logo
logo
logo
logo
kredyt konsolidacyjny

Jak zmniejszyć raty dzięki kredytowi konsolidacyjnemu?
Opublikowano: 2 czerwca 2021

Kredyt konsolidacyjny to skuteczny sposób na obniżenie rat aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek, a co za tym idzie… odciążenie domowego budżetu. Czym jest w praktyce i jak działa kredyt konsolidacyjny? Kiedy warto po niego sięgnąć? Podpowiadamy.

Pandemia COVID zatrzęsła codziennością Polaków. Niepewna sytuacja ekonomiczna, realna wizja utraty pracy i ogrom obaw o finansowe bezpieczeństwo sprawiły, że mieszkańcy naszego kraju zaczęli baczniej przyglądać się swoim finansom. Aby zmniejszyć kwoty miesięcznych zobowiązań z tytułu aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek wielu z nich sięgnęło po kredyt konsolidacyjny.

kredyt konsolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę aktualnie posiadanych zobowiązań finansowych. Przedmiotem konsolidacji mogą być nie tylko kredyty i pożyczki gotówkowe, ale także kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, popularne chwilówki, a nawet zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych. Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. Spłata odbywa się z reguły w comiesięcznych ratach, nawet przez kilkanaście lat.

Jak działa pożyczka konsolidacyjna?

Jeśli sięgniesz po pożyczkę konsolidacyjną, pożyczkodawca spłaci wszystkie zobowiązania finansowe będące przedmiotem konsolidacji. Dzięki temu zamienisz kilka kredytów i pożyczek na jeden, z niższą miesięczną ratą. Pożyczka konsolidacyjna pomoże Ci więc odciążyć domowy budżet i odzyskać finansową równowagę.

Obniżenie rat kredytu konsolidacyjnego a wydłużenie okresu kredytowania

Obniżenie raty kredytu konsolidacyjnego jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Po dokonaniu precyzyjnej kalkulacji (tutaj pomoże kalkulator kredytu konsolidacyjnego) może się okazać, że całkowity koszt finansowania będzie nieco wyższy niż suma kosztów aktualnie spłacanych zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny będzie kiepskim wyborem. Wręcz przeciwnie. Bardzo napięty budżet i konieczność liczenia „każdego grosza” generuje ogromny stres. Biorąc kredyt konsolidacyjny, odzyskasz finansową płynność i pozbędziesz się kłopotliwego balastu, który od miesięcy (a może nawet lat) obciążał Twoje ramiona. Możesz być pewien, że w takich okolicznościach podejmowanie decyzji o znalezieniu lepiej płatnej pracy czy dodatkowe źródła zarobku przyjdzie Ci zdecydowanie łatwiej. Twoja głowa nie będzie już bowiem zajęta jedynie tym, co zrobić, aby kolejny raz spiąć domowy budżet.

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kryteria stawiane kredytobiorcom w zależności od instytucji finansowej mogą się różnić. Jako niepisany standard można jednak uznać, że kredyt konsolidacyjny (także kredyt konsolidacyjny online) może dostać osoba:

  • pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych,
  • dysponująca dowodem osobistym i numerem PESEL,
  • mająca wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami we wskazanych w harmonogramie terminach.

Warunkiem otrzymania kredytu konsolidacyjnego jest także dostarczenie kredytodawcy dokumentów potwierdzających wysokość zobowiązań finansowych w innych bankach. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, instytucja finansowa przeleje środki nie na Twoje konto osobiste, lecz bezpośrednio do innych banków. Aby wykonanie takiej operacji było możliwe, musi wiedzieć, ile wynoszą salda Twoich kredytów i pożyczek.

Ważne: niektóre instytucje finansowe umożliwiają „dobranie” dodatkowej kwoty kredytu przy okazji konsolidacji. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, nadwyżka trafi na Twoje konto osobiste. Będziesz mógł przeznaczyć ją na dowolny cel. Tak samo, jak pieniądze z kredytu gotówkowego.

Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Najlepszym momentem na sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny jest ten, w którym Twój budżet jest już mocno napięty, ale… wciąż udaje Ci się spłacać raty kredytów i pożyczek w terminie. Jeśli spóźniasz się z ich regulowaniem, Twoje plany może pokrzyżować… kiepska historia kredytowa w BIK-u. Ta ma bowiem ogromny wpływ na zdolność kredytową.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
ETF

ETF SP500 – gdzie kupić?...

Dla inwestorów to główny element portf...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...