Telefon, nie jest dziś już tylko telefonem. Zastępuje nam budzik, aparat, notes, a nawet komputer i kartę płatniczą. Przez to, mamy w nim nasze dane, zdjęcia i różne aplikacje, w których najczęściej zapisujemy hasła, do automatycznego logowania. Jeśli utracimy telefon lub zaatakuje go wirus, możemy mieć kłopoty. Istnieje ryzyko, że dane zostaną wykorzystane. Dlatego warto wzmocnić zabezpieczenia.
System Android oraz model telefonu, oferują nam pewne zabezpieczenia, problem w tym, że z nich nie korzystamy. Są one jednak bardzo pomocne, a nawet niezbędne. Pomagają bezpiecznie korzystać z sieci oraz utrudniają dostęp do urządzenia, na wypadek, gdyby telefon wpadł w niepowołane ręce.
Ustaw blokadę ekranu – obowiązkowo. Nie będzie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu, a może bardzo utrudnić dostęp do urządzenia, komuś innemu. Co najważniejsze, blokada jest dziś powszechnie dostępna. Większość modeli oferuje kilka ustawień do wyboru, np. kod PIN, hasło, wzór i coraz częściej, czytnik linii papilarnych i rozpoznanie twarzy.
Pamiętaj o wylogowaniu się z aplikacji – niestety, zwykle ignorujemy zasadę. Jeśli ktoś dostanie się do naszego konta na Facebooku, to tam, raczej większych szkód nie poczyni. Ale jeśli otworem stanie aplikacja bankowa lub notes, w którym zapisaliśmy wszystkie hasła dostępu? Nie jest to rozsądne, ale dużo osób tak robi… Na szczęście, wiele aplikacji korzysta z ustawienia, które wyloguje nas automatycznie, po chwili nieaktywności, ale powinniśmy robić to sami.
Korzystaj ze zdalnej blokady i lokalizacji – Czy wiesz, że Android posiada funkcję zdalnego blokowania urządzenia? Jeśli nie, to skonfiguruj telefon na oficjalnej stronie Google i zacznij z niej korzystać.
Jeśli utracisz telefon, zaloguj się do Menedżera urządzeń Android i wybierz jedną z opcji, np: wykonanie połączenia na telefon, blokada, wylogowanie ze wszystkich kont, a nawet wymazanie wszystkich danych.
Niestety, zdalna blokada zadziała tylko, jeśli urządzenie będzie włączone i połączone z Internetem. Jeśli rozładuje się bateria lub włączamy dostęp do sieci tylko, kiedy z niej korzystamy, to nic z tego.
Zainstaluj antywirusa i pobieraj aktualizacje – System w telefonie, tak samo jak komputerowy, potrzebuje ochrony, którą zapewnia program antywirusowy dla Androida – https://bitdefender.pl/antivirus-free-for-android/. Zawsze kiedy korzystamy z internetu, istnieje ryzyko, że zjawi się jakieś złośliwe oprogramowanie. Dlatego warto zainstalować program, który zadba o bezpieczeństwo smartfona i dostępnych w nim informacji.
Ważna jest również regularna aktualizacja oprogramowania. Większość firm, systematycznie, co kilka miesięcy, udostępnienia nowy pakiet zabezpieczeń dla swoich urządzeń. Korzystając z nich, można uniknąć np. ataków związanych z błędami systemowymi.
Uważaj na publiczne sieci WiFi – Zawsze chętnie korzystamy z darmowego WiFi, jeśli tylko jest ono dostępne. Jednak logując się do niezabezpieczonych sieci, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż łatwo można paść ofiarą kradzieży danych. Nieszyfrowane dane, przesyłane przez taką sieć, mogą przechwycić inne osoby, które również są do niej podłączone. Łącząc się z publiczną siecią WiFi, warto zawsze korzystać z VPN.
Poza tym, powinniśmy uważnie sprawdzać czy strona, na której się logujemy, na pewno jest stroną oficjalną. Jest w sieci wiele fałszywych, które są łudząco podobne do oryginału! Są eksperci i pasjonaci, którzy nie mieliby żadnego problemu, ze stworzeniem bliźniaczej strony. Dlatego, bądźmy ostrożni, podczas internetowych zakupów lub składaniu wszelkich wniosków. Jeśli udostępnimy nasze dane fałszywej stronie, mogą one zostać przechwycone i wykorzystane.
Instaluj tylko sprawdzone aplikacje – a najlepiej tylko te, które udostępnia Google Play – oficjalny sklep Androida. Wszystkie aplikacje, które się tam znajdują, są sprawdzane przez oprogramowanie Google. Wszelkie wykryte nieprawidłowości powodują, że aplikacja jest automatycznie blokowana.
Warto analizować również to, czego dana aplikacja wymaga… Gra, która zapisuje swój stan i uzyskane przez gracza wyniki, musi mieć dostęp do naszych plików. To logiczne. Ale po co, aplikacji do obróbki zdjęć, dostęp do naszych wiadomości i książki telefonicznej?
Tagi: Android, aplikacje, Bezpieczeństwo, Google, PIN, program antywirusowy, telefon
Dodaj komentarz