• Menu

  Jak przechowywać złoto inwestycyjne?

  Kupiliśmy fizyczne złoto… i co dalej? Należy pomyśleć o jego bezpiecznym przechowywaniu. Złoto inwestycyjne występuje najczęściej w postaci sztabek lub monet bulionowych. Niezależnie od ich wielkości i wartości warto pamiętać o kilku zasadach. Ich przestrzeganie ogranicza ryzyko utraty przez inwestora zgromadzonych zasobów cennego kruszcu.

  Jak przechowywać złoto

  Po pierwsze ostrożność

  Złoto należy przechowywać w tylko sobie znanym, prywatnym miejscu. Nie afiszujmy się z posiadaniem tego cennego kruszcu na forum publicznym. Nigdy nie wiadomo kto może nas usłyszeć i w jaki sposób wykorzystać zdobyte informacje.

  Ponadto, złoto inwestycyjne można ubezpieczyć. Odpowiednia polisa, dopasowana do wielkości i wartości zgromadzonych zasobów, będzie dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa naszego majątku.

  Bezpieczna lokalizacja

  Przy niewielkich ilościach złota – w granicach kilku, kilkunastu uncji – można postawić na przechowywanie w domowym zaciszu. Warto jednak zadbać o odpowiedni dobór miejsca i zwrócić uwagę na ilość osób, które mają do niego dostęp.

  Dobrym posunięciem jest zakup małego sejfu. Obecnie na rynku dostępne są różne modele w przystępnych cenach. Przechowywanie złota w zamykanych metalowych skrzynkach lub szafach czy też kasach pancernych jest popularne wśród inwestorów dysponujących małymi ilościami kruszcu.

  W przypadku dużych inwestycji optymalnym rozwiązaniem są skrytki bankowe. Decydując się na nie należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Udostępniające je podmioty pobierają bowiem opłaty za ich wynajmem. Poza tym, należy wskazać, że skrytki bankowe – zwłaszcza te większe – są zlokalizowane głównie w dużych miastach.

  Skarbiec może zbankrutować

  Przechowywanie złota inwestycyjnego, oprócz banków, oferują także podmioty prywatne. Wśród nich prym wiodą producenci kruszcu oraz dealerzy. Po zakupie złota część z nich proponuje inwestorom jego zabezpieczenie.

  Warto podkreślić, że sposoby ochrony stosowane przez banki oraz renomowanych producentów i dealerów zazwyczaj nie różnią się pod względem poziomu zapewnianego bezpieczeństwa.

  Zawsze jednak istnieje ryzyko bankructwa zewnętrznego podmiotu, któremu powierzymy nasze zasoby złota. Ich odzyskanie może stanowić nie lada wyzwanie i wiązać się z długim oczekiwaniem na odzyskanie fizycznego kruszcu.

  Szukanie kompromisu

  Wybór miejsca przechowywania złota i jego zabezpieczenia nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wyważenia poziomu bezpieczeństwa i wysokości kosztów.

  Warto pamiętać, że nakłady ponoszone na przechowywanie złota obniżają stopę zwrotu z inwestycji. Jednak bez stosownych zabezpieczeń należy liczyć się z niebezpieczeństwem utraty części lub całości zakupionego kruszcu.

  Część zasobów tylko „u siebie”

  Aby w pełni korzystać z wartości fizycznego złota, nie należy powierzać jego przechowywania zewnętrznym partnerom. Przynajmniej część swoich zasobów powinniśmy zawsze mieć niemal w zasięgu ręki.

  Tylko fizyczne złoto przechowywane przez inwestora oddaje w pełni zalety inwestycji w ten cenny kruszec. Zalicza się do nich przede wszystkim: brak bieżących opłat, anonimowość i bezpieczeństwo oraz niezależność od instytucji rynków finansowych.

  partner materiału – Tavex Sp. z o.o. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane