• Menu

  Jak wybrać program do e-deklaracji?

  E-deklaracjeNieubłagalnie zbliżają się terminy do złożenia najpopularniejszych deklaracji w Polsce – przede wszystkim PIT – 37 i PIT – 36. Już do końca kwietnia, większość podatników ma obowiązek obliczyć i przekazać do odpowiednich organów podatkowych swoje zeznania podatkowe za rok 2017. Zwiększa się więc częstotliwość wizyt w urzędach oraz na poczcie, a co za tym idzie musimy czekać w coraz dłuższych kolejkach.

  Czym bliżej 30 kwietnia, kolejki będą coraz dłuższe. Dla wszystkich tych, którym zależy na czasie i nie lubią czekać, rozwiązaniem mogą stać się tak zwane PIT przez Internet. Jakich programów do wypełniania PIT skorzystać? I na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  E-deklaracje – czym są i jak z nich skorzystać

  E-deklaracje, to elektroniczny odpowiednik formularza PIT w wersji tradycyjnej. W skrócie są więc to druki księgowe, które można wypełnić elektronicznie i przesłać za pomocą specjalnych bramek, uruchomionych przez e-administrację. Aby wykonać to poprawnie, będziemy potrzebować specjalnych programów czy aplikacji finansowo-księgowych na komputer lub smartfona. Dzięki nim, pracując na własnym komputerze, po wypełnieniu dokumentów możemy wysłać je przez Internet. Nieprawidłowym jest ściąganie formularza tradycyjnego, wypełnianie go elektronicznie i przesyłanie w formie wiadomości e-mail. Wyłącznie przesyłanie e-deklaracji przez odpowiednie bramki (za pomocą programów i aplikacji), powoduje formalnie ważne złożenie PIT oraz umożliwia otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

  Programy i aplikacje do wypełniania elektronicznych PIT

  Na rynku funkcjonują dwa główne rodzaje oprogramowań do wypełniania e-deklaracji. Są to aplikacje zapewniane przez organy państwowe – w tym przypadku Ministerstwo Finansów lub aplikacje tworzone i udostępniane przez podmioty prywatne – komercyjne. Wybór pomiędzy tymi dwoma powinien uwzględniać potrzeby użytkownika oraz umiejętności i wiedzę każdego podatnika indywidualnie. Z założenia, aplikacje tworzone publicznie muszą być dostępne bezpłatnie i dla wszystkich. Dopasowują się one więc do większości systemów operacyjnych i nie mogą być zbytnio rozbudowane – tak, aby każdy miał możliwość uruchomienia jej na swoim komputerze.

  Z drugiej strony, aplikacje komercyjne mają opcje dostosowania do potrzeb konkretnego użytkownika, czy grupy podatników. W zależności od wyboru, będą to programy prostsze lub bardziej rozbudowane. Umożliwiają wypełnienie e-deklaracji nawet osobom nie znającym się na gąszczu przepisów podatkowych. Większość z nich, można pobrać z Internetu. Część udostępniana jest również na płytach lub innych nośnikach pamięci. Wybierając program należy więc zastanowić się nad swoimi potrzebami. W przypadku opcji komercyjnej zawsze na początku rekomendowane jest sprawdzenie aktualności programu, a także wiarygodności źródła jego pochodzenia.

  Podsumowanie

  Na rynku dostępnych jest bardzo dużo programów księgowo- finansowych. Jednak nie należy wybierać ich z zupełną dowolnością. W każdym wypadku warto pamiętać, że podatnik wprowadza do systemu swoje poufne informacje finansowe, a także dane o miejscu zamieszkania itp. Wpisując te dane w systemy nieodpowiednich podmiotów, możemy narazić się na ich nieodpowiednie wykorzystanie, a nawet kradzież. Wybierając więc formę elektroniczną spełnienia zobowiązań podatkowych, czyli
  e-deklaracje, nie powinniśmy uważać pracy za mniej odpowiedzialną czy też mniej ważną.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane