• Menu

  Jak zdobyć środki finansowe na rozwój firmy?

  Fundusze na rozwój firmy

  Pieniądze na rozwój firmy można zdobyć na kilka, jeśli nie kilkanaście różnych sposobów. Wsparcie finansowe oferują banki, instytucje faktoringowe, firmy leasingowe, państwo, Unia Europejska czy prywatni inwestorzy. Przedstawiamy kilka wybranych rozwiązań, które pozwalają zasilić firmowy budżet i usprawnić funkcjonowanie biznesu.

  To, z których sposobów finansowania może skorzystać dana firma zależy od szerokiego zestawu czynników. Decyduje o tym między innymi: kwota i cel na jaki chce pozyskać środki, specyfika prowadzonej przez nią działalności, a także jej staż rynkowy czy kondycja ekonomiczna. Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw najdogodniejsze i zarazem najłatwiej dostępne są produkty kredytowe i faktoringowe oraz leasing środków trwałych. Co więcej, część firm korzysta z kilku tych instrumentów jednocześnie, dokonując przy okazji swojej optymalizacji finansowej i podatkowej. Co warto wiedzieć o takich rozwiązaniach?

  Fundusze na rozwój firmy od banku

  Banki oferują przedsiębiorcom między innymi: kredyty (pożyczki) gotówkowe, kredyty obrotowe w rachunku bieżącym czy kredyty inwestycyjne. Dostępne są również produkty hipoteczne, czyli kredyty pozwalające sfinansować zakup lub budowę nieruchomości przeznaczonej na cele komercyjne, a także pożyczki udzielane pod zastaw nieruchomości. Te ostatnie są niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, dlatego lepiej sprawdzają się przy finansowaniu większych, bardziej kosztownych przedsięwzięć. Fundusze na rozwój firmy pozwala też pozyskać kredyt inwestycyjny, którym można pokryć wydatki na odtworzenie, modernizację lub powiększenie majątku trwałego, czy też nabycie wartości niematerialnych i prawnych.

  Oferta produktowa banków jest bardzo szeroka, ale dla firm będących w początkowej fazie rozwoju na ogół trudno dostępna. Z odmowną decyzją w sprawie finansowania muszą liczyć się też przedsiębiorstwa o wysokim stopniu zadłużenia, czy też posiadające niskiej jakości historię kredytową.

  Leasing – finansowanie nie tylko samochodów

  By móc sprawnie funkcjonować, przedsiębiorstwo potrzebuje różnego rodzaju aktywów. Nie oznacza to jednak, że musi je posiadać na własność. Zamiast kupować za gotówkę lub środki z kredytu samochód, maszynę, urządzenie czy inny środek trwały, firma może sięgnąć po leasing. Taki sposób finansowania pozwala uniknąć jednorazowego wypływu dużej kwoty, nie obciąża bezpośrednio zdolności kredytowej, a przy tym daje możliwość korzystania z tarczy podatkowej.

  Z powyższych względów leasing jest dość łatwo dostępny dla początkujących przedsiębiorstw, a także podmiotów będących w nieco gorszej sytuacji finansowej. Z drugiej strony, leasingodawcy nie są zainteresowani finansowaniem mało popularnych i starszych środków trwałych, a przy tym na ogół nie akceptują zabezpieczeń, które mogłyby zwiększyć szansę na uzyskanie finansowania (zastaw, hipoteka czy poręczenie spłaty).

  Faktoring – fundusze na firmę i bogaty pakiet dodatkowych usług

  Faktoring jest przeznaczony dla podmiotów udzielających kredytów kupieckich, czyli sprzedających towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. Jego istota polega na tym, że faktorant (przedsiębiorstwo korzystające z usługi) każdorazowo sprzedaje swoją należność firmie faktoringowej, a ta z kolei, natychmiast wypłaca mu zaliczkę sięgającą 90 proc. wartości faktury; pozostała należna kwota trafia na konto przedsiębiorstwa po dokonaniu zapłaty przez dłużnika. Ponieważ współpraca pomiędzy faktorantem i instytucją faktoringową ma charakter długoterminowy, można tu mówić o stałym, stabilnym źródle finansowania.

