• Menu

  6 rad, jak opisać umiejętności w CV, żeby dostać pracę

  jak opisać umiejętności w CVPierwszym krokiem do otrzymania pracy jest dobrze przygotowane CV. Poświęć mu czas i uwagę, ponieważ to właśnie ono może zainteresować Twojego potencjalnego pracodawcę.

  Szczególnie istotne w CV są umiejętności – należy opisać je tak, żeby opis brzmiał wiarygodnie, a jednocześnie był rzetelny. Jak to zrobić? Poniżej, kilka porad.

  1. Skorzystaj ze wzoru

  Pisanie CV rządzi się pewnymi zasadami. Nie pisze się go w formie swojej biografii, ale jednocześnie wykazać należy zdobyte wykształcenie, posiadaną wiedzę i umiejętności, zachowując przy tym rzetelność. Jeśli nie masz żadnego odoświadczenia w pisaniu CV, możesz skorzystać ze wzoru przygotowanego przez profesjonalistów.

  Istotne jest, aby CV było „proporcjonalne” – nie można rozpisywać się w długich akapitach o jednej z umiejętności, którą uważamy za ważną, a później ledwo wspomnieć o innych kwestiach. Łatwiej będzie Ci opisać swoje kompetencje, jeśli zobaczysz skuteczne wzory CV z sekcją umiejętności: https://interviewme.pl/blog/wzory-cv.

  Ponadto, jeśli przejrzysz przykładowe wzory CV, łatwiej zdecydujesz o których kompetencjach warto wspomnieć, a które pominąć.

  2. Pisz prawdę

  „Podrasowywanie” CV nie ma sensu. W pracy, podane przez Ciebie umiejętności w CV i tak zostną zweryfikowane. Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie spełnić wymagań Twojego szefa, który zatrudniając Cię, miał zupełnie inne pojęcie o Twoich zdolnościach, możesz szybko pożegnać się z posadą.

  Ponadto wykonywanie pracy, do której tak naprawdę nie ma się kwalifikacji może spowodować nieraz bardzo poważne konwekwencje. Na przykład w zawodach związanych z obsługą maszyn, pracownik, który nie przeszedł odpowiednich szkoleń, poświęconych pracy przy konkretnych urządzeniach, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia swojego i innych pracowników.

  3. Podkreśl to, co przyda się na danym stanowisku

  Aplikując do pracy dowiedz się dokładnie jakie wymagania związane są ze stanowiskiem, o które się starasz. Kluczowe kompetencje, jakie powinieneś umieścić w CV to te, które mogą Ci się przydać w pracy. Jeśli więc na przykład konieczne będą kontakty z klientami zagranicznymi, podkreśl umiejętności językowe- nawet jeżeli posługujesz się jakimś językiem obcym w stopniu podstawowym, nie zapomnij o tym wspomnieć.

  4. Posługuj się liczbami

  Liczby to konkretne informacje. Jeśli dotąd kierowałeś zespołem 100 ludzi – napisz to. Umiejętności zawodowe sprawiają, że możesz być na rynku konkurencją. Większość kandydatów do pracy w CV może pewnie wpisać – umiejętność pracy w zespole. Liczba pokazuje jak duży był to zespół i o jakim stopniu zorganizowania mowa.

  5. Zainteresuj potencjalnego pracodawcę

  Kluczowe kompetencje to te, które są bezpośrednio powiązane z Twoją potencjalną pracą. Jednakże w CV, w miejscu – zainteresowania, warto umieścić takie umiejętności, które są nietypowe i mogą zainteresować pracodawcę Twoją osobą. Masz osiągnięcia w jakimś sporcie? Jesteś mistrzem łamigłówek? Zaliczyłeś kurs fotografii? Nie wahaj się o tym napisać.

  6. Pomiń „umiejętności miękkie”

  „Potrafię rozmawiać z klientami”, „nie poddaję się stresowi” – to dobrze, te kompetencje przydadzą się na pewno w każdej pracy. Jednakże, niestety nie są na tyle wyjątkowe i unikatowe, żeby warto było o nich pisać. Ponadto, prawdopodobnie takie informacje znajdą się w wielu podaniach.

  Uzupełniając CV, należy umiejętnie dobierać to, o czym piszesz. Na przykład, jeśli koniecznie chcesz wspomnieć o tym, że w sytuacjach nerwowych zachowujesz zimną krew, zamiast pisać ogólnikami, podaj przykład konkretnej sytuacji, która o tym świadczy i opisz sposób, w jaki dałeś sobie radę.

  Więcej przydatnych porad dostępnych jest na stronie interviewme.pl/blog.

  3 odpowiedzi na “6 rad, jak opisać umiejętności w CV, żeby dostać pracę”

  1. maga pisze:

   fajen rady 😉 ja się niedawno przekonałam,że na temat dobrego cv wiem niewiele, więc sobie zerknęłam:blog.impel.pl/nowoczesne-trendy-w-cv-jak-je-wykorzystac-2 zobaczymy co teraz z tego wyjdzie 🙂

  2. mikser pisze:

   Zgadzam się, że supełnie spoko jest korzystać z gotowych wzorów. Sami zawsze niedokładnie sformatujemy cv, a tak to mamy pewność, ze wszystko będzie pasować – ja lubię szybkiecv.pl – bardzo dużo szablonów.

  3. Jessie pisze:

   No, ale celów zawodowych nie ujmujemy przecież w CV. Bardziej liczy się, żeby ono było zwyczajnie schludne i ładne. Co więcej żeby się jakoś wyróżniło, bo w firmach oni tego mają mnóstwo, jak nie wpadnie w oko to mniejsza szanse na sukces. Ja korzystam z Szybkiego CV

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane