logo
logo
logo
logo
VAT za granicą

Jak zarejestrować VAT za granicą?
Opublikowano: 20 marca 2023

Rejestracja VAT za granicą jest konieczna w kilku sytuacjach. Prowadzisz działalność e-commerce polegającą na magazynowaniu lub przemieszczaniu towarów w innych krajach Unii Europejskiej? W takich sytuacjach rejestracja VAT za granicą będzie konieczna. Ten proces można znacznie uprościć. Wystarczy, że skorzystasz z zewnętrznych usług księgowych.

VAT za granicą – kiedy trzeba rozliczać ten podatek?

Prowadzenie sprzedaży wewnątrzwspólnotowej pomiędzy krajami Unii Europejskiej wymaga rejestracji VAT za granicą. Deklaracja VAT jest konieczna podczas transferu towarów pomiędzy krajami UE. To szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którzy decydują się na działalność zgodnie z modelem sprzedaży fulfillment by Amazon. Podczas transferowania towarów z Polski do Niemiec konieczna jest deklaracja wewnątrz wspólnotowej sprzedaży, czyli WDT, a w Niemczech nabycia, czyli WNT.

Aby uniknąć ewentualnych problemów i sporów pomiędzy organami skarbowymi, warto zadbać o dwie kwestie:

  • deklaracja takiej samej wartości w dokumentach WDT i WNT dla obydwu krajów transakcji,
  • ustalanie wartości towarów zgodnie z kosztami wytworzenia oraz nabycia przedmiotów.

Zgodnie z aktualnymi przepisami nie ma też obowiązku rejestracji VAT za granicą i opłacania podatków w razie nieprzekroczenia limitu transakcji. Dla wszystkich państw członkowskich transakcje sprzedaży nie mogą przekraczać wartości 10 000 euro. Wtedy nie musisz się martwić, jak zarejestrować VAT za granicą. Rozliczysz się w kraju siedziby swojej firmy. Dla podmiotów gospodarczych poniżej limitu nie ma obowiązku rejestracji podatku VAT, ale istnieje taka możliwość poprzez system VAT OSS.

Szukasz więcej informacji na ten temat? O rejestracji VAT przeczytasz na stronie: https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/.

Co grozi za niedopełnienie obowiązku rejestracji VAT za granicą?

Brak złożenia wymaganej deklaracji VAT wiąże się z ryzykiem nałożenia mandatu wraz z odsetkami karnymi. Jako przedsiębiorca powinieneś zadbać o zgodność rozliczeń oraz terminowe składanie deklaracji podatkowych. To ważne, szczególnie jeśli handlujesz towarami w wielu krajach członkowskich UE na zasadach wewnątrzwspólnotowych transakcji. Wiele platform sprzedażowych dla e-commerce uniemożliwia realizowanie dalszej sprzedaży w razie braku aktualnej deklaracji podatkowej.

Błędy w rejestracji VAT za granicą często wynikają z nieznajomości przepisów podatkowych. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z zewnętrznych usług podatkowych. Ograniczysz ryzyko występowania nieprawidłowości, a także skorzystasz z porad, jak zarejestrować VAT za granicą.

Jak zarejestrować VAT za granicą? Najważniejsze informacje

Rejestracja podatnika VAT za granicą jest możliwa osobiście w urzędzie, listownie lub elektronicznie. Całą procedurę zrealizujesz w dwóch krokach.

  1. Złóż deklarację zgłoszenia rejestracji jako podatnik VAT UE.
  2. Poczekaj, aż urząd zarejestruje firmę jako podatnika i wyda stosowne potwierdzenie.

Zgłoszenie rejestracji VAT za granicą jest konieczne, zanim zaczniesz świadczyć usługi lub sprzedawać towary objęte podatkiem VAT w wewnątrzwspólnotowej transakcji.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

akcesoria reklamowe

Dobrze dobrany gadżet reklamowy, a skuteczna...

Czy zdarzyło Ci się kiedyś mieć jakiś drobiazg, który reklamow...
Halloween

Zabójcza promocja w Halloween – jak zmieniła...

Chęć poczynienia drobnych oszczędności przy produkcji cukierków doprow...
archiwizacja dokumentów

Skuteczne metody archiwizacji dokumentów R...

Skuteczna archiwizacja dokumentów jest niezwykle istotna zarówno dla p...