Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwach bezinwentarzowych to coraz częstsza praktyka. Dlatego istotnym zagadnieniem dla rolników i farmerów jest rozkładanie resztek pożniwnych. Jak zatem przyspieszyć rozkład słomy?
Pozostałości po żniwach, takie jak słoma czy systemy korzeniowe roślin, są bogatym źródłem składników pokarmowych oraz substratem do tworzenia próchnicy glebowej. Produkty ich rozpadu wpływają dobroczynnie na właściwości fizyczne, chemiczne oraz biologiczne gleby. Tak użyźniona ziemia jest bogata m.in. w cenny fosfor, potas, wapń czy magnez i jest znakomitą bazą dla wzrostu i plonowania roślin następczych. Składniki dostarczone przez rozkład słomy uwalniają się przez następnych kilka lat.
Jak przyspieszyć rozkład słomy, który sam z siebie trwa stosunkowo długo? Aby słoma uległa rozkładowi, potrzebujemy około 200 dni, oczywiście pod warunkiem, że wszelkie niezbędne czynności związane z jej przyoraniem wykonaliśmy prawidłowo. Aby przyspieszyć ten proces, warto pomóc naturze i zastosować środek na rozkład słomy BACTIM Słoma. Specjalistyczny preparat do rozkładu słomy zawiera szczepy naturalnych bakterii, które bez względu na panujące warunki, szybko się rozmnażają i rozkładają resztki pożniwne.
Środek na rozkład słomy BACTIM Słoma jest bardzo wydajny. Z 1-2 litrów preparatu możemy przygotować aż 300-400 litrów roztworu i stworzyć w ten sposób profesjonalny oprysk na rozkład słomy. Przed opryskiem warto nieco rozdrobnić resztki pożniwne, a po oprysku resztki wymieszać z ziemią. Oprysk najlepiej wykonywać, unikając nadmiernego nasłonecznienia.
Aktywne mikroorganizmy, zdolne do syntezy enzymów celulolitycznych i ligninolitycznych, rozcinają łańcuch wielocukrów zawartych w słomie i tym samym uwalniają z niej cenne składniki. Gleba po ich przyjęciu jest dobrze użyźniona, co dobrze wpływa na wzrost korzeni roślin uprawnych i jest obietnicą obfitych zbiorów. Dodatkowo zawarte w specyfiku składniki pełnią funkcje ochronne – są odpowiedzialne za neutralizowania patogenów, które zimują w resztkach pożniwnych. Rośliny uprawne, które wyrosną na tak przygotowanej glebie, będą bardziej odporne na susze i choroby. Rolnikom natomiast zapewni to jakościowe i ilościowe plony, przekładające się na finansowy zysk. Preparat zawierający bakterie na rozkład słomy najlepiej stosować po zbiorach kukurydzy, zbóż ozimych, jarych, rzepaku, a także innych upraw.
Tagi: ekologia, Porady, rolnictwo
Dodaj komentarz