  Faktoring jest dostępny głównie dla firm o relatywnie wysokich obrotach, ale za to nie wiąże się z charakterystycznym dla banków badaniem zdolności kredytowej. Każdy klient jest oczywiście sprawdzany przez faktora, niemniej jednak o tym, czy może skorzystać z produktu decydują nieco inne czynniki niż w przypadku produktów bankowych (np. standing finansowy czy rzetelność płatnicza odbiorców faktur). Zaletą usługi jest również fakt, że może przewidywać możliwość korzystania z dodatkowych udogodnień, takich jak: rejestrowanie, rozliczanie czy windykacja należności; program do kontrolowania stanu rozliczeń; czy doradztwo z zakresu finansów.

  Na stronie:  https://faktoria.pl/artykuly/76,10867/d,blog,finansowanie-przedsi-biorstwa-rodzaje-uslug można znaleźć inne przydatne informacje dotyczące pozyskiwania funduszy na rozwój firmy. Trzeba tylko pamiętać, że aby podjąć najlepszą decyzję w zakresie wyboru sposobu finansowania, należy wziąć pod uwagę nie tylko ogólne wady i zalety poszczególnych rozwiązań, ale również specyfikę prowadzonej działalności oraz własne potrzeby i oczekiwania.

  Artykuł sponsorowany 

  13 odpowiedzi na “Jak zdobyć środki finansowe na rozwój firmy?”

  1. Kosty pisze:

   Faktoring jest coraz popularniejszym rozwiązaniem dla firm w przypadku braku płynności..no i zalegających faktur. Wcale mnie to też nie dziwi, jest to na pewno korzystniejsza opcja niż kredyt

  2. Jankowski pisze:

   niewiele osób jest jeszcze przekonanych do faktoringu ale jeśli ktoś nie rozważa nawet kredytu to taka opcja może być warta zainteresowania

  3. Barto pisze:

   Myślę że najlepszą z tych opcji jest faktoring. Nie każdy młody przedsiębiorca otrzyma kredyt. W dodatku kredyty są na określone cele a środki z faktoringu można wykorzystać dowolnie.

  4. Dżink pisze:

   @Kosty korzystasz z jakiejś firmy faktoringowej?

  5. Karol pisze:

   Faktoring też na pewno będzie tańszy

  6. Barto pisze:

   Jest świetna opcja faktoringu kupieckiego w IdeaMoney, działa analogicznie do klasycznego faktoringu, tylko że przekazuje do faktora faktury za swoje zakupy

  7. Kosty pisze:

   Ja osobiście nie, ale znam sporo osób korzystających

  8. tamara pisze:

   ja korzystam z nfg i oni finansują mi 100% faktury – nie 90%… najlepsi są

  9. Karol pisze:

   Ja również w obliczu decyzji postawiłem na faktoring, kredyt – ostateczność

  10. Engo pisze:

   rozglądam się za jakąś opcją faktoringu dla siebie ale nie za bradzo wiem co będzie najlepsze dla mojej firmy

  11. Monika pisze:

   No najlepiej jak skontaktujesz się z faktorem, doradcy powinni Ci pomóc dobrać odpowiedni rodzaj faktoringu dopasowany do Twojej sytuacji

  12. AOW Faktoring pisze:

   Engo – faktoring jest wyceniany indywidualnie i na jego cenę mają wpływ miedzy innymi: rodzaj faktoringu, liczba zgłoszonych odbiorców, liczba faktur, stosowane terminy płatności, jakość portfela wierzytelności itd. Przed wyborem firmy warto porównać kilka ofert i zwrócić uwagę na wszystkie koszty. W naszej firmie (aow.pl) oferta jest przejrzysta i nie zawiera żadnych ukrytych i dodatkowych opłat, a koszt miesięcznego finansowania mieści się w przedziale 1-3%. Zapraszamy do kontaktu.

  13. Wiki pisze:

   Znowu wypociny PRowców w komentarzach. Nie dajcie się nabrać. Na rynku jest dużo firm faktoringowych lepszych niż te ideowe. Coface specjalizuje się w pełnym. Bibby FS faktoring dla MSP. Bankowe (poza ww. dla większych firm)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane