logo
logo
logo
logo
wóz paszowy

Jak wybrać odpowiedni wóz paszowy?
Opublikowano: 2 czerwca 2020

Wóz paszowy to jedna z ważniejszych maszyn w gospodarstwie każdego rolnika, zajmującego się zawodowo hodowlą zwierząt. Jakość oraz funkcjonalność paszowozu w dużej mierze przekładają się na wyniki produkcyjne i finansowe gospodarstwa. Jak dobrać wóz paszowy, aby służył on przez długie lata na gospodarstwie?

Wóz paszowy to jedna z ważniejszych maszyn w gospodarstwie każdego rolnika, zajmującego się zawodowo hodowlą zwierząt. Jakość oraz funkcjonalność paszowozu w dużej mierze przekładają się na wyniki produkcyjne i finansowe gospodarstwa. Jak dobrać wóz paszowy, aby służył on przez długie lata na gospodarstwie?

wóz paszowy

Czym jest wóz paszowy?

Osiąganie wysokich wydajności od krów mlecznych wymaga od rolnika właściwego przygotowania oraz podania pasz. Zwierzęta powinny zatem zjeść jak najwięcej i jak najlepiej wykorzystać przyjmowaną paszę. Profesjonalny paszowóz pozwala na dawkowanie pasz dla bydła w zależności od stanu fizjologicznego, w jakim się znajdują – stan laktacji czy zasuszenie. Ilość podawanej paszy zależy także od aktualnej wydajności krów mlecznych, systemu utrzymania stosowanego przez hodowcę, wielkości stada czy rodzaju podawanej zwierzętom paszy.

Zapoznaj się z ofertą paszowozów od BVL: https://agrotech-junoszyn.pl/bvl/wozy-paszowe/

Czym kierować się podczas wyboru paszowozu?

Stojąc przed decyzją doboru najlepszego paszowozu do własnego gospodarstwa należy wziąć pod uwagę szereg czynników, wpływających na jakość późniejszej eksploatacji. Jak dobrać wóz paszowy oraz czym kierować się podczas jego zakupu?

1. Pojemność

Wiele różnych czynników wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wyboru odpowiedniego paszowozu do własnego gospodarstwa. Jednym z głównych czynników, branym pod uwagę podczas dokonywania zakupu, jest objętość mieszanej w wozie paszy, która w głównej wierze uzależniona jest od liczby skarmianych zwierząt.

Wozy paszowe występują w standardowych objętościach od 6 do 12 m3, jednak coraz większa liczba producentów decyduje się na dostosowanie oferty paszowozu do potrzeb rolnika. W związku z tym, w ofercie firm produkujących paszowozy znaleźć można maszyny dostosowane gabarytowo do wysokości lub szerokości bram wjazdowych do budynków inwentarskich.

2. System mieszania pasz

Wozy paszowe dzielimy, ze względu na system mieszania pasz, na pionowe i poziome. Pionowy system mieszania pasz, w porównaniu do systemu poziomego, cieszy się dużą popularnością wśród rolników. Systemy pionowe są zdecydowanie tańsze zarówno w zakupie, jak i w późniejszej eksploatacji. Wynika to wprost z niewielkiej liczby noży tnących, które należy poddawać okresowej wymianie. W systemie pionowym jest ich kilkanaście, w poziomym aż kilkadziesiąt.

Ponadto hodowcy doceniają pionowy system mieszania pasz pod względem dbałości o jakość paszy – pasza w tym systemie poddawana jest ostrożnej obróbce, dzięki czemu struktura paszy nie posiada widocznych uszkodzeń. Systemy te są także bardzo wytrzymałe oraz charakteryzują się szybszym mieszaniem paszy w porównaniu do systemu poziomego. Posiadają także mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki czemu wpływają na ekonomiczną optymalizację przedsiębiorstwa.

3. Moc ciągnika

Większość gospodarstw rolnych zaopatrzona jest w traktory o niewielkiej mocy, która jednak wystarcza do bieżących prac na polu. Niewielka moc traktora, często nieprzekraczająca 50 KM, może być problemem w sytuacji podpięcia do maszyny paszowozu. Z tego powodu firmy produkujące wozy paszowe decydują się coraz częściej na produkcję maszyn o zmniejszonym zapotrzebowaniu na moc.

Dla ciągników o niewielkiej mocy dedykowane są przekładnie dwubiegowe, które zmniejszają pobór mocy. Możliwe jest również zamówienie dodatkowego reduktora, gdy pierwsze rozwiązanie okaże się nieefektywne. Co więcej, producenci paszowozów coraz poważniej myślą nad produkcją wozów z nowatorskim systemem mieszającym, posiadającym zmniejszone zapotrzebowanie na moc nawet do 20%.

4. System wysypywania paszy

Każdy paszowóz wyposażony jest w system wysypywania paszy. Hodowca ma do wyboru kilka możliwości:

  • okno grawitacyjne, często wyposażane w rynny zsypowe z możliwością regulacji, które pozwalają na odsunięcie paszy od wozu;
  • poprzeczny przenośnik taśmowy wykorzystywany w przypadku szerszych korytarzy paszowych;
  • taśmy PCV montowane wzdłuż wozu np. z tyłu wozu, jeśli warunki panujące w oborze nie dają możliwości innego montażu.

5. Systemy wagowe

Istotnym elementem paszowozów są systemy wagowe, które umożliwiają bieżącą kontrolę ilości paszy znajdującej się w koszu mieszającym. Dokładność wyświetlanych wyników można dostosować do potrzeb hodowcy, a same systemy wykonywane są z około czterech tensorów, dających możliwość uzyskiwania dokładnych wyników pomiarów. Co więcej, systemy wagowe mogą być poddawane szerokiej personalizacji.

Jaki paszowóz wybrać?

Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami na temat tego, jak dobrać wóz paszowy do własnych potrzeb, warto zapoznać się z ofertą najlepszych producentów. Doskonałym przykładem połączenia wysokiej jakości wozów z ekonomizacją ich pracy są maszyny firmy BVL. Zapewniają one przygotowanie paszy w krótkim czasie i przy prostej obsłudze maszyny. BVL jest niemiecką firmą z tradycjami, działającą na rynku maszyn gospodarskich od 1860 roku. Myślą przewodnią firmy jest produkcja maszyn, które zapewnią optymalne zdrowie karmionych zwierząt, a także zagwarantują właściwy zysk ich właścicielowi.

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Zakup ciągnika rolniczego

Zakup ciągnika rolniczego – na to zwróć...

Decyzja o zakupie ciągnika rolniczego to nie tylko znaczący krok dla r...
zrównoważone rolnictwo

Zrównoważone rolnictwo a wykorzystanie kombaj...

Zrównoważone rolnictwo staje się coraz bardziej potrzebne w obliczu wy...
stosowanie środków chwastobójczych

Znaczenie stosowania środków chwastobójczych...

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To również okres, k...