logo
logo
logo
logo
Jak pielęgnować trawnik

Jak pielęgnować trawnik?
Opublikowano: 16 kwietnia 2020

Jak pielęgnować trawnikZawsze zielony, równy trawnik to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Niezbędna jest jednak właściwa jego pielęgnacja, aby trawnik rzeczywiście zachwycał. Na czym powinna on polegać? Jak zadbać o trawę?

Nawadnianie trawnika

Przez dłuższy okres w roku trawnik jest jedynym elementem zielonym w ogrodzie. Kiedy drzewa i krzewy tracą liście, podłoże wciąż ożywia przestrzeń ogrodu. Jest jednak tylko wtedy, gdy trawnik jest w odpowiedni sposób nawadniany. Brak właściwego podlewania sprawia, iż trawa szybko usycha.

Jak często podlewać trawnik?

Częstotliwość, z jaką powinno się nawadniać trawnik, po części zależy od rodzaju trawy. Czynnikami decydującymi są jednak: temperatura i wilgotność powietrza oraz ilość opadów. Zwykle nawet, gdy jest sucho, wystarczy podlewać trawnik 2 razy w ciągu tygodnia. Powinno to być jednak intensywne nawodnienie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku młodej trawy. W tym przypadku niezbędne jest podlewanie trawnika codziennie, czasem nawet 2 razy. Ostatecznie jednak najważniejsze jest, aby nieustannie obserwować wchłanianie wody przez trawnik i w ten sposób regulować częstotliwość oraz intensywność nawadniania.

Kiedy należy podlewać trawę?

Zdecydowanie najlepiej nawadniać trawnik o poranku. Ważne jest, aby nie robić tego podczas największej aktywności słońca, gdyż parowanie jest wtedy zbyt duże. W takich warunkach rośliny nie są w stanie wchłaniać wody. Wieczorami również parowanie jest niewielkie, jednak nie poleca się podlewania trawnika o tej porze. Grozi to rozwojem rozmaitych chorób rośliny.

Nadmierne nawodnienie

Jeśli zbyt intensywne nawodnienie trawnika ma miejsce sporadycznie, nic złego się nie dzieje. Nieustanne powtarzanie tego błędu jest jednak bardzo niebezpieczne. Zbyt częste i intensywne podlewanie skutkuje wzrostem mchu, który uniemożliwia rozwój trawnika. Ponadto, istnieje również ryzyko rozwoju choroby grzybiczej rośliny.

Nawożenie gleby

Rozmaici specjaliści różnią się w swoich opiniach odnośnie optymalnego nawożenia roślin. Niemniej jednak co do jednej zasady są oni zgodni. Mocno eksploatowany trawnik wymaga częstszego nawożenia. Najczęściej wymagane jest wykonywanie go 5-6 razy w ciągu roku. Jednakże, korzystając z wolno działających nawozów, można robić jedynie 3 razy – początkiem kolejnych pór roku od wiosny do jesieni. Nawożenie powinno odbywać się zawsze po skoszeniu trawy. Po wykonaniu czynności należy natomiast podlać trawnik.

Czym nawozić trawę?

Na rynku dostępnych jest dzisiaj mnóstwo preparatów do nawożenia trawników. W przypadku młodej trawy ważne jest, aby było w nich dużo azotu, gdyż przyczynia się on do wzrostu rośliny. Później natomiast kluczowe znaczenie ma potas odpowiadający za wchłanianie wody przez roślinę. Jest on zatem również bardzo istotny w okresach suszy.

Koszenie trawy

Niezwykle ważnym zabiegiem estetycznym i pielęgnacyjnym jest koszenie trawnika. Wykonywać można je przy użyciu kosiarek spalinowych lub elektrycznych. Trudno dostępne miejsca można natomiast kosić za pomocą nożyc ręcznych lub zasilanych elektrycznie. Do większych obszarów przyda się traktor do trawy.

Kiedy wykonać pierwsze koszenie?

Istotne jest wykonanie w odpowiednim momencie pierwszego koszenia. Wskazane jest ono, gdy trawnik osiągnie wysokość ok. 8 cm. Należy przyciąć go wtedy o nie więcej niż 2-3 centymetry.

Kolejne koszenia

Drugie i kolejne koszenia należy wykonywać wtedy, gdy wysokość trawy uniemożliwia korzystanie z niej w upragniony sposób. Warto pamiętać, aby czynność tę wykonywać, gdy nie jest zbyt ciepło. Najlepiej kosić trawę rano, a po zakończeniu jej skracania odpowiednio ją nawodnić.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Trawnik pisze:

    Bardzo dobre i ciekawe informacje. Można tu dodać, że najlepiej kosić trawnik co tydzień, wówczas nie rozsiewają się nasiona innych roślin na naszym trawniku. Jest to dosyć pracochłonne, ale warto to robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...