Smakosze i osoby, które zwracają uwagę na przygotowanie zdrowej żywności, chętnie kupują przyrządy ułatwiające pracę kuchenną. Do sprzętów, które mogą budzić zainteresowanie należy szynkowar. Wiele osób nie tylko nie wie o istnieniu takiego naczynia, ale też nie ma pojęcia, jak go używać.
W większości wypadków szynkowar to naczynie, do którego zmieścimy około kilograma mięsa. Choć zdarzają się i mniejsze modele. Może to być różnego rodzaju mięso, takie jak schab, szynka, mielonka itp. Najważniejsze jest wcześniejsze dobre przygotowanie mięsa, a więc jego zapeklowanie w odpowiednich przyprawach – to właściwie stanowi o kwintesencji smaku. Proces peklowania może trwać nawet 48 godzin. Chodzi o to, aby mięso dobrze przeszło przyprawami, jakie znajdują się w roztworze.
Tak przygotowane mięso wkładamy do naszego szynkowaru. Producenci do przygotowania mięsa w szynkowarze polecają włożenie go do specjalnej folii i dopiero tak zapakowane do szynkowaru. Woreczek ma za zadanie utrzymać wilgoć w przygotowywanym mięsie. Jednak urządzenie to jest na tyle małe, że woreczek nie jest niezbędny i możemy przygotować równie smakowitą wędlinę bez niego.
Zatem po wyjęciu mięsa z peklunku wkładamy go do szynkowaru, a następnie szczelnie zamykamy dociskając precyzyjnie przykrywkę szynkowaru. Przykrywka ta jest wyposażona w specjalną sprężynę, która dociska włożony do naczynia kawałek mięsa. Takie „sprasowanie” mięsa jest konieczne, aby po obróbce uzyskać szynkę o dobrej konsystencji taką, którą będzie się łatwo potem kroiło nożem na cienkie plasterki.
Kolejnym krokiem jest napełnienie wodą innego garnka, do którego włożymy szynkowar wraz z zawartością. Woda powinna sięgać do około 4/5 wysokości szynkowaru. Garnek z wodą podgrzewamy do temperatury minimum 75-80°C. Są też osoby, które uważają, że temperatura powinna być nieco wyższa i wynosić 85 – 95°C. Z całą pewnością woda nie może w garnku wrzeć, a jedynie powinna być stale podgrzewana ale nie do temperatury wrzenia. Odpowiednia temperatura obróbki gwarantuje uzyskanie wyrobu o zwartej strukturze i odpowiedniej wilgotności.
Aby utrzymać właściwą temperaturę dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenie wyposażone w termometr z sondą. Wówczas mamy pewność, że zapewniamy odpowiednie warunki do obróbki mięsa. Temperatura wewnątrz szynkowaru powinna wynosi około 72°C. A sam proces powinien trwać od 1,5 do 2 godzin. Po zakończonym procesie gotowania należy wyjąc szynkowar z garnka z gorącą wodą, opłukać go zimnym strumieniem wody i odstawić do ostudzenia. Aby mięso wewnątrz nabrało dobrej konsystencji dobrze jest po ostudzeniu szynkowar wraz zawartością włożyć do lodówki do schłodzenia na kilka – kilkanaście godzin. Dopiero wtedy zawartość można wyjąć z szynkowaru. Cały proces przygotowania szynki od momentu zanurzenia jej w peklunku do wydobycia schłodzonej z szybkowaru zajmie od 3 do 5 dni.
Gdy dojdziemy do wprawy w używaniu urządzenia, możemy w nim przygotować nie tylko mięsa wieprzowe, takie jak karkówkę, szynkę czy schab, ale też wyroby z drobiu – na przykład pierś z kurczaka, czy indyka. Szynkowar również nadaje się do przygotowania takich potraw, jak mielonki, rolady mięsne, pasztety i kiełbasy. Amatorzy parzonej golonki, czy rolowanego albo prasowanego boczku, też mogą skorzystać z urządzenia, aby przygotować takie potrawy.
Przy zakupie warto też spojrzeć na kształt szynkowara. Łatwiej jest używać naczynia niższego i szerszego niż zbyt wysokiego. Wpływa to na łatwość ułożenia mięsa przed obróbką, a także wyciagnięcie gotowego wyrobu.
Tagi: AGD, jedzenie, Kuchniamoim zdaniem takie urządzenie to rewelacja, a mięso – palce lizać 🙂
Dodaj komentarz