logo
logo
logo
logo
jak ułożyć blachę trapezową

Jak poprawnie ułożyć blachę trapezową?
Opublikowano: 26 sierpnia 2019

Przed ułożeniem blachy trapezowej należy dokładnie przygotować daną powierzchnię. Wyrób hutniczy tego typu montuje się do specjalnych łat i obrabia wyłącznie przy użyciu narzędzi niewytwarzających ciepła jego powierzchni. 

ułożyć blachę trapezową

Jak przygotować połać dachową przed położeniem blachy trapezowej?

Blachy trapezowe są wyrobem hutniczym. Przed położeniem ich należy odpowiednio przygotować połać dachową danego budynku. Jeżeli będziemy w ten sposób pokrywać dach domu jednorodzinnego, to warto wówczas pokryć tę przestrzeń folią paroprzepuszczalną, którą przytwierdza się do konstrukcji dachu. Blachy trapezowej zazwyczaj nie układa się na połaciach, których wartość nachylenia jest mniejsza niż 5 stopni. Ewentualne odchylenia można zniwelować poprzez zastosowanie np. desek szczytowych czy podkładek dystansowych. Ponadto połać dachowa można zostać pokryta dopiero wtedy, gdy wcześniej znajdą się na niej profile ze stali lub łaty i kontrłaty.

Układanie blachy trapezowej – podstawe informacje

Jeżeli połać dachowa spełnia wymagania blachy trapezowej, wówczas można przystąpić do jej układania. Jeżeli na dachu znajduje się już folia dachowa, należy wykonać ruszt nośny, czyli „szkielet” całego systemu – to właśnie na nim umocowana zostanie blacha trapezowa. Większość dekarzy, wzdłuż krokwi, montuje drewniane kontrłaty i poprzeczne łaty. Pomiędzy nimi powinno się przygotować otwory np. na kable antenowe. Zanim blacha trapezowa znajdzie się połaci dachowej, należy także wykonać kilka obróbek blacharskich, takich jak np. haki rynnowe. Konieczny jest także montaż kratek chroniących wlot powietrza.

jak ułożyć blachę trapezową

Blacha trapezowa mocowana jest do łat. Układa się ją przy pomocy wkrętów wyposażonych w gwint do drewna, uszczelkę i specjalną końcówkę. Dzięki nim cała konstrukcja nie przepuszcza wody. Koniecznie trzeba wspomnieć, że blachy trapezowej nie docina się maszynami, takimi jak szlifierka kątowa i tymi, które wytwarzają ciepło. W zamian można użyć nożyc ręcznych lub elektrycznych. Blacha nie straci w ten sposób swoich właściwości antykorozyjnych. Ostatni etap polega na zamontowaniu m.in. ławek kominiarskich albo stoperów przeciwśnieżnych.

Najczęściej popełniane błędy podczas układania blachy trapezowej

Jedną z częściej zauważalnych pomyłek jest błędne dopasowanie przekroju rynny do powierzchni dachu i spadku połaci. By uniknąć tego błędu, należy podczas etapu projektowania dobrać odpowiednią ilość rynien i zaprojektować je tak, by odprowadzały wodę. W przeciwnym wypadku dojdzie do zalania elewacji. Kolejnym błędem, również dotyczącym rynien, jest ich nieprawidłowy montaż i dobór. Rura musi być odpowiednio sztywna, by nie nadłamał jej śnieg np. zsuwający się z dachu podczas cieplejszych dni.

Innym często spotykanym błędem jest nieodpowiedni transport i składowanie materiału pokrycia. Oprócz tego pracownicy zajmujący się układaniem blach trapezowych nie zawsze mają odpowiednie obuwie przeznaczone do tego typu pokrycia dachowego, które w niektórych sytuacjach łatwo uszkodzić.

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Kołdra naturalna Ludwika – czemu musisz...

Znalezienie dobrej kołdry to absolutny fundament zdrowego i przyjemneg...
Pellet drzewny

Terra Pellet — Producent pelletu drzewnego...

Pellet drzewny stał się niezwykle popularnym źródłem energii w wielu d...
koleinomierz

Jak wybrać niezawodny koleinomierz?...

Koleiny to niezwykle popularny i uciążliwy problem polskich kierowców....
listwy przypodłogowe

Cechy doboru listwy przypodłogowej do systemu...

Ukryte drzwi stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem we współczes...