• Menu

  Jak za pomocą naturalnych metod zredukować stres?

  Przewlekły stres to bardzo niekorzystny stan dla ludzkiego organizmu. Przez niego pogorszeniu ulega nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Stajemy się drażliwy, znerwicowani, a sen nie przynosi nam ulgi. To wszystko może powodować problemy z sercem, zwiększać ryzyko udaru mózgu, a także prowadzić do wielu innych chorób oraz niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia stanów.

  Ze stresem trzeba więc walczyć, a najlepiej robić to z wykorzystaniem naturalnych metod. Wprawdzie dostępne są też środki farmakologiczne przepisywane przez lekarzy, ale pamiętajmy, że one również nie są obojętne dla naszego zdrowia. Powinny, dlatego stanowić ostateczność, gdy nie działają inne metody. Zanim to jednak nastąpi, warto wypróbować poniższe sposoby na redukcję stresu.

  Naturalne metody relaksacji

  Naturalne metody relaksacji

  Każdy z nas jest inny. Ma inne potrzeby i preferencje, dlatego spośród wielu metod radzenia sobie ze stresem musimy wybrać te, które będą odpowiednie właśnie dla nas. Może to się wiązać z koniecznością wypróbowania różnych sposobów, a pierwsze próby mogą być nieudane. Nie można się jednak poddawać. Na pewno w końcu się uda i znajdziemy najlepsze dla nas rozwiązanie.

  Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Mogą to być spokojne spacery na łonie natury, które znajduje się w cichym i odosobnionym miejscu albo ostry trening na siłowni, który pozwoli nam wyrzucić z siebie złe emocje. Wszystko zależy od naszych preferencji. Aktywność fizyczna pozwala nam się zrelaksować i powoduje wyrzut endorfin, czyli hormonów szczęścia.

  Bardzo korzystne dla naszego zdrowia psychicznego jest też światło słoneczne, dlatego podczas ciepłych miesięcy starajmy się z niego maksymalnie skorzystać. Spróbujmy choć odrobinę zwolnić. Spacerujmy i cieszmy się słońcem oraz rozkwitającą, barwną naturą.

  Dla wielu osób bardzo pomocne w radzeniu sobie ze stresem jest też słuchanie muzyki. Nasze ulubione rytmy pobudzają nas do życia. Gdy się w nie wsłuchujemy, możemy choć na jakiś czas przestać myśleć o sprawach życia codziennego.

  Wiemy już, że w redukcji stresu może nas wesprzeć chociażby muzykoterapia, czy otaczanie się optymistycznymi kolorami, ale równie pomocna jest też aromaterapia. By się odstresować, warto wieczorem zapalić zapachową świeczkę i posłuchać muzyki, czy też przenieść się w świat ulubionej książki.

  Wykorzystaj naturę w walce ze stresem

  Do redukcji stresu warto wykorzystać również to, co daje nam natura, np. w postaci ziół. Pity regularnie ciepły napar z melisy ma udowodnione działanie uspokajające, ale rumianek może podziałać na nas równie kojąco. Skuteczna będzie też zielona lub biała herbata i warto stosować je regularnie.

  Rozluźniające działanie wykazuje też olej konopny z ekstraktem CBD, który ostatnio staje się coraz bardziej popularny i pomaga na wiele, różnych dolegliwości. Zawiera on naturalne kannabinoidy, które są kluczowe w walce ze stresem pourazowym, lękami czy też migrenami. Więcej faktów o konopiach poznasz tutaj.

  Celebrowanie codziennych posiłków i sprawianie sobie małych przyjemności, to również jedne z metod radzenia sobie ze stresem. Wspólna kolacja z rodziną, dla której przygotujemy zdrowy i smaczny posiłek, może być dla nas odskocznią od problemów i zmartwień. Czas spędzany z najbliższymi, a także z osobami, które potrafią nas rozśmieszyć i podnieść na duchu, pozwala nam bardziej optymistycznie spojrzeć na życie.

  Jedna odpowiedź do “Jak za pomocą naturalnych metod zredukować stres?”

  1. Ania pisze:

   Ze swojej strony polecam trening autogenny Schultza, czyli technikę której można się łatwo nauczyć i stosować samodzielnie, gdy tylko potrzebujemy. W naszych szalonych czasach ludzie coraz częściej szukają metod odzyskania równowagi i zadbania o swoje zdrowie. O treningu autogennym pisałam na mojej stronie annadobosz.pl/relaksacja-schultza/ Zdecydowanie warto opanować techniki radzenia sobie ze stresem – najlepiej naturalne 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane