• Menu

  Jak sfinansować samochód użytkowy?

  Istnieje wiele sposobów finansowania samochodu użytkowego do firmy, a wybór tego konkretnego powinien zależeć przede wszystkim od określonych potrzeb przedsiębiorców oraz ich możliwości finansowych. W jaki sposób najkorzystniej pozyskać do firmy auto użytkowe?

  Jak sfinansować samochód

  Polacy chętnie finansują samochody w leasingu i za gotówkę

  Według badania „Barometr EFL” z 2017 roku aż 89% firm z sektora MŚP kupuje środki trwałe za gotówkę. Na taki sposób zakupu aut użytkowych decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którym udało się zaoszczędzić znaczny kapitał, a także ci, którzy preferują zakup aut z rynku wtórnego.

  Na rynku nowych aut wciąż niepodzielnie króluje leasing – wybiera go ponad 60% przedsiębiorców. Zakup nowego samochodu użytkowego na raty pozwala uzyskać maksymalne korzyści podatkowe przy zachowaniu dużej elastyczności spłacania auta bez konieczności zamrażania firmowego kapitału.

  Lepiej nie pożyczać od banku

  Finansowanie auta użytkowego za pomocą kredytu nie jest dla firmy zbyt atrakcyjne. Przedsiębiorstwo decydujące się na kredyt musi liczyć się z obniżeniem zdolności kredytowej, a także z możliwością wprowadzenia do kosztów uzyskania przychodów jedynie części odsetkowej raty kredytowej. Jedyną zaletą kredytu jest ograniczenie zaangażowania środków własnych, a tym samym uniknięcie utraty płynności finansowej. Niemniej, taką zaletą odznacza się również finansowanie za pomocą leasingu czy wynajmu długoterminowego.

  Finansowanie na raty

  Leasing operacyjny i finansowy to bez wątpienia najpopularniejsze formy zewnętrznego finansowania aut użytkowych w firmach z sektora MŚP, bijące na głowę standardowy kredyt inwestycyjny i gotówkowy.

  Popularność leasingu wynika przede wszystkim z tego, że jest on o wiele tańszy od kredytu w banku – m.in. ze względu na możliwość efektywniejszego skorzystania z tarczy podatkowej. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wpłatę inicjalną oraz pełnię rat leasingowych. Podatek VAT spłacany jest ratalnie.

  Leasing finansowy pozwala uzyskać nieco większą optymalizację podatkową ze względu na możliwość pełnej amortyzacji samochodu przez leasingobiorcę. Niemniej, ze względu na konieczność zapłaty całego podatku VAT w pierwszej racie leasingowej, jest on zarezerwowany głównie dla firm dysponujących większym kapitałem.

  Inną kluczową zaletą leasingu jest prostsza procedura finansowania, a także większa dostępność w przypadku młodych firm oraz przedsiębiorców z mniejszą zdolnością kredytową, która uniemożliwiłaby im finansowanie samochodu użytkowego za pomocą kredytu.

  Inną, coraz popularniejszą metodą pozyskania samochodu użytkowego do firmy, jest skorzystanie z wynajmu długoterminowego. Wynajem to nieco droższa, jednak o wiele bardziej wygodna i atrakcyjna pod względem podatkowym forma zewnętrznego finansowania.

  Co więcej, przedsiębiorca decydujący się na wynajem płacąc comiesięczną ratę, może zapomnieć o wymianie opon, czynnościach serwisowych, konieczności rejestracji auta czy jego ubezpieczeniu. Firmy leasingowe zajmują się wszystkim – od A do Z. Przedsiębiorcy pozostaje jedynie użytkowanie auta.

  Sprawdź wynajem oraz leasing na auto w Carsmile i wybierz mądrą formę finansowania samochodu użytkowego do własnej firmy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane