Kupiliśmy fizyczne złoto… i co dalej? Należy pomyśleć o jego bezpiecznym przechowywaniu. Złoto inwestycyjne występuje najczęściej w postaci sztabek lub monet bulionowych. Niezależnie od ich wielkości i wartości warto pamiętać o kilku zasadach. Ich przestrzeganie ogranicza ryzyko utraty przez inwestora zgromadzonych zasobów cennego kruszcu.
Złoto należy przechowywać w tylko sobie znanym, prywatnym miejscu. Nie afiszujmy się z posiadaniem tego cennego kruszcu na forum publicznym. Nigdy nie wiadomo kto może nas usłyszeć i w jaki sposób wykorzystać zdobyte informacje.
Ponadto, złoto inwestycyjne można ubezpieczyć. Odpowiednia polisa, dopasowana do wielkości i wartości zgromadzonych zasobów, będzie dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa naszego majątku.
Przy niewielkich ilościach złota – w granicach kilku, kilkunastu uncji – można postawić na przechowywanie w domowym zaciszu. Warto jednak zadbać o odpowiedni dobór miejsca i zwrócić uwagę na ilość osób, które mają do niego dostęp.
Dobrym posunięciem jest zakup małego sejfu. Obecnie na rynku dostępne są różne modele w przystępnych cenach. Przechowywanie złota w zamykanych metalowych skrzynkach lub szafach czy też kasach pancernych jest popularne wśród inwestorów dysponujących małymi ilościami kruszcu.
W przypadku dużych inwestycji optymalnym rozwiązaniem są skrytki bankowe. Decydując się na nie należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Udostępniające je podmioty pobierają bowiem opłaty za ich wynajmem. Poza tym, należy wskazać, że skrytki bankowe – zwłaszcza te większe – są zlokalizowane głównie w dużych miastach.
Przechowywanie złota inwestycyjnego, oprócz banków, oferują także podmioty prywatne. Wśród nich prym wiodą producenci kruszcu oraz dealerzy. Po zakupie złota część z nich proponuje inwestorom jego zabezpieczenie.
Warto podkreślić, że sposoby ochrony stosowane przez banki oraz renomowanych producentów i dealerów zazwyczaj nie różnią się pod względem poziomu zapewnianego bezpieczeństwa.
Zawsze jednak istnieje ryzyko bankructwa zewnętrznego podmiotu, któremu powierzymy nasze zasoby złota. Ich odzyskanie może stanowić nie lada wyzwanie i wiązać się z długim oczekiwaniem na odzyskanie fizycznego kruszcu.
Wybór miejsca przechowywania złota i jego zabezpieczenia nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wyważenia poziomu bezpieczeństwa i wysokości kosztów.
Warto pamiętać, że nakłady ponoszone na przechowywanie złota obniżają stopę zwrotu z inwestycji. Jednak bez stosownych zabezpieczeń należy liczyć się z niebezpieczeństwem utraty części lub całości zakupionego kruszcu.
Aby w pełni korzystać z wartości fizycznego złota, nie należy powierzać jego przechowywania zewnętrznym partnerom. Przynajmniej część swoich zasobów powinniśmy zawsze mieć niemal w zasięgu ręki.
Tylko fizyczne złoto przechowywane przez inwestora oddaje w pełni zalety inwestycji w ten cenny kruszec. Zalicza się do nich przede wszystkim: brak bieżących opłat, anonimowość i bezpieczeństwo oraz niezależność od instytucji rynków finansowych.
partner materiału – Tavex Sp. z o.o.
Tagi: Bezpieczeństwo, inwestycje, sejf, złoto
Dodaj komentarz