logo
logo
logo
logo
uchwyty do fotowoltaiki

Jak wybrać odpowiednie uchwyty do fotowoltaiki i co warto o tym wiedzieć?
Opublikowano: 15 lipca 2022

Wybór określonych paneli fotowoltaicznych to tylko połowa sukcesu do skutecznego działania systemu pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Niezbędne są także trwałe, wytrzymałe i długowieczne uchwyty do fotowoltaiki. W jaki sposób wybrać te elementy i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Montaż nie jest głównym tematem przy wyborze całej instalacji. To błąd, bo jego nieprawidłowe wykonanie może wpłynąć na drgania konstrukcyjne, przestawienie, a nawet degradację paneli, co uniemożliwi generowanie energii. Istotną częścią takiego montażu są specjalne uchwyty. Do czego służą uchwyty do fotowoltaiki? To elementy, które pozwalają na stabilną instalację paneli fotowoltaicznych na dachu określonego budynku. Za ich pomocą możesz przytwierdzić nawet bardzo duży element (o sporej wadze), bez strachu i ewentualne uszkodzenia spowodowane wiatrem czy innymi warunkami atmosferycznymi.

Dlaczego wybór odpowiednich uchwytów do fotowoltaiki to niezwykle ważna kwestia?

Jednakże tylko naprawdę dobry wybór uchwytów sprawia, że Twoje panele są odpowiednio zabezpieczone. Zwróć uwagę na wymiary elementów podtrzymujących, stosowane śruby i materiał z jakich wykonano te części.

Każda z nich musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych i bez problemu znosić lata eksploatacji. Pamiętaj, aby wszystko było do siebie dobrze dopasowane. Miej tu na uwadze między innymi szerokość i długość śrub, uchwytów hakowych regulowanych czy trapezowych i adapterów. Dopasowanie tych elementów wpływa na sprawność całego systemu podtrzymującego fotowoltaikę.

Jakie uchwyty do fotowoltaiki warto stosować?

Możesz wybrać pomiędzy uchwytami hakowymi, a trapezowymi. Niekiedy panele fotowoltaiczne podłącza się także na specjalne szyny trapezowe. Wszystko zależy tak naprawdę od grubości pokrycia dachowego, typu paneli fotowoltaicznych i ich wielkości. Np. do dachówki ceramicznej stosuje się określony rodzaj uchwytów hakowych o wytrzymałości kilkudziesięciu kilogramów.

W żadnym wypadku uchwyty czy śruby nie mogą być wykonane z materiałów korodujących, nietrwałych i wyginających się pod wpływem nacisku. Przy zakupie sprawdź jak grube są przewidziane części.

Pamiętaj, że instalację paneli warto zlecić doświadczonej firmie z bardzo dobrymi opiniami, która pomoże Ci w przeprowadzeniu wszystkich kroków montażowych. Jeżeli dodatkowo zastosujesz wysokiej jakości uchwyty, to możesz mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna przez wiele lat będzie spełniać swoje energetyczne założenia.

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.