• Menu

  Jak zostać programistą i ile zarabia się w tym zawodzie?

  Każdy, kto choć raz myślał o dochodowym zawodzie, a interesował się technologią, zadawał sobie to pytanie: jak zostać programistą? Zdradzamy, kto może zostać programistą i od czego powinniście zacząć, a także, ile zarabia programista!

  jak zostać programistą?

  Kto może zostać programistą?

  Informatyka niejedno ma oblicze – dlatego nawet jeśli daleko Wam do matematycznych geniuszy, nie jest powiedziane, że nie możecie zostać programistą! Z tego tekstu dowiecie się, jak zostać programistą, ile zarabia programista i czemu to zawód pełen pasji.

  Choć niekoniecznie musicie umieć biegle wykonywać skomplikowane równania matematyczne w pamięci, zaawansowana znajomość logiki i umiejętność analitycznego myślenia z pewnością się przydadzą. Umysły “ścisłe” z pewnością łatwiej poradzą sobie podczas technicznych studiów, jednak i humaniści mają szansę zostać programistami, o ile włożą w to więcej wysiłku. Trening czyni mistrza a jak twierdzą sami programiści, nic lepiej nie uczy zawodu, niż ciągła praktyka, w tym na własną rękę.

  Programistą może zostać każdy, kto fascynuje się technologią światem komputerów. Trzeba tylko wybrać, czym konkretnie chcecie się zajmować! Czy interesuje Was projektowanie baz danych w SQL, a może bardziej interesuje Was kariera w “gamedevie” i tworzenie oszałamiających gier komputerowych? To już zależy tylko od Was i tego, ile chcecie zarabiać. Warto zacząć od sprawdzenia wysokości potencjalnego wynagrodzenia – pomocne będzie na pewno narzędzie kalkulator wynagrodzeń 2020!

  Jak zostać programistą bez studiów?

  Niezależnie od tego, jaki kierunek rozwoju zawodowego jako programiści wybierzecie, potrzeba będzie dużego zaangażowania z Waszej strony. Jak zostać programistą bez studiów? To również możliwe! Będzie jedynie kosztować nieco więcej pracy własnej.

  Zamiast tradycyjnych studiów na politechnice można wybrać edukację w formie certyfikowanego kursu zawodowego, podczas którego nauczycie się np. konkretnego języka programowania. Wiele szkół oferujących tego typu ścieżkę edukacji zadba również o Wasze pierwsze zlecenie po zakończeniu kursu. Jeśli dobrze się do tego przyłożycie i poza pracą podczas zajęć pilnie będziecie odrabiać także zadania domowe, macie spore szanse na powodzenie na rynku pracy!

  Oferty pracy dla programistów wciąż się pojawiają, będzie więc w czym wybierać. Warto już teraz zacząć je przeglądać, aby wiedzieć, jakie wymagania musicie spełnić. Zasada jest prosta – jeśli jesteście dobrzy w programowaniu i nie brak Wam wiedzy i zapału, nikt nie będzie pytał o dyplom. Najbardziej liczy się doświadczenie! Warto więc jak najwięcej czasu poświęcać na prywatne projekty w domu i… programować, programować i jeszcze raz programować!

  W sieci nie brakuje materiałów do samodzielnej nauki pisania kodu. Dobrze jest też udzielać się na branżowych forach, takich jak np. GitHub, gdzie nie tylko znajdziemy udostępnione przykłady kodów źródłowych (nawet profesjonalni programiści nie ukrywają, że czasem korzystają z tamtejszych ściągawek!), ale i będziemy mieć okazję podpytać o pewne zagadnienia ekspertów w swoim fachu.

  Ile zarabia programista?

  Ile można zarobić na pisaniu dobrego kodu? Tu stawki zależne są od wybranego przez nas języka programowania i konkretnej branży, w której będziemy pracować.

  Ile zarabia programista? Według danych z tegorocznego raportu portalu Wynagrodzenia.pl średnie, przeciętne wynagrodzenie miesięczne programisty wynosi 7500 zł brutto. Oznacza to, że co drugi programista na stanowisku ogólnym otrzymuje pensje w przedziale od 5960 zł do 9740 zł brutto.

  Tylko 25% najgorzej zarabiających programistów (dlatego opłaca się kodować w więcej, niż jednym języku!) otrzymuje wynagrodzenie w wysokości poniżej 5690 zł brutto miesięcznie. Z kolei na miesięczne zarobki przewyższające 9740 zł brutto może liczyć kolejne 25% najbardziej wyspecjalizowanych programistów. Dlatego Ci, którzy wytrwale będą rozwijać swoją karierę w mądry sposób, mogą zarabiać miesięcznie nawet… kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Warto rozważyć tu pracę w międzynarodowych korporacjach, oferujących zagraniczne kontrakty! Biegły angielski to i tak podstawa pracy w zawodzie programisty.

  Wysoka pensja to nie jedyna zaleta pracy jako programista. Jak donoszą wyniki badań, osobom na tym stanowisku zazwyczaj oferuje się również szeroki pakiet atrakcyjnych benefitów pozapłacowych, takich jak elastyczne godziny pracy (coś dla nocnych marków!), możliwość całkowitej pracy zdalnej (zlecenie możecie wykonywać nawet z wakacyjnego domku na Bali), a także prywatne ubezpieczenie dla pracownika i jego rodziny.

  Opłaca się trochę nad tym popracować!

  Jedna odpowiedź do “Jak zostać programistą i ile zarabia się w tym zawodzie?”

  1. Magda pisze:

   zarobki to minimum 10000 netto w Niemczech 5000 Euro

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane