logo
logo
logo
logo

Jak ogłosić upadłość firmy?
Opublikowano: 8 marca 2016

Zachwiania na rynku zbytu, niewywiązywanie się przez kontrahentów z ich zobowiązań, spiętrzenie zobowiązań finansowych – to tylko niektóre przyczyny, które nawet najlepiej prosperującą firmę mogą doprowadzić do zapaści finansowej. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze obarczone jest ryzykiem niewypłacalności, dlatego niezbędne jest zaopatrzenie się w podstawową wiedzę z zakresu prawa upadłościowego, by nie przysporzyć sobie dodatkowych kłopotów. Co więcej, wiedza z zakresu prawa upadłościowego przyda się także konsumentom, albowiem od 31 grudnia 2014r. także w stosunku do nich istnieje możliwość ogłoszenia upadłości.

Kto może ogłosić upadłość?

Upadłość może zostać ogłoszona, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. z 2012r. poz. 1112) w stosunku do przedsiębiorców, a więc osób fizycznych, prawnych, ułomnych osób prawnych, które we własnym imieniu prowadzą działalność gospodarczą lub zawodową. Ponadto, prawo przewiduje możliwość ogłoszenia upadłości także dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, wspólników osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem oraz wspólników spółki partnerskiej.

Co więcej, zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, albo prowadzenie jej bez wpisu do odpowiedniego rejestru, czy śmierć przedsiębiorcy, nie zamykają drogi do ogłoszenia w stosunku do niego upadłości. Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje bowiem także i w stosunku do tych podmiotów możliwość wszczęcia postępowania upadłościowego, z tym ograniczeniem, iż wniosek co do przedsiębiorcy, który zmarł powinien być zgłoszony w terminie roku od jego śmierci, a w stosunku do przedsiębiorcy, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, w terminie roku od wykreślenia go z właściwego rejestru.

Należy również zaznaczyć, iż istnieje grupa podmiotów, w stosunku do której nie można ogłosić upadłości, a mianowicie: Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo), publiczne samodzielne zakłady opieki zdrowotnej, instytucje prawne utworzone w drodze ustawy, chyba że ustawa stanowi inaczej, osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej oraz uczelnie.

Osobny zagadaniem pozostaje możliwość ogłoszenia upadłości w stosunku do osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, czyli tzw. upadłości konsumenckiej, o czym poniżej.

Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W stosunku do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz uczestniczących w obrocie gospodarczym ogłoszenie upadłości następuje w przypadku stwierdzenia ich niewypłacalności. Dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeśli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Nieistotny pozostaje powód, dla którego dłużnik nie wykonuje swoich zobowiązań, ani też fakt, czy dotyczy to całości, czy tylko części zobowiązań. Podstawą ogłoszenia upadłości jest nawet okoliczność niewykonywania zobowiązań w niewielkiej wysokości.

Ponadto, przesłanką uzasadniającą ogłoszenie upadłości może być również fakt zaistnienia tzw. nadmiernego zadłużenia, to znaczy takiej sytuacji, w której zobowiązania dłużnika przekroczą wartość jego majątku. Nie ma wtedy znaczenia fakt wykonywania na bieżąco swoich zobowiązań.

W pewnych sytuacjach, pomimo zaistnienia opisanych powyżej okoliczności, sąd może nie przychylić się do wniosku o ogłoszenie upadłości. W szczególności, oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości może nastąpić w sytuacji, gdy opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa. Ponadto, sąd nie uwzględni wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarczy na pokrycie kosztów postępowania.

Kto może, a kto musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości prowadzone jest zawsze na wniosek uprawnionego podmiotu, co oznacza, że sąd nie ma kompetencji, aby działać w tym zakresie z urzędu.

Wniosek może zgłosić zarówno sam dłużnik, jak i jego wierzyciel. Co istotne jednak, w przypadku wierzyciela możemy mówić jedynie o uprawnieniu do zainicjowania postępowania upadłościowego, tak w przypadku dłużnika pozostaje to jego obowiązkiem, którego niedopełnienie może rodzić surowe konsekwencje w zakresie odpowiedzialności za powstałą z tego tytułu szkodę. Dłużnik ma maksymalnie dwa tygodnie na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, licząc od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

Wniosek o ogłoszenie upadłości składa się do sądu rejonowego właściwego dla siedziby dłużnika.

Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości?

Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien przede wszystkim zawierać oznaczenie dłużnika (imię, nazwisko, firma, adres) oraz uprawdopodobnienie okoliczności, które uzasadniają wniosek.

W przypadku, kiedy wniosek pochodzi od dłużnika, powinien on dodatkowo załączyć szereg wymaganych przez prawo dokumentów, takich jak w szczególności: aktualny wykaz majątku, bilans, spis wierzycieli, spis podmiotów zobowiązanych względem dłużnika, czy wykaz wydanych przeciwko niemu tytułów egzekucyjnych oraz wykonawczych. Konieczne jest także złożenie oświadczenia o prawdziwości wszystkich podanych przez dłużnika informacji.

Wierzyciel musi z kolei uprawdopodobnić istnienie swojej wierzytelności.

Ile to kosztuje?

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości podlega opłacie w wysokości 1.000,00 zł.

Upadłość konsumencka

Dnia 31 grudnia 2014r. weszły w życie nowe przepisy, które dają możliwość ogłoszenia upadłości także w stosunku do osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej..

Postępowanie to skierowane jest do konsumentów, którzy stali się niewypłacalni, czyli nie są w stanie na przykład zakupić środków codziennego użytku oraz spłacić rat zaciągniętej pożyczki. Celem tego postępowania jest przede wszystkim oddłużenie, czyli umorzenie długów konsumenta w stosunku do tych wierzycieli, których konsument nie jest i nie będzie w stanie spłacić oraz odzyskanie należności przez wierzycieli.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć tylko dłużnik, takiego uprawnienia nie posiadają natomiast jego wierzyciele. We wniosku należy wskazać przede wszystkim oznaczeniem dłużnika (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL), okoliczności uzasadniające wniosek, spis wierzycieli, spis spornych wierzytelności, listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika.

Wniosek podlega opłacie w wysokości 30,00 zł.

//

Niniejszy artykuł jest przedmiotem praw autorskich. Nie kopiuj go bez zgody autora.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.kancelarianmb.pl

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

przetargi syndyków

Bezpieczne zakupy na przetargach syndyków – k...

W świecie przetargów syndyków kryją się nie tylko niezwykłe ok...
programy CAD

Programy CAD 2D – subskrypcja czy wieczysta l...

Czy zamiennik AutoCAD może być równie dobry? Czy są o...
Jak wyróżnić firmę na targach

Jak wyróżnić swoją firmę na targach?...

Udział w targach i konferencjach może być doskonałą strategią...
opodatkowanie JDG

Formy opodatkowania JDG...

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba podjąć decyzję o odpowiedni...