logo
logo
logo
logo
System VAR

Jak system VAR zmienił futbol? – Sędzia wideo potrzebny od zaraz
Opublikowano: 21 marca 2019

system VARO potrzebie wprowadzenia wideoweryfikacji do piłki nożnej mówiło się od dawna. Coraz bardziej dynamiczna rozgrywka i wynikające z tego błędy sędziowskie, często wypaczające wyniki meczów na szczycie, a także presja ze strony sportowców i trenerów sprawiały, że wprowadzenie technologii VAR (ang. Video Assistant Referee) stało się priorytetem w dziejach nowoczesnego futbolu.

System wprowadzany był jednak stopniowo (na początku w rozgrywkach niższej rangi) i zanim zadebiutował na wielkiej piłkarskiej imprezie, jaką były Mistrzostwa Świata w Rosji w 2018 roku, zdążył wyrobić sobie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Co ciekawe, nie tylko ze świata  sportu, ale także wśród innych podmiotów pośrednio z nim związanych, jak np. bukmacherzy, których klienci domagali się zwrotu pieniędzy za gole anulowane przez VAR (niektórzy z nich, opisują nawet proces otrzymania takiego zadośćuczynienia). Czy jednak VAR ostatecznie zmienił piłkę nożną na lepsze?

Jak to działa?

Zespół składa się z głównego sędziego wideo (VAR) i jego trzech asystentów (AVAR1, AVAR2 i AVAR3), którzy znajdują się w specjalnym, multimedialnym pojeździe lub pomieszczeniu (VOR), skąd analizują dokładnie sygnał telewizyjny z rozgrywanego spotkania i na bieżąco przeglądają powtórki. Wszyscy członkowie zespołu sędziowskiego są wykwalifikowanymi przedstawicielami FIFA i każdy z nich pełni nieco inną rolę:

– Sędzia główny ogląda mecz na specjalnym monitorze i analizuje wszystkie wątpliwe sytuacje. To on kontaktuje się również z sędzią na boisku;

– Asystent 1 obserwuje grę na głównym monitorze, gdy incydent jest sprawdzany;

– Asystent 2 analizuje tylko sytuacje, w których zawodnik znajduje się na pozycji spalonej;

– Asystent 3 skupia się na obrazie transmitowanym w telewizji, pomaga przy ocenie sytuacji i dba o komunikację pomiędzy asystentami 1 i 2.

Kiedy sędzia korzysta z wideoweryfikacji?

Warto pamiętać, że arbiter może skorzystać z asysty VAR (ale nie musi, jeśli uzna, że jest w stanie samodzielnie poprawnie ocenić sytuację) w 4 konkretnych przypadkach, które zostały uznane przez FIFA za mające największy wpływ na rozgrywkę:

  1. Zdobycie gola przez jedną z drużyn. VAR ma pomóc sędziom w ustaleniu, czy podczas zdobycia punktu nie doszło do żadnego naruszenia przepisów, jak np. faul na bramkarzu czy pozycja spalona.
  2. Rzut karny. Element wywołujący najwięcej kontrowersji w piłce nożnej i jednocześnie najtrudniejszy do poprawnego zinterpretowania przez sędziego. VAR ma pomóc arbitrowi w ocenie sytuacji, po której jednej z drużyn zostaje przyznany najwyższy wymiar kary.
  3. Bezpośrednia czerwona kartka. Rolą VAR jest zarówno weryfikacja decyzji sędziego głównego o odesłaniu zawodnika poza grę, jak i zasygnalizowanie mu, że doszło do nieregulaminowego zagrania, kwalifikującego się na czerwoną kartkę (jeśli takowe umknęło uwagi arbitra).
  4. Pomylenie zawodnika. Ma miejsce w przypadku, gdy sędzia nie jest pewien, który gracz powinien zostać ukarany. W tym przypadku VAR ma za zadanie poprawnie zidentyfikować winowajcę.

