logo
logo
logo
logo
Jak wymienić akumulator w samochodzie

Jak samodzielnie wymienić akumulator w samochodzie?
Opublikowano: 28 listopada 2016

Jak wymienić akumulator w samochodzieAkumulator to jedna z tych części, które najczęściej zawodzą w okresie jesienno-zimowym. Zatem jeżeli auto odpala znacznie ciężej, a światła w samochodzie świecą zdecydowanie słabiej, to znak, że czeka nas wymiana akumulatora. Jak samodzielnie wymienić akumulator? Sprawdźcie podpowiedzi od mechaników z Besthol.

Niezbędnik przy wymianie akumulatora

Przed przystąpieniem do wymiany akumulatora należy zgromadzić niezbędne przyrządy. Są nimi: nowy akumulator, gumowe rękawice, smar do klem akumulatora, druciana szczotka, okulary ochronne i klucze (8-10 mm).

Wymiana akumulatora na własną rękę

Przy pomocy mechaników z mobilnego warsztatu samochodowego Besthol przygotowaliśmy poradnik dotyczący samodzielnej wymiany akumulatora. Jeżeli planujecie taką wymianę we własnym aucie, to koniecznie sprawdźcie poniższe instrukcje:

  1. Zakup nowego akumulatora

Akumulatory różnią się od siebie wielkością i pojemnością elektryczną, dlatego też podczas zakupu nowej części sprzedawca zawsze pyta o wymiary akumulatora dotychczas zamontowanego w aucie. W związku z tym przed udaniem się do sklepu należy dokładnie sprawdzić wymiary dotychczasowego akumulatora oraz zapisać model pojazdu i jego markę, a także pojemność silnika. Dzięki tym informacjom dostaniemy akumulator, który na pewno będzie pasował do naszego pojazdu. Podczas zakupu akumulatora zawsze proszeni jesteśmy o zwrot zużytej części.

  1. Bezpieczeństwo przy wymianie akumulatora

Zanim zabierzemy się do wymiany akumulatora sprawdźmy, czy auto stoi na płaskiej powierzchni oraz czy w naszej najbliższej okolicy nie ma otwartego ognia lub iskier, a także czy nikt nie pali papierosa. Następnym krokiem jest zaciągnięcie hamulca ręcznego oraz założenie gumowych rękawiczek i okularów ochronnych. Akumulatory zawierają bowiem w elektrolicie kwas siarkowy, który jest żrący i wydziela łatwopalne opary.

  1. Komputer z adapterem

Jest to element opcjonalny dla wszystkich tych kierowców, którzy posiadają komputer z adapterem. Odłączając zapalniczkę i podłączając na jej miejsce komputer możemy sczytać wszystkie kody znajdujące się np. w radiu czy nawigacji. Jeżeli jednak nie posiadamy komputera z adapterem, wówczas należy upewnić się, że posiadamy wszystkie kody PIN.

  1. Lokalizacja akumulatora

W tym kroku otwieramy pokrywę silnika i zaczepiamy klemę w taki sposób, aby przez cały czas pozostawała otwarta. Następnie lokalizujemy miejsce, w którym znajduje się akumulator.

  1. Wymiana akumulatora

Każdy akumulator posiada biegun dodatni (oznaczony plusem) oraz biegun ujemny (oznaczony minusem). W pierwszej kolejności odłączamy zatem biegun ujemny. W tym celu luzujemy zacisk za pomocą klucza (8-10 mm) i zsuwamy kabel z akumulatora. Następnie podobnie postępujemy z biegunem dodatnim. Ważne jest, aby nie pomylić kolejności, ponieważ mogłoby to spowodować zwarcie.

Po odłączeniu obu biegunów zdejmujemy wszystkie uchwyty mocujące alternator, wykręcamy śruby i luzujemy paski, które podtrzymywały go na miejscu. Po wykonaniu powyższych elementów – wyjmujemy akumulator.

Kiedy akumulator będzie już wyjęty – dokładnie czyścimy zaciski i podstawę akumulatora. W tym celu możemy wykorzystać drucianą szczotkę i sodę oczyszczoną. Po skończonym etapie czyszczenia pamiętajmy, aby dokładnie wysuszyć umyte części lub poczekać, aż same wyschną.

Nowy akumulator umieszczamy na miejscu starego, a następnie ponownie montujemy wszystkie śruby i paski, które utrzymują akumulator na miejscu.

Kolejnym krokiem jest podłączanie biegunów. Najpierw montujemy zatem biegun dodatni (dokładnie dokręcając zacisk przy użyciu klucza), a następnie to samo czynimy z biegunem ujemnym. Po wykonaniu powyższych czynności dokładnie spryskujemy zaciski na akumulatorze smarem do klem, dzięki czemu zabezpieczymy część przed korozją w przyszłości.

Na zakończenie zamykamy maskę samochodu i uruchamiamy silnik, a także sprawdzamy, czy wszystkie urządzenia elektryczne działają prawidłowo.

Osoby, dla których powyższy poradnik wydaje się dość skomplikowany powinny skorzystać z pomocy specjalistów, oferujących usługi mobilnego warsztatu samochodowego. Dzięki czemu mechanik przyjedzie we wskazane przez klienta miejsce i wykona naprawę np. pod domem właściciela pojazdu, a Ty będziesz pewny, że wymiana zostanie przeprowadzona w sposób profesjonalny – dodają mechanicy z Besthol (http://besthol.pl/)

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 3 komentarze
  • dodek pisze:

    Zapowiada się 5 zima na polskim jenoxie. Wcześniej miałem zagraniczny, prawie 2x droższy i po 3 zimach, tuż po gwarancji, padł na amen. Tyle w temacie „markowych” akumulatorów.

  • Kabaret pisze:

    Nie ma czegoś takiego jak markowe akumulatory. To na jaki egzemplarz trafisz zależy głównie od szczęścia. Reklamacji i tak większość firm nie uznaje.

  • Bocian pisze:

    Ja też już 4 rok na jenoxie i jestem bardzo zadowolony. Byłem w kilku miejscach gdzie myślałem, że będzie ciężko ale spisał się jak należy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.