że jeśli sprzęt jest zasilany powietrzem o ciśnieniu 10 barów, to tyle powinien mieć kompresor. Z reguły potrzebna jest wartość o około 20% wyższa od wymaganej.

W wielu gałęziach przemysłu potrzebne są jednak dużo wyższe wartości ciśnienia niż wspomniany wyżej zakres barów. Decydując się na zakup kompresora, zawsze trzeba więc rozważyć, do jakich urządzeń i narzędzi będziemy potrzebowali sprężonego powietrza.

Ciśnienie w kompresorze a rodzaj konstrukcji

To, jakie ciśnienie będzie mógł uzyskać kompresor, jest zależne od budowy tego urządzenia. Najbardziej wydajne pod tym względem są nowoczesne sprężarki śrubowe. Istnieją kompresory, które zwiększają ciśnienie poprzez proces sprężania powietrza w kilku krokach. Warto zaznaczyć, że wielkość przepływu powietrza nie zawsze idzie w parze ze zwiększeniem ciśnienia. W niektórych kompresorach z bardzo dużym przepływem powietrza wytwarzane ciśnienie jest stosunkowo małe i na odwrót.

Jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze – reduktor ciśnienia powietrza

Reduktor ciśnienia w kompresorze jest elementem, który służy do manualnego ustawiania pożądanego ciśnienia o aktualnie potrzebnej wartości. Zwykle jest wyposażony w dwa manometry, które pokazują ciśnienie w zbiorniku i na wyjściu. Żeby ustawić żądaną wartość ciśnienia, należy posłużyć się pokrętłem. Reduktor ma określony zakres regulacji, dzięki któremu można sprawdzić, z jaką dokładnością element ten redukuje lub podnosi ciśnienie wyjściowe.

Dzięki układowi regulacji ciśnienia w kompresorze urządzenie może działać efektywnie i sprawnie, unikając jednocześnie generowania strat energii. Czasem bowiem pytanie, jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze, powinno być zastąpione pytaniem, czy w ogóle trzeba to robić. Zawsze powinno się bowiem pilnować wartości zalecanych przez producenta, ponieważ inaczej może dojść do uszkodzenia kompresora lub narzędzia, do którego dostarczamy sprężone powietrze.

Jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze w nowoczesnych kompresorach BOGE?

W profesjonalnych systemach pneumatycznych ciśnienie i energię można konfigurować za pomocą zmechanizowanych i zautomatyzowanych systemów zdalnego sterowania. Uwzględnione zostają przy tym także ergonomia i ekonomiczność pożądane w każdej branży, które osiąga się dzięki eliminacji pracy jałowej oraz usystematyzowaniu cykli przełączeń w pracy z obciążeniem.

Powyższy sposób funkcjonowania charakteryzuje m.in. kompresory niemieckiej marki BOGE, w których można zwiększać ciśnienie. Strumień objętościowy sprężonego powietrza jest regulowany bezstopniowo w zakresie 25-100%. Ciśnienie może być regulowane bez strat dla przedsiębiorstwa dzięki wyżej wymienionym właściwościom działania nowoczesnych kompresorów. Należy jednak pamiętać, że ciśnienie nie powinno być zbyt wysokie, ponieważ jest to niepotrzebne i nieekonomiczne. Zawsze należy więc je dostosować do konkretnego urządzenia.

Ciśnienie w sprężarce – jak zwiększyć je bezpiecznie?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, ciśnienie kompresora zawsze powinno być dostosowane do konkretnego narzędzia lub urządzenia zasilanego sprężonym powietrzem. Jakichkolwiek regulacji w zakresie ciśnienia należy dokonywać bardzo ostrożnie. Najlepiej, jeśli zajmie się tym osoba znająca się na działaniu sprężarek. Jeśli chodzi o sposób regulowania powietrza za pomocą reduktora, powinniśmy kierować się wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi kompresora.

FAQ:

1. Jakie znaczenie ma wysokość ciśnienia w kompresorze?

Ciśnienie sprężonego powietrza odpowiada za efektywną pracę kompresora. Narzędzia i urządzenia, do których używa się kompresora, zazwyczaj mogą działać w określonym zakresie ciśnienia, dlatego należy zwrócić na to uwagę przy zakupie nowej sprężarki.

2. Jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze?

W nowoczesnych sprężarkach ciśnienie można regulować zmechanizowanymi i zautomatyzowanymi systemami zdalnego sterowania.

3. Jakich zasad przestrzegać przy zwiększaniu ciśnienia w sprężarce?

Zawsze należy dostosowywać je do konkretnego urządzenia. Zbyt małe ciśnienie może powodować nieprawidłowe działanie narzędzia, a zbyt duże generować straty energii.

Jak dbać o węże do sprężonego powietrza i co należy o nich wiedzieć?

Czym się zajmuje lakiernia proszkowa?

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprężarki śrubowe

Najczęstsze awarie w sprężarkach śrubowych...

Sprężarki śrubowe odgrywają kluczową rolę w wielu przedsiębiorstwach,...
węże do sprężonego powietrza

Jak dbać o węże do sprężonego powietrza i co...

Sprężone powietrze jest często wykorzystywane w wielu sytuacja...
piaskarka

Piaskarka – jak wybrać najlepszą?...

Odpowiedni sprzęt jest kluczowy, jeśli chodzi o piaskowanie. W końcu t...