logo
logo
logo
logo
Jak przycinać róże

Jak przycinać róże na wiosnę?
Opublikowano: 8 maja 2021

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które mogą zakwitnąć w Twoim ogrodzie. Aby umożliwić im pełen wzrost, konieczne jest regularne przycinanie. Niby nic takiego, jednak sztuka ta owiana jest wieloma tajemnicami. Chcesz aby i w Twoim ogrodzie rosły piękne, kolorowe i dorodne róże? Jeśli tak, dowiedz się kiedy i jak je należy przycinać.

Pora na przycinanie róż

Właściwy termin przycinania róż, a właściwie ich krzewów jest marzec. Nie przypadkowo właśnie ten miesiąc, ponieważ w marcu zazwyczaj nie ma już ostrych mrozów, które mogłyby zaszkodzić krzewom. Jeśli marzec jest nadal zimny, można termin przycinania przesunąć na kwiecień, ale nie później niż przed pojawieniem się na krzakach nowych pędów. Krzaki róż przycinamy w dni, w które nie pada deszcz i jest raczej ciepło niż zimno. Odległość prawidłowego cięcia pędów to do 1 cm od ostatniego pąka. Zaleca się cięcie ukośnie, a nie prostopadłe do przekroju pędów.

Jak przycinać wybrane gatunki róż?

Istnieje więcej niż jeden gatunek róż, co nie dla każdego musi być oczywiste. Dlatego też przedstawiamy skrócony poradnik jak przycinać róże, zależnie od rodzaju.

  • Róże wielokwiatowe – większość pędów skracamy do 20-30 cm. W przypadku słabych, cienkich pędów zaleca się ich radykalne skracanie, do ok. 15 cm. Z krzewu usuwamy również pędy chore, złamane, obumarłe. Ostatecznie na krzewie powinno zostać około 4 do 6 pędów.
  • Róże miniaturowe – tniemy je nisko, do około 10-15 cm ponad poziom gruntu. Tak mocne cięcie sprawia że róże lepiej się krzewią.
  • Róże pnące – w ich przypadku pozostawiamy tylko główne pędy. Pędy boczne skracamy do 30 do 40 cm długości.
  • Róże parkowe – ten gatunek jest uznawany za najbardziej wytrzymały, ale i one są cięte w sposób najbardziej radykalny.

Ogrodnik do cięcia róż

Nie masz czasu aby samodzielnie przeprowadzić przycinanie róż na wiosnę? A może obawiasz się czy zrobisz to dobrze? Zadanie to możesz powierzyć ogrodnikowi. Będziesz mieć wówczas pewność że Twoje róże otrzymały najlepszą możliwą opiekę. Kredyt gotówkowy na dowolny cel pozwoli Ci pokryć wydatki na usługi ogrodnicze, a zapewne zostanie pieniędzy na inne cele. Kredyt gotówkowy to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zrealizować swoje plany, a w konkretnym czasie nie dysponują gotówką.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domek narzędziowy

Komu się przyda domek narzędziowy?...

W Twoim ogrodzie, na tarasie, działce lub podwórzu zaczyna brakować mi...
sadzonki winogrona

Sadzenie sadzonek winogron w ziemi...

Winogrona są pyszne i mają bardzo dużo witamin, dlatego tak wiele osób...
strefy piknikowe na osiedlach

Jak zorganizować strefę piknikową na osiedlu?...

Nie ma czasu na kontakty ze znajomymi? Zbyt dużo pracy by jeździć na w...
ogrodzenie panelowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia p...

Ogrodzenie panelowe staje się stałym elementem otaczającego krajobrazu...