VAR na Mistrzostwach Świata w Rosji

System VAR na Mistrzostwach Świata w Rosji po raz pierwszy w ogniu krytyki znalazł się po kontrowersyjnej decyzji o rzucie karnym w zremisowanym meczu pomiędzy Portugalią a Iranem, którą były piłkarz Alan Shearer określił jako „śmieszną”. Portugalczycy grali lepiej w tamtym meczu i wydawało się, że pewnie zmierzają po zwycięstwo, które dałoby im awans z pierwszego miejsca w grupie. W samej końcówce spotkania sędzia, po wcześniej konsultacji z VAR, przyznał jednak Iranowi rzut karny za dyskusyjne zagranie piłki ręką w polu karnym przez Cedrica Soaresa. Ostatecznie mecz zakończył się remisem, a drużyna Cristiano Ronaldo musiała zadowolić się awansem z drugiego miejsca w grupie.

Z kolei w meczu Argentyny z Islandią w Moskwie, polski sędzia Szymon Marciniak nie przyznał rzutu karnego Argentyńczykom po tym jak rezerwowy Cristian Pavon został podcięty w polu karnym przez Birkira Saevarssona. Nasz rodak uznał, że VAR nie jest mu potrzebny do podjęcia prawidłowej decyzji.

Podobne sytuacje miały miejsce w meczu Anglików z Tunezyjczykami, gdy napastnicy tych pierwszych byli bezkarnie popychani i faulowani w polu karnym, czy Serbów ze Szwajcarami, gdzie Aleksander Mitrovic zostały powalony przez dwóch obrońców helweckich. Bez reakcji sędziego. A podobnych incydentów było jeszcze więcej.

Nie mniej jednak, jak pokazują statystyki, wpływ VAR na mistrzostwa świata w Rosji jest bezdyskusyjny. Tylko do wspomnianego wcześniej starcia Portugalii z Iranem, który był meczem nr 35 (na 64) podyktowano 25 rzutów karnych. To o 7 więcej niż podczas całego turnieju w 1990, 1998 i 2002 roku. Z 24 przyznanych kar indywidualnych, 7 z nich miało miejsce po konsultacji z systemem VAR, co stanowi 29% całości.

W ogólnym rozrachunku VAR pomógł obalić 17 z 20 błędnych decyzji podczas Mistrzostw Świata 2018.

Werdykt?

Czy zatem w ogólnym rozrachunku VAR ma pozytywny wpływ na futbol? Wielu ekspertów twierdzi, że tak. Wzrósł procent poprawnych decyzji podejmowanych przez sędziów, co z kolei sprawia, że wyniki końcowe były sprawiedliwsze – twierdzi ekspert brytyjskiego Mirror. A błędy? Oczywiście, że wciąż są niedociągnięcia, ale koniec końców mamy tutaj do czynienia z ludzką interpretacją, która może być mylna. Nie mniej jednak VAR pokazuje, że FIFA jest na dobrej drodze do wprowadzenia piłki nożnej do współczesności, podążając za rozgrywkami NBA i NFL, które od dłuższego czasu z powodzeniem korzystają z podobnej technologii.

Futbol nie może perfekcyjny – uważają z kolei przeciwnicy wideoweryfikacji. Pokochaliśmy go m.in. za to, że jest częścią ludzkiego życia, a błędne decyzje trenerów, piłkarzy i sędziów są jego nieoderwalną częścią. I to właśnie czyni piłkę nożną tak interesują dyscypliną. Poprzez wyeliminowanie tzw. czynnika ludzkiego zabijamy grę. Jedno jest zatem jak na razie pewne – VAR nie pozostawia nikogo obojętnym.

 

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

śniegowce myśliwskie

Jak wybrać śniegowce myśliwskie, wędkarskie o...

Kiedy zbliżają się chłodniejsze miesiące, odpowiedni wybór obuwia staj...
batony proteinowe

Czy baton proteinowy to dobry pomysł na śniad...

Batony proteinowe, niegdyś trudno dostępne na polskim rynku, w...
rękawice MMA

Jak dobrać właściwie rękawice MMA?...

Rękawice MMA różnią się konstrukcją od rękawic bokserskich. Przede wsz...
bieganie

Bieganie długodystansowe sposobem na młodość...

Coraz więcej osób po czterdziestym roku życia zaczyna regularnie biega...