• Menu

  Jak zadbać o zdrowie kierowcy podczas transportu towarów?

  Każda praca ma swoje blaski i cienie – poniższy poradnik prezentuje garść wskazówek, które warto włączyć do swojej codziennej rutyny, aby transport towarów dostarczał kierowcy jak najwięcej przyjemności. Zachowanie dobrej formy w trasie zaprocentuje!

  Praca zawodowego kierowcy wielu osobom wydaje się bardzo pociągająca i kojarzona z samymi zaletami. Pasjonaci prowadzenia pojazdów mogą przecież realizować swoje hobby, a do tego ciągle są w nowym miejscu.

  Wbrew pozorom taka praca nie generuje idealnych okoliczności do zwiedzania i poznawania świata. Osoby spoza branży mogą początkowo nie dostrzegać wyzwań, przed jakimi stają zawodowi kierowcy.

  Długie godziny spędzone za kółkiem na transporcie towarów i brak ruchu mogą mieć w długofalowej perspektywie negatywny wpływ na zdrowie. Ograniczone kontakty międzyludzkie to kolejna ciemna strona, jaką wskazują osoby zajmujące się transportem.

  zdrowie kierowcy

  Transport towarów nie wyklucza codziennej dawki ruchu

  Troska o terminowe i bezpieczne dowiezienie ładunku to nadrzędny cel każdego solidnego kierowcy działającego w strukturach firmy transportowej. Przekłada się to na długie godziny spędzone za kółkiem, a tym samym stosunkowo małą aktywność fizyczną w ciągu dnia pracy. Wolne chwile są bowiem chętniej przeznaczane na sen, posiłek czy kontakty z rodziną.

  Warto jednak starać się wykorzystywać choćby ułamek takich chwil na aktywność fizyczną – nawet na szybki spacer na świeżym powietrzu. Co więcej – coraz częściej spotykanym elementem architektury takich postojowych miejsc dla kierowców są także siłownie zewnętrzne, które pozwalają na praktykowanie aktywności fizycznej.

  Chwila na takim rowerze stacjonarnym czy orbitreku pomaga dotlenić organizm i pobudzić go. Nawet krótki trening jest w stanie odciągnąć sen i znużenie, z którym boryka się wielu kierowców w trakcie kursu polegającego na transporcie towarów.

  Transport ten może obejmować różne ładunki: https://www.mw-spedition.com/przewoz-transport-towarow/. Dlatego sprawność fizyczna jest tutaj bardzo ważna.

  W zdrowym ciele zdrowy duch!

  Zbilansowana dieta powinna towarzyszyć każdemu. Setki przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazują na korelację między dietą a stanem zdrowia czy samopoczucia. W przypadku kierowców bardzo łatwo o dokonanie złych wyborów w tej materii.

  Dostępne na stacjach benzynowych szybkie i tłuste potrawy typu fast-food sprzyjają otyłości, która jest konsekwencją wielu problemów zdrowotnych.

  Kręgosłup to podstawa – zwłaszcza przy transporcie towarów

  Zawodowy kierowca jest z definicji predestynowany do przyjęcia siedzącej postawy. Warto jednak podjąć wszelkie możliwe kroki, które przyczynią się do przyjęcia właściwego ułożenia ciała. Można także zaopatrzyć się w specjalne nakładki pod plecy, które przyczynią się do większego komfortu i odpowiedniej postawy.

  Jeszcze przed rozpoczęciem przewożenia towarów warto poświęcić czas na to, aby właściwie wyregulować zarówno kierownicę jak i fotel. To prosty zabieg, który pomaga zmniejszyć możliwość pojawienia się zwyrodnień mogących przysporzyć dyskomfortu w późniejszych latach życia.

  Otwartość na zdrową dietę towarzyszy jednak kierowcom coraz częściej i jest kwestią wyboru – zawsze można sięgnąć po zdrową sałatkę niż kolejnego hamburgera.

  Podjadanie podczas trasy nie musi także oznaczać dietetycznej katastrofy – zawsze zamiast słodyczy czy słodzonych napoi można wesprzeć się świeżo wyciskanym sokiem czy garścią orzechów.

  Power nap – regenerująca drzemka

  Znużenie i senność może spotkać każdego kierowcę w trakcie długiego i wymagającego kursu z transportem towarów. Zamiast wspomagać się kalorycznymi energetykami warto skorzystać z krótkiego postoju i przeznaczyć kwadrans na energetyzującą i ożywczą drzemkę.

  Dzięki temu organizm otrzyma tak potrzebny reset, co w praktyce przełoży się na lepszą koncentrację i szybkość reakcji, co podczas dalekich tras jest na wagę złota.

  Kontakty międzyludzkie lekarstwem na samotność

  Kierowcy często uskarżają się na braki w kontaktach społecznych. Warto zatem wykorzystać każdą wolną chwilę na interakcję z innymi ludźmi – czy to z innymi kierowcami, czy choćby w sklepie podczas zakupów. Chwila takiej niezobowiązującej rozmowy pozwoli przegonić melancholijny nastrój.

  Powyższe sugestie powinny być pomocne podczas uprawiania zawodu kierowcy. Odległe trasy i długie podróże mogą być przyjemne i bez szkód dla organizmu pod warunkiem zastosowania się do powyższych wskazówek.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane